Po správe o účinkoch silnej marihuany na ľudský mozog prichádza ďalší vedecký poznatok zo sveta návykových látok. Tentokrát sa ale jedná o látku nazývanú LSD. LSD bolo vo svete po prvý raz zakázané v roku 1967, vtedy ho lekári zaradili medzi tvrdé halucinogénne drogy bez medicínskeho využitia. Podľa najnovších poznatkov sa však toto zaradenie bude možno meniť. Vedci z Veľkej Británie totiž prichádzajú s tvrdením, že malé dávky LSD pomáhajú pri liečbe úzkosti a depresií.
Úzkosť a depresie sú najrozšírenejšie psychické problémy, s ktorými sa v 21.storočí stretávame. Pridajte k tomu stres a máte kompletnú predstavu o obrovskej časti svetovej populácie. V dnešnom uponáhľanom svete plnom vysokých nárokov, množstvom povinností a veľkej zodpovednosti sa tomu ani nemôžeme čudovať. Podľa najnovších výskumov pri liečbe týchto ochorení pomáha malé množstvo halucinogénnej látky LSD. Množstvo však závisí od jednotlivca.
Výskum navrhuje použitie asi jednej desatiny dávky (asi 10-20 mikrogramov namiesto 100-200 mikrogramov-bežná dávka) každé štyri dni. Pokiaľ bude dávkovanie správne, pacient nebude mať žiadne halucinogénne stavy, traumatické zážitky, ani spomalené kognitívne schopnosti, ako to býva pri LSD zvykom. Jediným účinkom bude úľava od nežiadaných psychických ťažkostí, s ktorými sa stretával predtým.
James Fadiman, uznávaný psychológ zaujímajúci sa o účinky psychedelických drog na ľudský organizmus, pre portál Motherboard povedal: „Ľudia, ktorí podstúpili túto liečbu, sa cítia oveľa lepšie. Majú lepší spánok, chuť do jedla, vracajú sa k svojím starým hobby, alebo začínajú s jógou, či meditáciou..“.
Fadiman začal svoj experiment zaslaním inštrukcií stovkám pacientov. V tých stálo, že užívanie predpísaného množstva LSD môže pomôcť ich zdravotnému stavu. Užívanie tejto látky však bolo a stále je nelegálne, preto do toho pacienti išli na vlastné riziko. Do výskumu sa však nakoniec zapojili stovky ľudí a všetci posielali Fadimanovi reakcie a správy o tom, ako sa im darí. Z tohto množstva pacientov obdržal Fadiman len 5 negatívnych reakcií. Ostatným pacientom sa liečbou uľavilo. Po určitom čase sa však ozvalo niekoľko ďalších, že liečba prestáva účinkovať a príznaky sa im vracajú. Celkovo však experiment dopadol výborne.
Podľa ďalších odborníkov je cesta k využitiu LSD na liečenie úzkosti a depresií ešte veľmi dlhá. Aj keď výsledky vyzerajú priaznivo, vedecký základ tejto teórie ešte celkom neexistuje. Je zrejmé, že užívanie LSD má aj mnohé negatívne účinky na ľudskú psychiku a práve nesprávne dávkovanie predstavuje najvyššie riziko pre pacientov, ktorým by sa namiesto pomoci mohlo ešte viac priťažiť.
Nahlásiť chybu v článku