Mali ju v obľube Július Cézar, či spevák Prince, na štátnej vlajke ju však neuvidíte.

Fialová farba vždy bola a ešte stále je veľmi obľúbenou farbou, spájanou najmä so vznešenosťou a luxusom. Je populárna aj v ezoterike, kde symbolizuje všetko mysteriózne a duchovné a údajne napomáha k lepšej meditácii. Konkrétny odtieň fialovej s názvom Ultra Violet sa dokonca stal farbou roka pre rok 2018. Prečo teda len ťažko nájdeme vlajku, ktorá je fialová?

Článok pokračuje pod videom ↓

Odpoveď je v skutočnosti veľmi jednoduchá. Pátrať po nej treba v histórii toho, ako samotná fialová farba vznikala. Predpokladá sa, že ako prví ju vyrábali Feničania už okolo roku 1600 p.n.l.. Odevy farbené na fialovo boli mimoriadne cenené a obľúbené, keďže tejto farbe nielenže trvalo dlho, kým vybledne, ale pod vplyvom počasia a slnečného žiarenia sa jej odtieň stával sýtejším.

Problém však mali s výrobou fialového farbiva. Používali naň látku, ktorú vylučoval iba určitý druh morských mäkkýšov, a aj to iba v rámci obranného mechanizmu a pri rozmnožovaní. Pre získanie fialovej ich bolo potrebné buď „podojiť“, čo bolo síce pracné, ale nepoškodilo samotné živočíchy, alebo ich museli pri zbere ničiť. A aké získali množstvo z jedného živočícha? Na 1,5 gramu čistého fialového farbiva sa ich spotrebovalo až 12 tisíc.

Fialová farba mala údajne v týchto časoch cenu zlata, preto je logické, že sa rýchlo stala symbolom luxusu a moci. Bola vyhradená pre vládcov a pápežov, v Japonsku dokonca dostala prívlastok „cisárska“.

Za to, že si dnes môžeme kúpiť vo fialovej takmer akýkoľvek výrobok, môžeme ďakovať anglickému chemikovi Williamovi Perkinovi. Ten sa v roku 1856 v rámci domáceho experimentu snažil vyrobiť chinín, ktorý bol v tej dobe využívaný na liečbu malárie.

Po tom, čo zmiešal vodík, kyslík a uhľový decht, mu na stranách sklenenej nádoby zostali čierne zvyšky. Roztok, ktorý z nich vznikol, mal napokon výrazne fialovú farbu, a tak iba 18 ročný Perkin vynašiel prvé syntetické fialové farbivo.

Pred jeho objavom však bola fialová farba nielen symbolom prepychu, ale aj naozaj drahou záležitosťou. Niet divu, že si ho pre svoju vlajku nevybrala žiadna z krajín. Nie preto, že by sa im fialová nepáčila, ale jednoducho preto, že príliš drahé farbivo si nemohla dovoliť ani tá najbohatšia z nich.

Pozri aj: Vedci konečne určili vek tejto záhadnej sochy. Ľudská postava v drevenej podobe je dvojnásobne staršia ako egyptské pyramídy

Uložiť článok

Najnovšie články