Chronická nespavosť nás môže stáť život

Chronická nespavosť nás môže stáť život, foto: Pexels

Z času na čas zažije nespavosť každý.

Nech sa snažíte akokoľvek, prehadzujete sa na posteli a nedokážete zaspať. Ak je tento jav zriedkavý, nemusíte sa obávať. Dokážete si však predstaviť nespať celé mesiace? Takto dokáže fatálna familiárna insomnia pripraviť človeka o život.

Článok pokračuje pod videom ↓

Človek stratí schopnosť spať

Skúmaním spánku sa vedci zaoberajú už stáročia. Snažia sa zistiť, prečo spíme, čo sa s telom a mysľou počas spánku deje, prečo niektorí ľudia spať nemôžu a ako dlho človek bez spánku vydrží. Držiteľom rekordu je Randy Gardner, ktorý v rámci experimentu vydržal bez spánku vyše 11 dní. Ku koncu experimentu však trpel halucináciami, bol paranoidný a nedokázal sa sústrediť. Gardner experiment ukončil skôr, ako mohol vážne poškodiť jeho zdravie, nie všetci však majú takýto luxus. Ako informuje portál Amusing Planet, zopár ľudí na svete v sebe nesie smrtiaci zmutovaný gén, ktorý spôsobuje fatálnu familiárnu insomniu (FFI).

Ochorenie je ako časovaná bomba, zvyčajne sa však začína prejavovať až v strednom veku nadmerným potením. Zreničky sa prudko zmenšia, niektorí pociťujú triašku, u žien dochádza k menopauze a u mužov zas k impotencii. Človek postupne stráca schopnosť zaspať, pričom stav sa každým dňom zhoršuje.

Foto: wikimedia commons

Jedinec po mesiacoch či rokoch zomiera od vyčerpania

Po niekoľkých týždňoch alebo mesiacoch nastáva absolútna insomnia, teda úplná neschopnosť spať. Dochádza ku kognitívnym poruchám, jedinec nedokáže udržať rovnováhu a časom ani chodiť. Niektorí strácajú schopnosť hovoriť a trpia halucináciami. Smrť prichádza zvyčajne po 15 mesiacoch od prvých príznakov, v extrémnych prípadoch sa však chorý trápi aj tri roky. Človek napokon umiera od absolútneho vyčerpania.

Prvý záznam o ochorení sa objavil ešte v 18. storočí, trpel ním benátsky lekár a neskôr jeho deti. V súčasnosti v sebe zmutovaný gén spôsobujúci FFI nesie približne 40 rodín, odhaduje sa však, že by ich mohlo byť až 200. Na FFI v súčasnosti neexistuje liek, lekári dokážu len zmierňovať príznaky.

Mnoho ochorení spôsobených genetickými mutáciami postupne zmizne, smrť jedinca totiž spôsobí, že gén nikto nezdedí. V prípade FFI však prvé príznaky nastupujú zvyčajne až potom, keď má človek deti. Mnoho ľudí sa pre potomstvo rozhodne, aj keď vedia, že v sebe nesú akúsi časovanú bombu. Napríklad, vedci už desaťročia sledujú taliansku rodinu, ktorá prenáša gén zapríčiňujúci FFI. Za 150 rokov na toto ochorenie zomrelo najmenej 30 členov rodiny.

 

Amusing Planet
Uložiť článok

Najnovšie články