Fyzici z Európskej organizácie pre jadrový výskum CERN už niekoľko rokov vedú experiment, pri ktorom vykonávajú zrážky desiatok miliárd častíc, ktoré sa následne rozpadávajú a vedci dúfajú, že zachytia niekoľko zvláštnych rozpadov. A to sa teraz podarilo. Informuje o tom portál Science Alert.
Tento konkrétny experiment má názov NA62. Vedci pri ňom pozorovali rozpad kvarkov zvaných kaóny. Takýto rozpad predpovedali aj štandardné modely časticovej fyziky.
Rozpad kaónov už vedci pozorovali minulý rok, teraz sa im podarilo zaznamenať ďalšie dva. Zistenia boli prezentované na nedávnom seminári CERNu a vychádzali z údajov zozbieraných v roku 2017.
Aby bol tím však presvedčený o tom, že ich výsledky sú správne, budú musieť zachytiť ešte niekoľko takýchto rozpadov, aby si to potvrdili. Kaóny sa rozpadli na pozitívne nabité pióny a pár neutrína a antineutrína.
Hovorkyňa experimentu Cristina Lazzeroniová povedala: „Tento rozpad kaónov sa nazýva zlatý kanál, pretože je kombináciou veľmi zriedkavých a vzácnych javov, ktorý štandardný model veľmi presne predpovedá.“
Ak sa pýtate, na čo je to vlastne dobré, ide o to, že aj keď štandardný model vysvetľuje viaceré deje, ktoré sa odohrávajú vo vesmíre, stále ostáva toho mnoho, čo vysvetliť nedokáže. A tomu by mohol pomôcť aj tento vzácny jav.
Existujú totiž dva výsledky, pričom obidva sú dobré a vzrušujúce. Jeden ktorý potvrdí, fungovanie štandardného modelu a druhý, ktorý môže naznačiť existenciu novej fyziky a ten môže potom vysvetliť javy, ktoré sú síce známe, ale nevieme prečo sa dejú alebo existujú. Príkladom je napríklad rozpínanie vesmíru alebo tmavá hmota.
Potvrdenie rozpadu kaónov je ale ešte stále beh na dlhú trať. Bude potrebné analyzovať oveľa viac zrážok aby sa dospelo k finálnemu verdiktu. Na to bude treba ale počkať do roku 2021 kým CERN opäť spustí Veľký hadrónový urýchľovač.
Nahlásiť chybu v článku