Niektoré ponúkajú za to, že sa ľudia nechajú zaočkovať, rôzne odmeny. Niekde vám za odmenu ponúknu jedlo, inde máte možnosť získať dokonca aj auto alebo byt. Filipínsky prezident však na to ide celkom iným spôsobom. Obyvateľom dal na výber, buď sa nechajú zaočkovať alebo skončia za mrežami.
Väzenie alebo vakcína
Filipínsky prezident Rodrigo Duterte si povedal, že s ľuďmi nebude zaobchádzať v rukavičkách. Obyvateľom krajiny sa vyhráža, že ten, kto odmietne očkovanie proti koronavírusu, skončí za mrežami. Ako píše portál The Guardian, krajina je momentálne jednou z najviac postihnutých. Zaznamenaných bolo už viac ako 1,3 milióna prípadov nákazy koronavírusom a na jeho následky zomrelo najmenej 23 000 ľudí.
Vyhrážka padla v lokálnom televíznom vysielaní po tom, čo sa prezident dozvedel, že do očkovacích centier v hlavnom meste v Manile chodí veľmi málo ľudí. „Buď si zvolíte očkovanie, alebo vás nechám zavrieť do väzenia,“ vyjadril sa Duterte. Prezidentovo prehlásenie si protirečí s tým, čo tvrdia filipínski zdravotníci. Tí síce ľudí nabádajú, aby sa nechali zaočkovať, dodávajú však, že je očkovanie proti koronavírusu dobrovoľné.
Neskôr prezident dodal, aby ho ľudia nechápali zle, Filipíny sú však uprostred krízy a už je frustrovaný z toho, že obyvatelia odporúčania vlády ignorujú a nedodržiavajú. Do nedele minulého týždňa sa nechalo zaočkovať celkovo 2,1 milióna Filipínčanov. Cieľom vlády pritom bolo mať čoskoro zaočkovaných aspoň 70 miliónov ľudí. Celkovo majú Filipíny takmer 110 miliónov obyvateľov.
Duterte kritizuje aj Medzinárodný trestný súd
Duterteho mnohí kritizujú nielen kvôli tvrdým vyjadreniam, ale napríklad aj kvôli tomu, že aj naďalej odmieta povoliť otvorenie škôl. Navyše, v rámci toho istého prejavu kritizoval aj Medzinárodný trestný súd (ICC). Prokurátor z ICC totiž podal žiadosť o riadne prešetrenie drogovej vojny, ktorá pripravila o život už nejedného obyvateľa Filipín. Duterte sa ešte v roku 2018 rozhodol, že Filipíny viac s ICC nebudú mať nič spoločné a ich snahy o vyšetrovanie označil hanlivým pojmom. Podľa The Guardian tvrdí, že nebude čeliť obvineniam zo strany bielych ľudí.
Prezidentský post obsadil Duterte ešte v roku 2016. Tvrdí, že odvtedy sám spustil obrovskú protidrogovú kampaň, kvôli ktorej prišli o život už tisícky ľudí. Prezidentove kroky nahlas kritizujú skupiny na ochranu ľudských práv. Duterte však svoje konanie obraňuje, podľa neho zomreli podozriví, ktorí kládli násilný odpor pri zatýkaní.
Nahlásiť chybu v článku