foto: Jaroslav Novák

Kríženie časov vystúpenia skvelých kapiel je nočnou morou azda každého návštevníka hudobného festivalu. Bohužiaľ, ani harmonogram tohtoročnej Pohody nie je úplne dokonalý a obsahuje zopár časových konfliktov, z ktorých si niektorí návštevníci trhajú vlasy. Ak sa ani vy neviete rozhodnúť, na ktorý koncert sa vybrať, určite vám pomôže tento súhrn.

Ak ste už aspoň raz navštívil akýkoľvek hudobný festival, určite poznáte ten pocit eufórie, keď organizátori ohlásia vystúpenie vašej obľúbenej hudobnej skupiny. Je to snáď ten najkrajší pocit na svete. A potom zrazu, ako blesk z jasného neba – bum – ďalšia z vašich najobľúbenejších kapiel na tom istom festivale! Všetko okolo vás sa zrazu zdá byť akési veselšie, farebnejšie, váš život zrazu dáva zmysel. Potom vás však obleje studený pot. Čo ak sa najhoršia nočná mora každého návštevníka festivalu stane realitou? Čo ak sa naplnia tie najhoršie predpovede? Čo ak sa vaše obľúbené skupiny budú v programe krížiť? 

Článok pokračuje pod videom ↓

Bohužiaľ, aj napriek najväčšej snahe organizátorov zabrániť takýmto katastrofickým scenárom sa to nie vždy podarí. Niekedy sa harmonogram proste inak zostaviť nedá a aj keď časy vystúpení na jednotlivých pódiách do seba zapadajú ako puzzle, niekedy dôjde k určitému časovému prekryvu. Vo väčšine prípadov je dôvodom kríženia vystúpení jedna zo samotných kapiel, ktorá jednoducho v iný čas hrať nemôže. V takomto prípade sa potom hľadá kompromis – kapela, ktorá má pravdepodobne najmenší počet rovnakých fanúšikov. Čo však robiť v prípade, ak ste práve vy v tej kritickej skupine návštevníkov, ktorá miluje obe dané kapely? Neostáva vám nič iné, než spraviť kompromis. A keďže vieme, ako ťažko sa takéto kompromisy robia, rozhodli sme sa vám trošku pomôcť.

Z piatkového programu vám najväčšie vrásky na čele robili nasledovné kríženia:

– Thurston Moore Group (20:00 – 21:30) so Solange (20:00 – 21:30)
– TaxiWars (21:30 – 23:00) s London Elektricity Big Band (21:30 – 22:30) a s Benjamin Clementine (21:30 – 23:00)

V sobotu sú problémové najmä tieto vystúpenia:

– Dillon (21:30 – 23:00) s Future Islands (21:30 – 23:00) a s Ho99o9 (21:30 – 22:34)
– Beak> (00:00 – 01:00) s The Jesus and Mary Chain (00:00 – 01:00)

V tomto článku nájdete dôvody, prečo sa ktorú kapelu oplatí vidieť a snáď vďaka tomu zistíte, ktorá z prekrývajúcich sa kapiel je pre vás tá pravá. Zároveň ak náhodou niektorú z týchto kapiel ešte stále nepoznáte, máte jedinečnú príležitosť sa  ňou zoznámiť.


Thurston Moore Group (Piatok, Budiš stage, 20:00 – 21:30)

Na Pohodu 2017 príde frontman Sonic Youth a jeden z najvplyvnejších gitaristov na svete – Thurston Moore. Editor Rolling Stone David Fricke ho zaradil na 34. miesto rebríčka 100 najväčších gitaristov všetkých čias.

V roku 1981 založil v New Yorku spolu s Kim Gordonovou a Lee Ranaldom kapelu Sonic Youth, ktorá podľa AllMUsic redefinovala rockovú gitarovú hudbu. Okrem Sonic Youth spolupracoval Moore aj s umelcami ako Yoko Ono, Steve Shelley, ďalej kapelami Sparks, metalovou superskupinou Twilight a mnohými ďalšími.

Jeho najnovšie sólové albumy získali od Pitchforku hodnotenia 8,1 (Demolished Thoughts) a 7,1 (The Best Day) bodov z desiatich. Exclaim dal albumu The Best Day dokonca 9 hviezdičiek so slovami: „Puristi budú vždy žialiť za časmi Sonic Youth, no koho už zaujíma minulosť pri kapele a albume týchto kvalít“. Kto je najvplyvnejší gitarista všetkých čias, je síce subjektívna otázka, no o svojich nespochybniteľných kvalitách sa vás Thurston Moore pokúsi presvedčiť presvedčiť v piatok na Budiš stage od 20:00 do 21:30.

