Pred desiatkami tisíc rokov ľudia skúmali jaskyne odlišným spôsobom ako to robíme dnes. Aj keď nevlastnili moderné baterky a výkonné čelovky, to ani zďaleka neznamená, že tam boli po tme.
Tím španielskych vedcov sa pokúšal dozvedieť viac o starodávnom živote v jaskyniach – od malieb až po socializáciu, píše portál Science Alert.
Tri typy ohňov
Zaujímalo ich, ako dokázali osvetľovať jaskyne a skúmať ich. V štúdii publikovanej v PLOS One testovali tri bežné typy starodávnych svetelných techník – fakľu, lampy na tuk a klasický oheň.
Všetky tri typy boli používané v mladom paleolite, ktorý sa začal pred 50-tisíc rokmi. Tím svoje svetelné zdroje potom používal vo vnútri jaskyne Isuntza 1 v Španielsku a skúmal ich účinok.
„Ľudia potrebujú svetlo na vstup do hlbokých častí jaskýň a ich návštevy týchto miest závisia od fyzikálnych charakteristík svetelných systémov,“ píše tím v práci.
Vedci sa vybavili celkovo ôsmymi rôznymi svetlami, ktoré identifikovali v archeologických artefaktoch. Použili 5 fakieľ vyrobených z brečtanu, borievky, dubu, brezy a borovicovej živice, dvomi lampami spaľujúcimi kravský a jelení živočíšny tuk a malým ohňom, v ktorom použili dubové a borievkové drevo.
Fakľa na objavovanie, tuková lampa na dlhodobé svetlo
Uskutočňovali merania vo vnútri jaskyne a zisťovali jas každého zdroja osvetlenia, doby jeho trvania a teploty, ktorú vytvárali. Fakle fungovali najlepšie pri pohybe a objavovaní okolia, priemerne horeli 41 minút a vytvárali svetlo do vzdialenosti asi 6 metrov. Produkovali však aj veľa dymu.
Tukové lampy boli vhodné na udržiavanie osvetlenia v menších priestoroch, horeli viac ako hodinu a neprodukovali veľa dymu. Ich svetlo však osvetľovalo asi iba tri metre okolo.
Pokiaľ ide o klasické založenie ohňa, aj keď v malom rozsahu, ten osvetľoval okolie do najväčšej vzdialenosti a to až 6,6 metra, no vedci ho uhasili po 30 minútach kvôli množstvu dymu. Takýto oheň si mohli dovoliť zakladať ľudia iba v jaskyniach s dobrým vetraním.
Tieto experimenty nám pomáhajú vytvárať predstavu o tom, aké obmedzenia mali ľudia v tom období a čo všetko museli vykonať, aby mohli jaskyne preskúmať, alebo ako produkovali jaskynné umenie.
To síce nebolo hlavným predmetom tejto štúdie, no vedci tvrdia, že na osvetlenie umenia v jaskyni bol potrebný klasický oheň, keďže svetlo z faklí a tukových lámp nebolo dostatočné.
Vedci chcú v experimentoch pokračovať a lepšie tak pochopiť, ako naši dávni predkovia trávili čas v jaskyniach.
Nahlásiť chybu v článku