V tlačenici po sobotňajšom futbalovom stretnutí v Indonézii prišlo o život najmenej 174 fanúšikov. Väčšina z obetí bola ušliapaná po tom, ako sa polícia snažila použiť slzotvorný plyn pri úsilí zvládnuť nepokoje. Počtom mŕtvych sa táto udalosť zaradila k najsmrteľnejším podujatiam v dejinách športu.
Nepokoje v meste Malang vypukli po skončení duelu medzi domácim mužstvom Arema FC a Persebaya. Tisícky sklamaných priaznivcov Aremy začali na hráčov a funkcionárov hádzať fľaše a ďalšie predmety. Fanúšikovia vtrhli na ihrisko a požadovali vysvetlenie, prečo Arema po 23 rokoch prehrala domáci zápas.
Fanúšikovia sa udusili a ďalších pošliapali
Výtržnosti sa rozšírili i mimo štadióna, kde bolo prevrátených a zapálených minimálne päť policajných áut. Bezpečnostné zložky reagovali použitím slzotvorného plynu, a to aj smerom k tribúnam štadióna, čo medzi ľuďmi vyvolalo paniku. Medzinárodná futbalová federácia (FIFA) pritom zakazuje použitie slzotvorného plynu na štadiónoch.
Niektorí fanúšikovia sa udusili a ďalších pošliapali, keď stovky ľudí bežali k východom v snahe vyhnúť sa slzotvornému plynu. V chaose priamo na štadióne zomrelo 34 osôb vrátane dvoch policajtov, pričom podľa niektorých správ sú medzi obeťami i deti.
V nemocniciach zostáva veľa ľudí, sú aj v kritickom stave
Televízne správy ukázali, ako policajti a záchranári evakuujú zranených a odvážajú mŕtvych do sanitiek. Viac ako 300 ľudí bolo prevezených do okolitých nemocníc, ale mnohí zomreli počas cesty alebo pri poskytovaní prvej pomoci.
Viceguvernér provincie Východná Jáva Emil Dardak v nedeľňajšom rozhovore pre televíziu Kompas povedal, že počet obetí sa vyšplhal na 174, pričom v nemocniciach zostáva viac ako sto ľudí, z toho jedenásť v kritickom stave.
Indonézska futbalová asociácia (PSSI) v súvislosti s tragédiou okamžite na neurčito pozastavila tamojšiu najvyššiu súťaž a klubu Arema FC zakázala po zvyšok sezóny hostiť zápasy.
Nahlásiť chybu v článku