Solange (Urpiner stage, Piatok, 20:00 – 21:30)

Na Pohodu 2017 príde aj autorka najlepšieho albumu za rok 2016 (Pitchfork, Spin, Vibe) a čerstvá víťazka Grammy – Solange Knowles. Solange je aktuálne jednou z najväčších hviezd R&B i soulu.

So svojim druhým albumom Sol-Angel and the Hadley St. Dreams debutovala v roku 2008  na 9. mieste v hitparáde US Billboard 200 a podľa magazínu VIbe bol najlepšou R&B nahrávkou roka. Súčasťou albumu sú úspešné single „I Decided“, ktorý napísala spoločne s Pharellom Williamsom, či „T.O.N.Y.“. Okrem výborných recenzií sa dočkala aj väčšieho prvého ocenenia, keď získala ASCAP Award (American Society of Composers, Authors and Publishers) za spoluautorstvo na skladbe „Get Me Bodied“. Médiá časti jej skladieb prirovnávali k Madone či Jacksonovi, no zároveň ospevovali inovatívnosť a originálny rukopis Solange.

Že skutočná Solange môže byť ešte skutočnejšia dokázala o štyri roky na najnovšom albume A Seat at the Table, ktorý sa stal albumom roka v koncoročnom výbere Pitchforku, ale aj magazínov Spin a Vibe. Album sa stal jednotkou v americkej hitparáde Billboard 200 a šesť skladieb z albumu sa dostalo do Hot R&B Songs Chart. Solange sa okamžite objavila v nomináciách na ocenenia NME Awards, Brit Awards či Grammy, pričom svoju prvú nomináciu na Grammy hneď premenila na víťazstvo v kategórii Best R&B Performance za skladbu „Cranes in the Sky“. Solange vám predvedie album roka 2016 v piatok na Urpiner stage od 20:00 do 21:30.


TaxiWars (EUrópa stage, Piatok, 21:30 – 23:00)

Do klubu vás z ulice vtiahne neskutočný groove a zvuk nadupaného saxofonového sóla. Keď sa prekrájate kúdolmi hustého cigaretového dymu, zbadáte pred sebou virtuóza Robina Verheyena, ako zvádza duel s frontmanom legendárnej belgickej kapely dEUS Tomom Barmanom a ďalšími fantastickými hudobníkmi. Barman si už získal návštevníkov Pohody v roku 2011, keď koncert jeho kapely dEUS patril medzi vrcholy ročníka. Jeho súčasný projekt TaxiWars ospevuje hudobný historik Ashley Kahn, Clash či The Independent a vrelo ho odporúčame aj my.

Barman, známy svojim excentrickým prejavom z koncertov dEUS, si výraznú gestikuláciu aj mimiku preniesol aj do novej zostavy. Počas hrania elektrizuje a poháňa spoluhráčov ráznym ukazovaním prstami, kývnutiami, žmurkaním i zaťatými päsťami. Toto nie je dEUS, toto je jazz, v ktorom na záver revú súčasne nástroje štyroch špičkových muzikantov. O tom sa môžete presvedčiť v piatok na EUrópa stage od 21:30 do 23:00.

London Elektricity Big Band (Space Aréna SLSP, Piatok, 21:30 – 22:30)

Tento projekt priekopníka žánru Drum & Bass, spoluzakladateľa a šéfa Hospital Records, Tonyho Colmana, je označovaný aj ako fast soul music. To vďaka spektakulárnemu prevedeniu 22-členného big bandu, ktorý posúva D & B na úplne novú úroveň.

Tony Colman prepadol Drum & Bassu v polovici 90-tych rokov. Spolu s Chrisom Gossom založil v roku 1996 vydavateľstvo Hospital Records, pod ktoré patria aj mená ako Danny Byrd, Camo & Krooked, Logistics, Nu:Tone, Metrik, Fred V & Grafix, S.P.Y či B-Complex. V druhej polovici deväťdesiatych rokov založili Colman a Goss London Elektricity (pôvodne ako duo). Druhý album Billion Dollar Gravy vydal Colman v roku 2003. Pri jeho nahrávaní sa dostali čoraz viac k slovu aj ďalší hudobníci, a tak sa Colman rozhodol spraviť z projektu živú kapelu.

Krátko po vydaní tretieho albumu Power Ballads (2005) začal hrávať Colman sólo ako DJ pod názvom London Elektricity. V roku 2007 získal ocenenie BBC 1Xtra Xtra Bass Award za najlepší live act. V nasledujúcom roku vydal štvrtý album Syncopated City. Piaty album Yikesi mu vyšiel v roku 2011 nasledoval a zatiaľ najnovší Are We There Yet? v novembri 2015. Vypočuť si ho môžete v piatok v Space Aréne SLSP od 21:30 do 22:30.

