Ľaváctvo, odb. sinistralita, niekedy nazývané aj ľavorukosť, je dominancia ľavých končatín nad pravými. Táto „anomália“ je dnes už úplne bežná, ľaváci si spokojne nažívajú spolu s pravákmi a nikto nerieši, ktorou rukou sa kto podpisuje. V minulosti to však tak nebolo a ľaváci boli cielene v detstve preúčaní na pravú ruku.
Len 1/10 populácie sú ľaváci. A prečo vlastne?
Zo svetových štatistík vychádza, že ľaváci tvoria približne 10% svetovej populácie. Z tejto štúdie tiež vychádza, že ľaváctvo je častejšie u mužov a u žien sa vyskytuje menej. Vo všeobecnosti však počet ľavákov vo svete narastá. Existuje mnoho teórií o tom, prečo niektorí ľudia používajú ľavé končatiny a väčšina obyvateľstva naopak, pravé, no žiadna z nich ešte nebola na 100% dokázaná.
Ľaváctvo je dedičné len z 25%
Aj keby boli obaja rodičia ľaváci, pravdepodobnosť, že bude ľavoruké aj dieťa je len 25%. Naozaj teda nejde o niečo, čo sa u ľudí objavuje vďaka dedičnosti. Tento záver ponúkla štúdia z roku 2009 z Queenslandu, kde vedci skúmali vzorku 50 000 identických dvojčiat. Zistili, že šanca, že dieťa zdedí ľavorukosť, je 25% a podarilo sa im odhaliť, že ani identické dvojčatá nemusia byť nutne obe ľavoruké, ale každé môže preferovať inú ruku.
Smrť kvôli nástrojom pre pravákov
Každý rok zomrie na svete až 2500 ľavákov kvôli tomu, že používajú nástroje alebo pomôcky vyrobené pre pravákov. Tieto čísla vychádzajú z celosvetových štatistík a hovoria aj o tom, že 10% (z týchto 2500 ľavákov) zomrie pri používaní vozidla kvôli zlému rozmiestneniu komponentov pre ľaváka a až 30% (z týchto 2500 ľavákov) umrie pri používaní nevhodného športového náradia.
Predčasne narodené deti majú väčšiu pravdepodobnosť byť ľavákmi
Tento záver prišiel od protinožcov z Austrálie, kde bol výskum prevedený na 115 deťoch, ktoré sa narodili predčasne a po pôrode museli byť „donosené“ v jednotkách intenzívnej starostlivosti. Z tohto počtu detí bola nakoniec viac ako polovica ľavákov. Odborníci si to vysvetľujú tak, že mozog týchto detí nestihol dokončiť proces zamerania sa na pravé končatiny, ktorý podľa nich prebieha v posledných týždňoch tehotenstva.
Ľaváci sú inteligentnejší
Podľa štatistík pripadá na ľavákov viac ľudí s IQ vyšším ako 140 bodov, ako na pravákov. Tento výsledok pochádza z Univerzity New York v USA. Medzi najgeniálnejších ľavákov všetkých čias patria Charles Darwin, Albert Einstein, Isaac Newton či Benjamin Franklin. Zaujímavý je aj fakt, že každý štvrtý človek vo vesmíre bol ľavák.
Ľaváci trpia často schizofréniou
Až 40% ľudí trpiacich schizofréniou sú ľaváci. Zdá sa to normálne, veď je to skoro pol na pol. Keď si však uvedomíte, o koľko je ľavákov na svete menej ako pravákov, vyjde vám, že ľaváci majú skutočne veľkú pravdepodobnosť schizofrénie. Podľa Dr. Jadona Webba z univerzity Yale je to preto, že ľavá a pravá hemisféra u ľavákov medzi sebou neustále bojujú.
