Opäť sú tu životopisné filmy. Dnes to bude na veselšiu nôtu ako naposledy. Predstavíme vám dva snímky, pri ktorých budete mať pocit, že je možné skutočne takmer všetko. Filmy spája šikovnosť hlavných hrdinov. Chyť ma ak to dokážeš a I Love You Phillip Morris (inšpirovaný skutočnými udalosťami). Oba nepochybne stoja za pozretie.
Chyť ma ak to dokážeš (2002)
Prvý snímok má na svedomí úspešný režisér Steven Spielberg. Hlavnými hrdinami sú Frank Abagnale Jr (stále neoskarový Leonardo DiCaprio) a Carl Hanratty (Tom Hanks), ktorým to spolu na plátne mimoriadne svedčí. Skutočne neuveriteľný príbeh Franka, ktorý kým stihol „byť“ pilotom, lekárom a právnym zástupcom – a to všetko ešte pred jeho 19. narodeninami. Agent FBI, Hanratty, vlastne trávi celý čas v príbehu prenasledovaním samotného Franka. Dalo by sa to celé prirovnať ku hre na mačku a veľmi, veľmi prefíkanú myš. Čo myslíte, podarilo sa mu to? Po niekoľkých komických útrapách napokon áno.
Frank Abagnale Jr sa narodil 27. apríla 1948 (67 rokov), ktorý sa počas 5 rokov stihol vyšvihnúť a zaradiť sa medzi najväčších podvodníkov sveta, a to začal svoju „kariéru len v 16. rokoch. Jeho koníčkami boli hlavne falšovanie šekov, rôznymi finančnými podvodmi a pomezdi to stihol niekoľkokrát zmeniť identitu. Po rozvode rodičov ako 16-ročný utiekol do NY, kde si vďaka staršiemu vzhľadu mohol dovoliť zmeniť si vek na vodičskom preukaze. Pridal si 10 rokov, získal prácu, ktorú chcel a začal..
Vodičský preukaz bol prvým malým podvodom, nasledovali bankové podvody v podobe falšovania šekov. Vytváral si niekoľko identít, časom mal nespočetne veľa účtov v rôznych bankách. Postupne, ako sa učil a zlepšoval, začal s tlačením svojich vlastných kópií šekov a nechával si ich preplácať v bankách. Trikov mal viac. Len takto stihol banky obrať o cca 40 tisíc dolárov. Ako sa prišlo na bankové podvody, rozhodol sa stať pilotom. Veď prečo nie? Fungoval pod menom Frank Williams v leteckej spoločnosti Pan Am, užíval si cestovanie zadarmo, pozornosť žien a takisto životný štýl a luxus, ktorý si málokto z nás môže dovoliť.. Uniformu pilota pritom získal neskutočne jednoducho, predstieral, že svoju uniformu stratil. Keď ho pravdepodobne omrzelo pilotovanie, pokračoval ďalej ako detský lekár, tentokrát pod menom Frank Conners. Bol síce takmer vyhodený po tom, ako skoro nechal zomrieť malé dieťa. Darilo sa mu tu len vďaka tomu, že bolo v nemocnici kopec praxujúcich študentov, ktorým väčšinou nenápadne posunul svoju všetku prácu. Strávil tu 11 mesiacov. Bol totiž prijatý len dočasne, ako láskavosť od doktora, s ktorým sa spriatelil. Ako advokát sfalšoval diplom Harvardovej univerzity, na tretí pokus zložil advokátsku skúšku a mohol pokračovať vo svojom pestrom živote.
Na zhrnutie, počas tých piatich rokov, ako takto fungoval, pôsobil pod nespočetným množstvom identít a vyčíslené škody v podobe falošných šekov a podvodov presiahli sumu 2,5 milióna dolárov (dokopy v 26 krajinách sveta). Zatknutý bol napokon v roku 1969. Trest si odsedel v rôznych väzeniach, napokon ale skončil v Spojených štátoch, kde bol odsúdený na 12 rokov. Tu začala jeho prvá legálna práca, keď začal bezplatne pomáhať americkým federálnym úradom v tom, v čom bol najlepší. Ako prepustený skúšal rôzne práce, nikde mu to ale dlho nevydržalo, jednak aj kvôli jeho minulosti. Uplatnil sa teda ako konzultant prednášajúci bankám o rôznych trikoch a podvodoch, ktoré zvykol aj sám používať. Neskôr založil vlastnú spoločnosť a momentálne je opäť multimilionár.
Nahlásiť chybu v článku