Nový dokumentárny film, v poradí prvý z tatranskej trilógie Tajomné Karpaty – s názvom Život v oblakoch, ktorý mal divákom priblížiť život divo žijúcich zvierat, ktoré sa vyskytujú v tatranskej prírode. Tento jedinečný dokument si budete môcť pozrieť v piatok 10. 3. 2017 na festivale Cestou necestou spolu s diskusiou s tvorcami po premietaní.
Tím kameramanov musel stráviť nespočetné množstvo dní v tatranskej divočine a točiť často v nepriaznivých podmienkach. Vynaložili všetky svoje sily a výsledok bol unikátny a priam úžasný. Vo filme je zdokumentovaný život divo žijúcich zvierat počas 4 ročných období, ktoré sa vyskytujú na celom území Tatier – v Západných Tatrách (Slovensko a Poľsko), Vysokých Tatrách a Belianskych Tatrách.
Vo filme je zdokumentovaný život kamzíka vrchovského tatranského, kde môžete vidieť výchovu mláďat, párenie kamzíkov, súboje samcov o stádo, taktiež nástrahy nepriaznivého počasia počas dlhých zimných dní, kde aj lavína prinesie svoje obete.
Kamzíky rovnako ako iné divo žijúce zvieratá majú svojich predátorov, pred ktorými sa snažia ubrániť, sú ohrozené hlavne pri výchove mláďat, ktoré ešte nedokážu tak rýchlo utekať a včas zareagovať.
Ďalšie divo žijúce zviera, ktoré kamera zachytáva, je rys ostrovid. Divák má možnosť vidieť zblízka celú rodinku. Rys ostrovid je najväčšia voľne žijúca mačkovitá šelma v Európe patriaca do čeľade mačkovitej. Samec zvyčajne váži 18 – 30 kg, samica od 10 – 21 kg. Na Sibíri tento druh dosahuje väčšiu veľkosť. Nachádza sa na územiach v strednej, severovýchodnej Európe a malej časti severnej Ázie.
Pri jesennej výmene srsti narastá na labách hustá dlhá srsť slúžiaca ako snežnice, ktoré mu pomáhajú pri brodení v hlbokom snehu v zimných mesiacoch. Kamera zachytáva aj iné zvieratá ako napríklad líšku, ktorá sa v nepriaznivom počasí snaží dostať ku koristi, zasypanej lavínou. Kto nakoniec korisť získa? Vlk či medveď? Toto všetko uvidíte vo filme Život v oblakoch. Tento film vrelo odporúčam všetkým divákom. Naša príroda je ohrozená, vyrubujú sa zdravé stromy na chránených územiach, niektorým živočíšnym druhom hrozí úplné vyhynutie. Našu prírodu by sme si mali viacej všímať, vážiť, chrániť a ctiť… Veď je to naše prírodné bohatstvo. Bohatstvo Slovenska, kde žijeme.
TS Cestou Necestou (Andrea)
Nahlásiť chybu v článku