Foto: Mosfilm

Naprieč históriu nájdeme množstvo nepekných trestov, ktoré vládnuce autority uplatňovali voči tým, ktorých považovali za nežiadúcich.

Hovoriac o nepríjemných metódach, prvé na čo si spomeniete sú zrejme koncentračné tábory, ktoré boli zaužívané u nacistov. V týchto táboroch sa v najvyšších počtoch našli židia, ktorí boli nacistami považovaní za nižšiu rasu a snažili sa o ich vyhladenie. Okrem nich sa tu však našli aj iní, vtedajším Nemcom nevyhovujúci jednotlivci. Podobne to však fungovalo aj v Rusku. ZSSR malo vlastné pracovné tábory, ktoré slúžili ako miesto výkonu trestu pre politických väzňov.

Článok pokračuje pod videom ↓

Väzni, ktorí si tu trest odpykávali (väčšinou odsúdení nespravodlivo), boli rozdelení do troch rôznych kategórii. Prvá bola pre osoby zvyknuté na fyzickú prácu, teda vo väčšine prípadov statkárov, ktorí sa nejako previnili. Druhá bola pre ťažkých kriminálnikov a tretia pre osoby nezvyknuté na fyzickú prácu, ktoré boli odsúdené za politické či náboženské zločiny. Na tému týchto strašných miest bolo nakrútených niekoľko úspešných celovečerných snímkov, ktoré by ste určite mali vidieť.

One Day in the Life of Ivan Denisovich

Jeden deň Ivana Denisoviča je film podľa rovnomennej knihy. Autorom je Alexander Solženicyn, ktorý za ňu získal Nobelovu cenu za literatúru. Tú si však z politických dôvodov neprebral. Film sleduje osud Ivana Denisoviča, ktorý bol odsúdený na 10 rokov v pracovnom tábore. Film bol natočený v britskej produkcii, no veľmi presne a explicitne opisuje udalosti, ktoré sa v gulagoch diali na dennom poriadku.

Zateryannyy v Sibiri

Tentokrát je reč o filme z ruskej produkcie, čo môžeme považovať za vcelku odvážny krok, keďže podobne, ako sú v Nemecku koncentračné tábory mnohokrát tabuizovanou témou, tak to je aj v Rusku v prípade gulagov. Film podobne ako Jeden deň Ivana Denisoviča zachytáva temné udalosti, ktoré sa odohrávali v gulagoch veľmi dôveryhodne, a preto je určený skôr divákom so silnejším žalúdkom.

So weit die Füße tragen

Na Bielom Pekle spolupracoval ruský režisér Dmitrij Astrachan s producentom a režisérom Hardym Martinom. Z tejto spolupráce vznikol skutočne unikátny snímok, ktorý sa vymyká aj štandardom tohto žánru. Film zasadený do druhej svetovej vojny, vznikol na motívy knihy Josefa Martina Bauera a sleduje osud nemeckého vojaka, ktorý odchádza na front, sľubujúc svojej tehotnej manželke, že sa čoskoro vráti. Ešte však netuší, že sa ocitne ako zajatec v ruskom gulagu, kde je odsúdený na 25 rokov nútených prác.

Mitten im Sturm

Tento film, ktorého názov by sme mohli preložiť ako V strede víchrice, sa u nás veľkej popularity nedočkal. V zahraničí sa tento titul z nemecko-poľsko-belgickej koprodukcie síce tiež nedočkal veľkého množstva pozitívnych reakcii, no rozhodne ho nemôžeme nazývať zlým snímkom. Hlavnú úlohu tu stvárnila Emily Watson a ponurú atmosféru vo filme umocňuje mrazivý soundtrack Włodzimierz Pawlik.

Gulag

Konečne sa dostávame aj k produkcii zo zámoria. Film Rogera Younga, Gulag, z roku 1985, sleduje príbeh amerického športovca, ktorému sa podarilo z gulagu utiecť potom, čo sa doňho dostal manipuláciou KGB. Keď dorazil Mickey Almon do krajiny, bol oslovený vedcom nastrčeným ruskou službou, aby zo zeme prepašoval dokumenty, ktoré sa týkali vedeckého výskumu. Mickey s týmto plánom súhlasil, no netušil, že práve toto rozhodnutie ho uväzní na jednom z najstrašnejších miest sveta.

The Way Back

The Way Back alebo viac než dobre známy Útek zo Sibíri, sleduje udalosti úteku medzinárodnej skupiny, ktorá boli Rusmi označená za politických väzňov. Ich útek však nie je vôbec ľahkou úlohou, pretože potom čo obídu oblasť Bajkalského jazera a Transsibírsku magistrálu, musia čeliť nástrahám zasnežených Himalájí či púšte Gobi. Hlavné úlohy v tomto filme stvárnili Jim Sturgess, Colin Farrell a Ed Harris, ktorých výkon nezostal bez povšimnutia a rozhodne by ste tento film nemali nechať utiecť ani vy.

Pozri aj: Len ten, kto dokonale pozná slovenský folklór, dokáže tento kvíz vyriešiť na 100%

Uložiť článok

Najnovšie články