Benjamin Clementine (Orange stage, Piatok, 21:30 – 22:30)

Benjamin bol vskutku netradičným rebelom. Pred problémami v rodine sa uzatváral pri klavíri a počúvaní Calssic_FM. Ako záškolák utekal do knižnice, kde si z políc náhodne vyberal knihy, pri ktorých presedel celé dni. 19-ročný Benjamin odišiel do Francúzska, kde si privyrábal ako pomocník v kuchyniach, pouličný muzikant či hudobník v baroch a hoteloch. Za ušetrené peniaze si kúpil polorozpadnutú gitaru a lacné klávesy. Počas hrania v parížskom metre ho objavil priateľ Matthieua Gaziera, majiteľa nezávislého vydavateľstva, ktorý sa stal Benjaminovým agentom. Následne sa presadil vo Francúzsku a hral na viacerých známych festivaloch (Rencontres Trans Musicales, Montreux Jazz Festival, Montreal Jazz Festival, Eurosonic).

The Independent ho označil za jeden z najsľubnejších nových talentov. Začiatkom januára 2015 vydal debut At Least for Now, ktorý sa na iTunes dostal do Top 10 v Taliansku, Holandsku, Švajčiarsku, Belgicku, Luxembursku, Poľsku a Grécku, a vo Francúzsku sa stal jednotkou. Koncom toho istého roka vyhral Mercury Prize pre najlepší britský album roka. Nechal za sebou umelcov ako Jamie XX, Aphex Twin, Florence + the Machine alebo Roisin Murphy. Ústrednou zložkou jeho tvorby sú silné texty, ovplyvnené anglickou a francúzskou poetikou. Hlavnou hudobnou ingredienciou je zase jeho nezameniteľný hlas a prejav. Na Pohode vám zahrá v piatok na Orange stage od 21:30 do 22:30.


Dillon (EUrópa stage, Sobota, 21:30 – 23:00)

Mladú nemeckú speváčku s brazílskym pôvodom charakterizujú temne ladené melodické skladby, tlmená elektronika, klavír a špecifický hlas i práca s vokálmi. BBC ju prirovnáva k Lykke Li a Fever Ray, Berliner Zeitung k Björk. V roku 2017 chystá tretí štúdiový album a ďalšie turné, v rámci ktorého príde aj na Pohodu, na ktorej vystúpi so slovenským ženským zborom.

Jej debut This Silence Kills vychválili v recenziách Mixmag. AllMusic sa o titulnej skladbe vyjadril, že znie ako mix rôznych štýlov, dôb a kútov sveta. Mimoriadne úspešnou skladbou z tohto albumu sa stala Thirteen Thirty-Five s 32 miliónmi pozretí na YouTube a takmer 10 miliónmi vypočutí na Spotify. V 2014-tom vydala druhý album The Unknown, ktorý vytvára s debutom súvislý príbeh. Oba albumy spája nahrávka zo septembra tohto roka Live at Haus der Berliner Festspiele. Spolupracoval na ňom aj 16-členný ženský zbor. S rovnakým projektom vystúpi Dillon aj na Pohode a to konkrétne v sobotu na EUrópa stage od 21:30 do 23:00.

Future Islands (Orange stage, Sobota, 21:30 – 23:00)

Kapela začínala ako lo-fi electro-punk pre fajnšmekrov, ktorých fanúšikovská základňa rástla najmä vďaka špičkovým koncertom. Zlom v kariére prišiel v marci 2014, keď vydali album Singles a v Late Show with David Letterman z neho zahrali skladbu Seasons (Waiting on You). Video sa stalo virálnym a kapela získala uznanie nielen od recenzentov Pitchforku, ale aj miliónov ľudí po celom svete. Future Islands sú dnes americkou synth-popovou ikonou.

V tejto dekáde si cestu k poslucháčom čoraz viac razia kapely, ktoré hrajú, donedávna, menšinové žánre ako folk a country či kapely nostalgicky sa vracajúce k „prekonaným“ zvukom rokov osemdesiatych. Jedným z najúspešnejších predstaviteľov z tej druhej skupiny je baltimoreská kapela Future Islands.

Future Islands, rovnako ako ich frontman, ponúkajú hudbu bez zábran, uletenú, plnú silných emócií a sentimentu, no bez zbytočných klišé. Keď novinári Pitchforku, Consequence of Sound a 500 hudobných kritikov v ankete Pazz & Jop vyberali najlepšiu skladbu roku 2014, zhodli sa na pesničke Seasons (Waiting on You). Živé vystúpenia Future Islands učia milovať zvuky 80-tych rokov aj odporcov syntetizátorov. Vypočuť si ich môžete v sobotu na Orange stage od 21:30 do 23:00.