Ľaváci majú rýchlejšie reakcie a vedia spracovať viac podnetov
Tento výskum pochádza znovu z Austrálie a stojí za ním Dr. Nick Cherbuin. Ten zistil, že ľaváci majú rýchlejšie reakcie pri športe či hraní počítačových hier, ľahšie sa sústredia na viacero úloh a nerobí im problém komunikovať a rýchlo reagovať za volantom. Hovorí, že za to môže rýchlosť informácie, ktorá u ľavákov medzi jednotlivými hemisférami putuje rýchlejšie ako u pravákov.
Ľaváci zarábajú menej
Zdá sa to ako úplná hlúposť no nie? Ale je to skutočne tak, aspoň vo všeobecnosti. Joshua Goodman, ekonóm z Harvardskej univerzity hovorí, že ľaváci si horšie počínajú pri pohovoroch, testoch, a aj v samotnom štúdiu, najmä na vysokých školách. Preto má väčšina ľavákov v priemere o 10-20% menší plat ako praváci.
Ľaváci sa viac boja
Dr. Carolyn Choudhary z Edinburghu zistil, že ľaváci prežívajú strach častejšie a intenzívnejšie ako praváci. Na vzorke respondentov testoval svoju teóriu tak, že im pustil 8-minútový zostrih najhorších scén z filmu Mlčanie jahniat a výsledky analyzoval.
Ľaváci nie sú kreatívnejší ako praváci, ako si väčšina ľudí myslí
Tento mýtus vyvrátil profesor Mike Nicholls z univerzity v Adelaide, ktorý „skúmal“ vzorku zloženú z 5000 5-ročných škôlkárov. Po rôznych testoch a rozhovoroch s učiteľmi materských škôl zistil, že ľaváci sú, práve naopak, menej pozorní a menej kreatívni ako praváci.
Ľaváci sú pochmúrnejší a mávajú častejšie zlú náladu
Štúdia Ruth Propperovej, psychologičky z Massachusetts dokázala, že ľaváci sú častejšie nahnevaní, ťažšie znášajú vlastný hnev a sú viac mrzutí ako praváci. Dôvodom je nekonečný súboj medzi ich hemisférami. Ľavá hemisféra (logika) sa totiž častejšie ako u pravákov dostáva do konfliktu s pravou hemisférou (emócie), a práve to spôsobuje ich podráždenú náladu.
Ľaváci sú častejšie homosexuálmi ako praváci
Podľa výskumov vedcov z Kanadského Toronta sa ľaváci stávajú homosexuálmi častejšie ako praváci. Ľavorukosť tiež vedie k častejšiemu sexuálnemu delikventnému správaniu a v extrémnych prípadoch až k pedofílii. Podľa odborníkov je hlavným dôvodom prenatálna nestabilita plodu ešte pred narodením.
Ľaváci sú lepší športovci
To, že sú lepší športovci, možno nie je úplne najšťastnejšia interpretácia práce Marka Pannagia. Ľaváci však disponujú momentom prekvapenia. To vychádza z toho, že pri športoch ako tenis, stolný tenis, či zápasenie, využívajú ľavú ruku. Praváci sú potom v nevýhode, pretože štatisticky sú naučení hrať s pravákmi a v súboji s ľavorukým protihráčom majú sťaženú pozíciu.
13. august je dňom ľavákov
Medzinárodným dňom ľavákov je 13. august. Myšlienka tohto dňa tkvie v uvedomení si nevýhod, ale aj výhod života ľavorukého človeka. Tento deň tiež poukazuje na jedinečnosť týchto ľudí, keďže tvoria len zlomok z celosvetovej populácie.
Najznámejší ľaváci
Medzi najznámejších ľavákov sveta patria celkom určite Barack Obama, Bill Gates, Napoleon Bonaparte, Leonardo da Vinci, Marie Curie, Aristoteles či Jimi Hendrix. Pre zaujímavosť vám prezradím, že aj obaja zakladatelia portálu Interez sú ľaváci.
Ak poznáte niekoho, kto preferuje svoje ľavé končatiny, skúste ho nabudúce prekvapiť niektorým z vyššie uvedených poznatkov. Alebo mu len povedzte, že si ho vážite. Ich deň sa čoskoro blíži…
unbelievable-facts.com
Nahlásiť chybu v článku