Pred 17-timi rokmi sa svet zmenil. Udalosti, ktoré sa odohrali na pôde Spojených štátov amerických mali globálny dosah a priamo či nepriamo sa dotkli takmer každého obyvateľa planéty. Koordinovaný teroristický útok, ktorý si vyžiadal takmer 3000 ľudských obetí z celkom 70 krajín sveta, položil USA na kolená a celý svet uvrhol do strachu a vojny s terorizmom. Udalosť takéhoto rozsahu by sa v modernej dobe nezaobišla bez svojej konšpiračnej teórie. Pozrime sa teda na obe strany jednej mince.
Bol utorok, bežný septembrový deň. Celkom devätnásť identifikovaných príslušníkov teroristickej organizácie al-Káida sa však chystá zasadiť Spojeným štátom americkým i celému svetu, poriadny úder. Takticky sa rozdelia a nastupujú do štyroch rôznych, v komerčnej leteckej doprave, slúžiacich lietadiel. O 8:10 sú už všetci vo vzduchu.
Všetky lietadlá štartujú z východného pobrežia USA a ich cieľovou destináciou je pobrežie Pacifiku. Ide pritom o masívne dopravné stroje, Boeingy 757 a 767, ktoré majú teroristom poslúžiť ako zbrane. Ciele sú vybraté dopredu. „Dvojičky“ – svetové obchodné centrum WTC, ako symbol dokonalého amerického života, Pentagon – sídlo amerického ministerstva obrany, ako symbol sily USA. Tretí cieľ je síce neznámy, no predpokladá sa, že malo ísť o symbol politickej moci. Štvrté lietadlo tak mohlo skončiť útokom na Biely dom či Kapitol.
Všetko sa udeje pomerne rýchlo. Krátko po štartoch lietadiel, kontrolu nad strojmi preberajú príslušníci teroristickej organizácie al-Káida. Ani nie hodinu po vzlete, naráža medzi 94. – 98. poschodie severnej veže WTC, Boeing 767. O pár minút je rovnakým typom lietadla zasiahnutá aj južná veža. Obe lietadlá smerovali z Bostonu do Los Angeles a do „dvojičiek“ narazili s takmer plnými nádržami paliva. Tie explodujú okamžite po náraze a Svetové obchodné centrum sa ocitá v plameňoch. Spojené štáty americké sú na nohách. Všetky vnútroštátne linky dostávajú pokyn pristáť. Úrady hlásia minimálne 6 obetí, no to katastrofa ešte len začala.
Kým svet sleduje hrozivé scény horiacich veží Svetového obchodného centra, o 9:46 miestneho času prichádza k ďalšiemu útoku. Boeing 757 naráža do budovy Pentagonu, sídla ministerstva obrany. V tom momente je to už jasné absolútne každému. Spojené štáty americké sa stali terčom masívneho a koordinovaného teroristického útoku. Vo vzduchu je však stále unesené jedno lietadlo. Boeing 757 letu č. 93, ktorého pasažierom sa nakoniec podarilo únoscov prekonať. Lietadlo havarovalo v Pensylvánii a podobne, ako vo všetkých štyroch prípadoch, kolíziu nikto neprežil.
Medzičasom sa v centre New Yorku mení svet. Krátko pred 10. hodinou sa poškodené poschodie južnej veže WTC, prepadáva pod druhé, vzniká reťazová reakcia a budova padá. O 27 minút útoku podľahne i severná veža. Manhattan je v troskách, budovy v okolí už neexistujúcich veží Svetového obchodného centra, sú stále v plameňoch. Takmer 8 hodín po útokoch padá ďalšia budova. 47-poschodová Tower 7 sa v dôsledku požiarov a poškodenia pri páde „dvojičiek“ rúca. O 20:30 Spojené štáty americké sledujú televízny prejav Georga Busha. V priamo prenose vyhlasuje vojnu terorizmu. Útoky z 11. septembra si vyžiadali 2995 ľudských obetí z viac ako 70 krajín sveta.
Konšpirácie okolo útokov
Útoky z 11. septembra 2001 sa stali živnou pôdou hneď niekoľkých konšpiračných teórií. Od spiknutia americkej vlády, cez sprisahanie Židov až po súčinnosť medzinárodných elít, známych ako New World Order. Väčšina rôznych teórií sa pritom stretáva v jednej osobe. Vo vtedajšom americkom prezidentovi Georgeovi Bushovi, jeho administratíve a vo vrcholných predstaviteľoch amerického zbrojárskeho priemyslu. Konšpiračná teória totiž tvrdí, že USA potrebovali na prelome milénia nového nepriateľa. Jedného si teda sama vytvoria.
Teórie okolo 11. septembra najčastejšie hovoria o tom, že vrcholní predstavitelia o útoku na Svetové obchodné centrum vopred vedeli, sami ho organizovali či dokonca, že k ním vlastne ani nedošlo. Pád Dvojičiek i Tower 7 mal byť vykonaný riadenou demoláciou. Pentagon, navyše nemal byť v skutočnosti ani zasiahnutý žiadnymi teroristami, ale raketou, alebo americkou armádou na diaľku riadeným lietadlom. Let 93, ktorého pasažieri obetovali svoje životy len preto, aby sa nestali nástrojom smrti stoviek či tisícok ďalších ľudí, mal byť zostrelený americkým letectvom.
Dôvod, prečo by USA zosnovala útok na vlastných občanov, ktorí si nakoniec vyžiadal takmer tri tisícky nevinných ľudských životov, je pritom podľa konšpirátorov celkom jednoduchý. Americký zbrojný priemysel i Amerika sama potrebovala nového nepriateľa! Vykonštruovaním teroristického útoku ho mala nájsť v al-Káide a zámienka na intervenciu do Afganistanu a Iraku tak bola na svete. Milovníci hoaxov však akosi zabudli na to, že na vstupenku do Iraku si Spojené štáty americké dokázali vymyslieť inú hlúposť (údajný vývoj chemických zbraní Irakom), ktorá sa im nakoniec prevalila a americké úrady si za ňu nakoniec vytrpeli poriadnu dávku kritiky.
Konšpiračné teórie ohľadom riadenej demolácie budov Svetového obchodného centra, mali dlhé roky vo svete veľkú podporu. Opierali sa najmä o výkriky, že oceľová konštrukcia mrakodrapov nemohla byť „obyčajným“ požiarom po náraze lietadiel poškodená natoľko, aby sa budovy zrútili. Po rokoch však tieto hlasy stíchli, vyšetrovanie i analýzy dokázali, že masívne nárazy v spojení s výbuchmi leteckého paliva extrémne narušili statiku postihnutých poschodí a viedli k pádu oboch veží „dvojičiek“. O niečo dlhšie odolával pád Tower 7, budovy, ktorú žiadne lietadlo nezasiahlo. I tu však vyšetrovanie nakoniec preukázalo, že stavba bola požiarom a pádom veží nenávratne poškodená.
11. september 2001 celkom zmenil svet. Vojská Spojených štátov amerických skutočne vstúpili do Afganistanu a začali priamu vojnu s teroristickou organizáciou al-Káida. Urobili tak po boku Spojeného kráľovstva, Nemecka, Francúzska, Slovenska a ďalších viac ako 30 krajín, vrátane samotného Afganistanu. Dokonca i s podporou Ruskej federácie, ktoré „povolilo“ vojenské operácie v blízkosti svojho územia. Svet zachvátil strach z terorizmu, ktorý v centre New Yorku ukázal svoju najhoršiu tvár.
Nahlásiť chybu v článku