Ho99o9 (Space aréna SLSP, Sobota, 21:30 – 22:45)

Denník N ich zaradil medzi čierne kone Pohody 2015. Šéf Milku Martin Jenča spravil na ich skladbu svoj vlastný „directors cut“ spot. Skvelé reakcie na ich vystúpenie potvrdzujú, že Ho99o9 prekonali všetky očakávania a preto vystúpia aj na 21. ročníku festivalu Pohoda.

TheOGM and Eaddy začali vystupovať ešte v roku 2012 v kolektíve JerseyKLAN. Ovplyvnil ich najmä tzv. „gangsta hip-hop“, ako aj undergroundové punkové koncerty v Brooklyne. V auguste 2015 sa predstavili na newyorskom Afropunk Festivale. Rolling Stone ich následne zaradil do výberu 10 nových umelcov, o ktorých by ste mali vedieť. Podľa Guardianu prinášajú hip-hop pre ľudí, ktorí zvyčajne neholdujú tomuto žánru. Prejavom oslovia skôr publikum počúvajúce hard-rock, punk, metal, trash a iné tvrdšie žánre. Zahrajú nám v sobotu v Space Aréne SLSP od 21:30 do 22:45.


Beak> (EUrópa stage, Sobota, 00:00 – 01:00)

Elektronickú kapelu BEAK> vznikla v roku 2009. V tomto roku nahrala soundtrack k filmu Couple in a Hole, vystúpila na festivaloch ako Glastonbury či Primavera a teraz zahrá aj na letisku v Trenčíne.

BEAK> vydali rovnomenný album v novembri 2009. Hudbu nahrali za 12 dní v jednej miestností bez akýchkoľvek ďalších úprav. V lete 2012 vydali druhý album s názvom >>. Stuart Berman s Pitchforku o ňom napísal, že krautrockový“ Beak> sa posúva neustále vpred.

Geoff Barrow po koncerte na Pohode 2011 o festivale povedal: „Toto je ďaleko najlepší festival, na akom sme kedy boli. Jeho line-up, etos, ľudia, ktorí ho robia, neziskové organizácie, jedlo, všetko. Dal som si dnes poobede dve veľké makrely – boli fantastické. Obišiel som celý areál niekoľkokrát. Videl som fantastické Cello Colloseum, klasickú hudbu na hlavnom pódiu, slnečnice. Je to krásne. No bullshit. This is the best festival.“ Stretnúť sa s ním budete môcť v sobotu na EUrópa stage od polnoci do 01:00.

The Jesus and Mary Chain (Orange stage, Sobota, 00:00 – 01:00)

Na Pohode 2017 zahrajú aj The Jesus and Mary Chain. Kým Slowdive sú legendami žánru shoegaze, The Jesus and Mary Chain sú jeho predchodcami. Noisey ich označil za najcoolovejšiu kapelu v dejinách a super cool sú aj podľa Pitchforku. Minulý mesiac vydali prvý album po devätnástich rokoch.

Noisey ich značil za večných kráľov pojmu Cool, resp. za najcoolovejšiu kapelu v dejinách. Koncom roka 1985 vydali prelomový album alternatívneho rocku Psychocandy, ktorý sa považuje aj za predchodcu žánru shoegaze. AllMusic, Mojo a Q mu dali absolutórium a Pitchfork 9,6 z 10. Album je súčasťou mnohých výberov najlepších nahrávok v dejinách. Nasledujúce albumy Darklands Automatic naznačili posun od noiseu k melodickejšiemu indie prejavu. Automatic obsahoval hity ako „Here Comes Alice“ a „Head On“. Štvrtý album Honey’s Dead im priniesol nomináciu na Mercury Prize. Posledným albumom kapely pred rozpadom bol Munki z júna 1998.

V marci 2014 sa stali prvým menom znovuzrodeného vydavateľstva Creation Management, s ktorým začínali svoju kariéru. Krátko na to ohlásili nový album. Ten im vyšiel po takmer dvadsiatich rokoch minulý mesiac. V rozhovore pre Noisey uvádzajú, že aj keď im ťahá na šesťdesiatku, stále znejú lepšie ako väčšina vašich obľúbených indie kapiel. Toto odvážne tvrdenie si môžete overiť v sobotu na Orange stage od polnoci do 01:00.

Pomohli sme vám s výberom? Alebo máte k nášmu výberu pripomienky? Dajte nám vedieť v komentári.

Pozri aj: Festival Pohoda zverejnil konečný line-up. V predaji ostáva už len 3000 vstupeniek

pohodafestival.sk
Uložiť článok

Najnovšie články