Nová vedecká štúdia Americkej srdcovej asociácie, ktorá sa venovala fajčeniu marihuany, skúmala jej vplyv na srdce. Výsledky hovoria jasne. Fajčenie marihuany má negatívny vplyv a môže spôsobiť závažné problémy so srdcom, vrátane infarktu.
Stanovisko asociácie je pritom jednoznačné. „Ak milujete fajčenie marihuany, nemilujete svoje srdce,“ uvádzajú. Odborníci neodporúčajú fajčiť žiadnu látku vrátane kanabisových výrobkov z dôvodu, že môžu vážne poškodiť srdce, pľúca a krvné cievy, uvádza portál CNN.
Infarkt či mŕtvica
Nová štúdia bola uverejnená v stredu v časopise AHA Circulation a poukazuje tiež na to, že marihuana má potenciál zmeniť účinok predpísaných liekov a hlavne môže vyvolať infarkt či mŕtvicu.
Ľudia by si mali uvedomiť riziká, ak chcú užívať marihuanu, uvádza autor štúdie Robert Page. Taktiež poznamenáva, že je dôležité, aby ľudia (vyhlásenie sa týka USA) užívali iba legálne kanabisové výrobky a nie marihuanu predávanú na ulici.
Lekári zistili, že abnormality srdcového rytmu ako je tachykardia alebo fibrilácia predsiení sa môžu vyskytnúť do hodiny po vyfajčení marihuany. Podľa iných štúdií môže marihuana zvýšiť srdcovú frekvenciu, narušiť steny tepien či prispievať k vyššiemu srdcovému tlaku.
Marihuanový dym je podobný tomu tabakovému
„Dym z marihuany obsahuje tiež podobné zložky ako tabakový dym,“ vraví Page, čím dáva dôraz na to, že sa v krvi zvyšuje obsah oxidu uhoľnatého. To môže spôsobiť bolesť na hrudi, infarkt či poruchy srdcového rytmu.
Takisto pre kohokoľvek, kto už má srdcové problémy, sa fajčením marihuany riziká iba zvyšujú. Vedci tiež skúmali ďalšiu zložku v marihuane, nazývanú CBD, ktorá podľa nich nemá škodlivý účinok na srdce.
Štúdie naopak ukazujú, že môže znižovať krvný tlak, znižovať srdcový rytmus a znižovať šancu vzniku srdcových chorôb a mŕtvice. Odborníci tiež poznamenávajú, že je potreba vykonať dlhodobú štúdiu užívania marihuany. Existujúce štúdie sú totiž krátkodobé a neprinášajú požadovaný vedecký efekt.
Nahlásiť chybu v článku