Film je dielom režiséra Williama Friedkina, ktorý výslnie svojej kariéry zažil práve v dobe jeho vzniku. Neskoršie filmy tohto režiséra skutočne nestáli za veľa, nevynímajúc snahu v roku 1997 o remake populárnej drámy Dvanásť rozhnevaných mužov. Ku svojim úspešnejším projektom si však tento pán môže pripísať tituly ako Francúzska spojka či Mzda strachu. Avšak jeho najvýznamnejším dielom stále nekompromisne zostáva film, o ktorom sa bavíme dnes. Exorcista.
Film exorcista
Ak sa však máme dostať ku koreňom tohto príbehu, musíme na čas film z hlavy vypustiť a sústrediť sa na jeho predchodcu, teda knihu. Tú napísal William Peter Blatty a jeho dielo bolo sfilmované hneď niekoľkokrát a pred dvomi rokmi sa dostalo aj na televízne obrazovky v podobe seriálu. Čo je však na všetkých týchto príbehoch najdesivejšie je fakt, že Blatty čerpal inšpiráciu zo skutočných udalostí, ktoré sa udiali exorcistovi menom Raymond Bishop. Určite je však dôležité spomenúť, že tento exorcista nevystupoval pod pravým menom a tým pádom išlo o pseudonym.
Tieto udalosti sa odohrali na konci 40. rokov v Spojených štátoch amerických. Išlo o niekoľko úkonov, ktoré zahŕňali vyháňanie diabla (lepšie známe ako exorcizmus) na istom, dodnes anonymnom chlapcovi. Ten vystupuje v knihe ako „fiktívna“ postava, ktorá dostala meno Regan MacNeil. Počiatok týchto udalostí sa datuje na rok 1949, kedy sa začali objavovať zmienky o exorcistickej činnosti rímskokatolíckej cirkvi na titulkoch niekoľkých novín. Podľa týchto tvrdení malo byť svedkami vyháňania diabla 48 ľudí. Deviati z nich mali byť jezuiti. Toto viedlo k rozmachu podobných činností a vtedy sa Raymond Bishop, vlastným menom Edward Hughes mal ujať zmieňovaného chlapca.
Chlapcove problémy začali po úmrtí jeho tety. Vtedy mal začať počuť čudné zvuky, ktoré prichádzali z pivnice. Tiež tvrdil, že videl ako sa obrázok Ježiša v izbe jeho starej mamy krúti a hýbe, akoby doňho ktosi udieral z druhej strany. Pôvodne jeho rodina neprikladal týmto udalostiam veľký význam, no to sa zmenilo potom, čo sa jeho matrac začal v noci hýbať. Ich dom zaplavil zápach exkrementov a dokonca jeden rodinný priateľ mal byť počas svojej návštevy svedkom toho, ako chlapca „čosi“ zhodilo zo stoličky a on pristál o niekoľko metrov ďalej. Chlapec bol vylúčený zo školy potom, čo jeho učiteľka tvrdila, že jeho lavici sa počas vyučovania pohybuje, rovnako ako predmety vôkol neho.
Keď sa chlapcova rodina rozhodla, že už toho majú dosť, zavolali na pomoc katolíckeho exorcistu. Po jeho príchode mal naňho chlapec zvolať slová v latinčine „O sacerdos Christi tu scis me esse diabolum,“ čo v preklade znamená, „Ó Kristov kňaz, ty vieš, že som Diabol„. Chlapec bol odvedený do univerzitnej nemocnice v Georgetowne, čo bola v tom čase jezuitská inštitúcia. Tu malo byť o chlapca postarané, keďže pred vykonaním exorcizmu mal byť fyzicky a mentálne pripravený. Tu mal chlapec udrieť jedného z kňazov pružinou z postele počas toho, ako sa exorcizmus započal. Chlapec vraj v tej chvíli zmrzačil kňaza na celý život.
Záznamy z nemocnice tvrdia, že chlapec mal byť prepustený po štyroch úspešných nociach. Počas štvrtej sa na jeho tele mali objaviť písmená, ktorá boli síce čitateľné, no celkom zjavne vyryté pazúrmi. Po prepustení sa chlapcova rodina rozhodla, že ho dajú pokrstiť, avšak na ceste do St Louis, kde sa tak malo stať sa chlapec obrátil na svojho strýka, ktorá sedel za volantom a skríkol: „Ty skurvysyn, myslíš si, že budem pokrstený, no si na omyle!“ Rodina sa presťahovala do St Louis, no tu sa to ešte nekončilo. Chlapcovu izbu jeho matka vyzdobila svätými sviečkami, tie však boli okamžite sfúknuté. Po izbe lietalo ovocie, jedálenský stôl sa prevracal a všade bol neporiadok.
Rodina zavolala ďalšieho kňaza, tentokrát to bol 52 ročný William Bowdern, ktorý mal nájsť chlapca v príšernom stave. Podľa neho sa mal odvrátiť od všetkého svätého, hovoril hlbokým hrdelným hlasom a mal byť veľmi agresívny. Odtiaľto mal byť presunutý do psychiatrickej katolíckej nemocnice. Odvtedy sa však o jeho osud nevie nič, keďže kňazi majú zakázané hovoriť o vyháňaní diabla. Hovorí sa, že jeden z kňazov po sebe zanechal denník, ktorý o niekoľko rokov nato našiel práve Blatty, autor knihy Exorcista. Blatty pracoval aj na scenári k zmieňovanému filmu, za čo získal ak Oscara.
Aj keď tieto udalosti dodnes nie sú úplne objasnené, pravda je taká, že celé a skutočné znenie ani nechceme počuť. Možno tieto veci boli ešte desivejšie, možno si to rodina celé vymyslela. Podstatné je, že ide o veľmi fascinujúci a mrazivý príbeh. Pokiaľ máte radi napäté moderné legendy a studený pot na chrbte, určite si pozrite tento úžasný film, ktoré vám nedá spať celé dni.
Pozri aj: Môžete si ho pozrieť zadarmo a online. Očakávaný film o živote mladého Voldemorta je konečne vonku
en.wikipedia.org
Nahlásiť chybu v článku