Napriek všadeprítomným displejom, kamerám a optickej komunikácií sú možnosti využitia technológií založených na svetle ešte zďaleka nie vyčerpané. Ak sa 20.storočie považovalo za zlatý vek fyziky a elektroniky, nastupujúce 21. storočie môžeme právom považovať za nastupujúce storočie fotoniky – vedného odboru skúmajúceho vznik, prenos a detekciu svetla a iných foriem žiarivej energie.
Festival svetla
Festival svetla, Bratislava je projekt ktorý spája vedu, technológie, umenie a zábavu. Počas dvoch dní (16-17 marca 2018) budú v širšom centre Bratislavy umiestnené statické, dynamické aj interaktívne svetelné inštalácie, ktoré budú kombinovať vyspelé technológie, súčasné umenie a moderné vedecko-technické riešenia. Okrem inštalácií sa počas festivalu uskutoční viacero sprievodných podujatí (workshop o fotonike, verejné diskusie a i.).
Cieľom Festivalu svetla je popularizovať úlohu kreatívneho priemyslu a fotoniky – vedy a technológií pracujúcich so svetlom – pre život, prácu a zábavu v modernom meste. Zámerom je poskytnúť platformu pre vzájomné zdieľanie rôznych prístupov k spoločnej ústrednej téme „Svetlo“, vrátane inštalácií a performancií inšpirovaných fyzikou svetla, aplikácií najmodernejších technológií generácie svetla či technológií využívajúcich moderné vizuálne a kreatívne postupy.
Podpora správnych technológií
Súčasťou tohto zámeru je aj prezentácia a podpora inovatívnych a environmentálne priaznivých technológií svietidiel s využitím LED, laserových technológií a optovlákien, ako aj aplikácie najmodernejších zobrazovacích a komunikačných prostriedkov. Neoddeliteľnou súčasťou Festivalu je aj pripomenutie si histórie a realít mesta Bratislavy. Inštalácie budú preto predovšetkým na miestach významných stavieb a objektov, pochádzajúcich z dávnej minulosti či z nedávnej histórie rozvoja mesta.
Vizuálne najatraktívnejšou zložkou Festivalu svetla budú exteriérové svetelné inštalácie, ktoré budú tvoriť okruh cez Bratislavu-Staré mesto a priľahlé brehy Dunaja. Inštalácie budú umiestnené predovšetkým na miestach významných stavieb a objektov mesta. Festivalovým centrom a miestom konania verejných diskusií bude Berlinka, Gallery Café & Bistro. Ako centrum edukačných a hravých aktivít bude slúžiť Petržalská strana Dunaja – Rivers Club a planetárium.
Workshopy
Ďalšou aktivitou Festivalu bude Vedomostný ostrov – celodenná séria workshopov a prednášok pre školy a verejnosť s tematikou Svetlo a fotonika. Cez deň budú workshopy prebiehať pre registrovaných návštevníkov – študentov stredných škôl (piatok 16.3) a žiakov základných škôl s rodičmi (sobota 17.3), vo večerných hodinách (od 18 do 22h) bude workshop voľne prístupný pre širokú verejnosť. Toto všetko bude vsadené do zaujímavého prostredia – lode Rivers Club na Dunaji premenenej počas festivalu na svetelný ostrov.
Podujatie je určené pre všetkých tých ktorí si chcú prehĺbiť vedomosti o svetle, pútavou formou sa dozvedieť viac o fotonike, mikroskopii, fotografii, laseroch a ďalších na svetle založených technológiách.
Verejná diskusia
Novinkou tohoročného festivalu bude Verejná diskusia so zaujímavými osobnosťami na aktuálne témy súvisiacimi so svetlom. Veľmi radi Vás privítame v krásnych priestoroch kaviarne Berlinka, Gallery Café & Bistro, kde sa okrem debaty môžete dozvedieť zaujímavosti z priebehu celého festivalu. Cieľom bude sprostredkovať spoločenskú diskusiu na aktuálne témy, ktorými spoločnosť žije, a ktoré sú zároveň v priamej súvislosti s pojmom „svetlo“ a jeho možnými interpretáciami a aplikáciami. Našim zámerom je ponúknuť renesančný formát verejných diskusií, ktoré bude koncepčne spájať a prepájať vedu, technológie a umenie, na zároveň budú zahŕňať i ďalšie dôležité aspekty, ktoré na nich priami vplývajú – napríklad vzdelanosť, školstvo, historické kontexty či spoločenské súvislosti.
Viac informácií sa dozviete na festivalsvetla.sk a na Instagrame.
TS
Nahlásiť chybu v článku