Ilustračná snímka: pxhere

Dôvodom je klimatická zmena.

Megasucho, ktoré za posledné dve desaťročia vysušilo juhozápad Spojených štátov a časti Mexika je najhoršie, aké región zasiahlo za najmenej 1 200 rokov, uviedli vedci. 

Článok pokračuje pod videom ↓

Globálne otepľovanie spôsobené človekom sa podieľa viac ako 40 percentami na súčasnej intenzite sucha, uvádza portál Science Alert na základe štúdie publikovanej v časopise Nature.

Rok 2021 bol extrémne suchý

Suchá na prelome 21. storočia by bez antropogénnej klimatickej zmeny nevytvárali megasuchá,“ napísal spolu s kolegami vedúci autor štúdie, Park Williams, docent na Kalifornskej univerzite.

V poslednom desaťročí Kalifornia a ďalšie západné štáty zažili vážny nedostatok vody, čo vyvolalo pravidelné obmedzenia používania vody a prinútilo niektoré komunity, aby si dovážali balenú pitnú vodu.

Občasné intenzívne zrážky nestačia na celkovú kompenzáciu tohto deficitu. Rok 2021 bol pritom obzvlášť suchý a podľa amerického vládneho monitora sucha bolo k 10. februáru sucho až v 95 % západnej časti USA.

Foto: Ilustračné (Pexels)

Minulé leto tiež dosiahli dve z najväčších vodných nádrží v USA, a to Lake Mead a Lake Powell, najnižšiu zaznamenanú úroveň hladiny za viac ako storočie. Pravdepodobnosť, že súčasné obdobia sucha budú pokračovať ešte niekoľko rokov, je pritom vysoká.

Najhoršie sucho za tisícročie

Pomocou simulácií založených na záznamoch pôdnej vlhkosti spred 1 200 rokov vypočítali 94 percentnú pravdepodobnosť, že sucho potrvá do roku 2022. A je tiež šanca 1:4, že potrvá až do konca desaťročia. Analýza letokruhov ukázala, že megasuchá v histórii trvali najmenej 19 rokov.

Iný výskum ukázal, že obdobie rokov 2000 až 2018 bolo pravdepodobne druhým najsuchším od roku 800, po ktorom nasledovalo jedno na konci prvej dekády 16. storočia. Údaje z rokov 2019 až 2021 podporené novými klimatickými modelmi odhalili, že súčasné sucho je horšie ako akékoľvek sucho zo stredoveku.

Foto: Pixabay.com

Západ Severnej Ameriky nie je jediným regiónom zasiahnutým čoraz silnejšími suchami. Klimatické zmeny zhoršili suchá spôsobené El Ninom v rokoch 2015 až 2016, čo viedlo k rozsiahlym neúrodám, úhynu dobytka a zvýšeniu podvýživy.

Podľa správy Medzivládneho panelu pre zmenu klímy sa predpokladá, že až do troch miliárd ľudí zažije chronický nedostatok vody v dôsledku sucha spôsobeného globálnym otepľovaním.

Uložiť článok

Najnovšie články