Život farmára v africkej Nigérii je náročný. Okrem neistej úrody vyplývajúcej z premenlivého počasia majú problémy aj s dobytkom, ktorý chovajú. Na chutných zvieratách, o ktoré sa starajú celé farmárske rodiny, a ktoré predstavujú ich jediný zdroj obživy, si radi pochutnajú aj divo žijúce zvieratá. Nestrážený dobytok uzavretý v ohrade bez možnosti úniku je totiž ľahkou korisťou pre mnohých afrických dravcov.
Keď nigérijskí farmári zbadali obrovského afrického pytóna ako sa plazí blízko ich dobytka, zrazu im bolo všetko jasné. Čoraz častejšie straty ich zvierat si nevedeli dobre vysvetliť, a keď videli „tučného“ hada v blízkosti ich stád, boli presvedčení, že toto je dôvod ich problémov.
Netrvalo teda dlho a farmári v snahe ochrániť ich majetok a čiastočne aj vykonať pomstu za škodu, ktorá im bola spôsobená, veľkého hada zabili. Boli presvedčení o tom, že keď ho rozrežú, tak v žalúdku hada nájdu ich stratený dobytok.
O to väčšie prekvapenie nastalo, keď sa ich predpoveď nevyplnila. Namiesto brucha naplneného zvieratami našli v tomto hadovi, ktorý môže dorásť do dĺžky až 5 metrov, približne 100 vajíčok.
Úsudok farmárov bol teda nesprávny, keď had namiesto ich kôz mal brucho plné budúceho potomstva, ktoré by podľa odborníkov v najbližších dňoch začal had klásť. Farmári sú ale aj tak spokojní, hadie vajcia považujú za delikatesu, a tak vajíčka rozhodne neprídu nazmar.
Reakcie na internete sú prevažne pozitívneho charakteru, keďže hady by sa o chvíľu vyliahli a do prírody by sa tak dostalo asi 100 hadov, z ktorých každý môže narásť do niekoľko metrovej dĺžky.
Pytón je nejedovatý had, ktorý svoju korisť zabíja udusením. Svoju obeť obmotá telom a pri každom výdychu utiahne svoje vražedné zovretie. Po niekoľkých minútach tak obeť zahynie na udusenie. Veľké pytóny dokážu skutočne zabíjať dobytok a farmári ho zvyknú tak pokladať za škodcu. Avšak pravdou je, že dobytčie stáda sú viac ako veľkými hadmi ohrozované skôr divokými psami, hyenami či mačkovitými šelmami.
My v redakcií ale pri pohľade na rozpárané brucho hada plného vajíčok nezdieľame názor väčšiny ľudí, ktorí tento krok farmárov chvália. Podľa nás je veľká škoda, že bolo zabité takéto krásne zviera, ktoré v tom všetkom bolo vlastne nevinne. A to, že táto samička pytóna mohla priviesť na svet stovky malých hadov, rozhodne nepokladáme za niečo negatívne, práve naopak.
Je pravda, že korisťou starých a veľkých hadov sa môže stať niekedy aj dobytok, no najčastejšou korisťou takýchto hadov sú potkany či iné hlodavce a hady tu pôsobia ako prirodzený regulátor ich populácie.
interez.sk (Matej Mensatoris), dailymail.co.uk
Nahlásiť chybu v článku