Fiktívne zlé postavy sa divákom alebo čitateľom môžu zdať sympatickejšie, keď s nimi majú niečo podobné. Príťažlivosť k potenciálne temnejším verziám samých seba v príbehoch sa u ľudí objavuje, aj napriek tomu, že by ich v skutočnom svete odpudzovali osoby, ktoré sa správajú nemorálne alebo nestabilne.
Ako naznačuje nová štúdia publikovaná v odbornom časopise Psychological Science, jedným z dôvodov tohto javu je, že fikcia funguje ako kognitívna bezpečnostná sieť, ktorá ľudom umožňuje stotožniť sa so zlými postavami bez ujmy na ich sebahodnotení.
„Náš výskum naznačuje, že príbehy a ich fiktívne svety môžu slúžiť ako útočisko pre porovnanie sa s našimi temnejšími ja. Keď sa ľudia cítia v bezpečí, viac ich zaujíma porovnávanie sa s negatívnymi postavami, ktoré sú im v ďalších ohľadoch podobné,“ vyjadrila sa vedúca autorka štúdie Rebecca Krause z americkej Northwestern University.
Ľudia sa podľa Krause chcú vidieť v dobrom svetle a keď objavia podobnosti s nejakým skutočným zlým človekom, môžu sa cítiť nepríjemne. Spolu s jej školiteľom, spoluatorom štúdie, Derekom Ruckerom zistili, že ak vsadia zlú osobu do fiktívneho kontextu, môže to nepríjemné pocity nielen odstrániť ale dokonca zmeniť preferencie ľudí.
Oddelenie od reality zmierňuje nežiaduce a nepohodlné pocity
„Keď sa už necítite nepríjemne pri porovnávaní, zdá sa, že je na podobnosti so zloduchom niečo príťažlivé a lákavé,“ vysvetlil Rucker.
„Napríklad ľudí, ktorí sa vnímajú ako komplikovaní a chaotickí, môže obzvlášť priťahovať postava Jokera z filmov o Batmanovi, zatiaľ čo človeka s intelektom a ambíciami Lorda Voldemorta môže viac priťahovať táto postava zo série o Harrym Potterovi,“ dodala Krause.
Výskumníci analyzovali dáta z webstránky CharacTour, ktorá mala v čase analýzy približne 232 500 registrovaných používateľov. Stránka, ktorá sa zameriava na postavy z populárnej kultúry, napríklad umožňuje používateľom spraviť si test osobnosti a prostredníctvom toho zistiť, či sa podobajú rôznym postavám – dobrým aj zlým.
Na základe anonymných dát z týchto testov výskumníci určovali, či ľudí priťahovali alebo odpudzovali podobní zlosynovia, pričom ako základ im poslúžili pozitívne postavy. V prípade kladných postáv, ich neprekvapilo, že ľudí priťahovali, keď sa zvyšovala ich podobnosť.
Výsledky ukázali, že aj negatívne postavy ľudí viac priťahujú, keď sú im podobné
„Vzhľadom na spoločné zistenie, že ľudia sa necítia príjemne a majú tendenciu vyhýbať sa osobám, ktoré sú im podobné a nejakým spôsobom zlé, nás skutočnosť, že vlastne uprednostňujú podobných zloduchov pred odlišnými, prekvapila. Úprimne, pri výskume sme si boli obaja vedomí možnosti, že zistíme opak,“ priznal Rucker.
Podľa vedcov je to preto, lebo fiktívni zloduchovia, na rozdiel od reálnych zlých ľudí, neohrozujú to, ako sa ľudia vnímajú. „Možno fikcia poskytuje spôsob, ako sa zaoberať temnými aspektmi vašej osobnosti bez toho, aby ste sa pýtali, či ste vo všeobecnosti dobrý človek,“ skonštatovala Krause. Psychologická príťažlivosť k negatívnym postavám si však podľa výskumníkov vyžaduje ďalšie skúmanie.
Nahlásiť chybu v článku