Foto: Wikipedia.org

Mnohí ľudia si stoja za svojim a hovoria, že náhody neexistujú. Určite však zmeníte názor po prečítaní týchto zaujímavých udalostí z minulosti, ktoré nemajú logické vysvetlenie.

Náhod v minulosti existuje viac, ako si myslíme. Niektoré udalosti sa jednoducho stali tak, že sa nedajú logicky vysvetliť, aj keby sa o to veľmi snažíme. Náš život vždy závisí od rozhodnutí, ktoré urobíme a výsledkoch, ktoré nakoniec nastanú. História vie nielen obohatiť naše vedomosti, ale vie aj šokovať. Toto je 10 veľmi zvláštnych náhod, ktoré sa stali.

Článok pokračuje pod videom ↓

Počas 1. svetovej vojny sa nemecká loď SMS Cap Trafalgar pokúsila prepadnúť britskú blokádu tým, že predstierala, že je britská loď HMC Carmania

wikimedia.org

V auguste 1914 si nemecké cisárske námorníctvo zvolilo loď Cap Trafalgar, aby potopila britské obchodné lode. 13. septembra sa však vrátila loď na ostrov Trindade, aby doplnila palivo. Deň na to, 14. septembra nemeckú loď zahliadli kapitáni britskej lode HMC Carmania. Zhodou okolností bola v tom čase loď Cap Trafalgar maskovaná rovnako, ako britská HCM Carmania a chcela sa dostať cez britskú blokádu. Keď skoro ráno spozorovali kapitáni lode Carmania dym z nemeckej lode, rozhodli sa, že ju prepadnú o pár hodín neskôr. Boj medzi loďami nakoniec nastal a obe utrpeli vážne škody. Približne 51 ľudí bolo zabitých a loď Cap Trafalgar sa potopila.

Hrobka tureckého vládcu Amira Timora

wikimedia.org

Timur, známy aj pod menom Amir Timur, bol turecko-mongolský dobyvateľ v 15. storočí. Založil Timurovú ríšu v Perzií a v Strednej Ázií. 19. júna 1941, keď traja sovietski antropológovia exhumovali jeho hrobku, aby preskúmali pozostatky, našli varovanie, ktoré znelo: „Keď vstávam z mŕtvych, svet sa bude triasť.“ Ďalší nápis zas hovoril: „Ktokoľvek otvára moju hrobku, uvoľní útočníka horšieho, ako som ja sám.“ Tri dni po exhumácií spustil Adolf Hitler operáciu Barbarossa, najväčšiu vojenskú inváziu všetkých čias. V novembri 1942 bol Timur pochovaný aj s plným islamským rituálom hneď po tom, ako Sovietsky zväz dosiahol víťazstvo v bitke pri Stalingrade.

Vražda prezidenta Andrewa Jacksona

wikimedia.org

Lawrence strávil týždne pozorovaním pohybov prezidenta Adrewa Jacksona, aby mohol vykonať svoj pokus o atentát. 30. januára 1835 sa prezident zúčastnil pohrebu kongresmana Južnej Karolíny Warrena R. Davisa. Lawrence pôvodne plánoval strieľať na prezidenta, keď bude stáť pri hrobe, no nebol dostatočne blízko. Preto sa skryl za pilier, popri ktorom mal Jackson prechádzať. Keď bol blízko, Lawrence vystrelil zo svojej prvej pištole, ktorá však zlyhala. V rýchlosti vytiahol ďalšiu, ktorá však takisto nevystrelila. Keď si prezident Jackson všimol, o čo sa Lawrence pokúšal, okamžite zavolal ochranku. Atentátnik však nebol uznaný za vinného, pretože bol šialený.

Záchrana brata Abrahama Lincolna

wikimedia.org

Edwin Thomas Booth bol v 19. storočí uznávaný americký herec. Pracoval na Shakespearových hrách a takisto založil Boothovo divadlo v New Yorku. Cestoval po celej Amerike a Európe. Podľa listu, ktorý napísal Robert Lincoln priateľovi v roku 1909, Edwin Booth ho zachránil od smrti. Pri kúpe lístka bol vytlačený davom. Nechýbalo málo a Roberta by zachytil vlak. Našťastie ho Booth zachytil za golier a strhol na stranu. Keď sa otočil, zistil, že jeho záchranca bol Edwin Booth, ktorého dobre poznal. Booth však nevedel, koho zachránil až pokým nedostal list od svojho priateľa plukovníka Adama Badeau, ktorý slúžil pre Lincolna. Predpokladá sa, že Booth bol aspoň trochu rád za tento čin, keďže jeho brat zabil Abrahama Lincolna, otca Roberta.

Minca používaná pre tajnú komunikáciu

wikimedia.org

22. júna 1953 sa dostala tajná minca používaná pre komunikáciu k chlapcovi, ktorý roznášal noviny. Zdala sa mu príliš ľahká a keď mu padla, otvorila sa. Vo vnútri sa nachádzal „mikrofilm“ so sériou číslic. Chlapec o tom informoval políciu a tá s kódom bojovala takmer štyri roky až kým agent hlavnej sovietskej tajnej služby Reino Hayhanen, nebol odvolaný do Moskvy. Predal všetky informácie FBI a s mincou sa viac nezapodieval. Správa v minci bola dešifrovaná o niekoľko týždňov neskôr a zistilo sa, že to bola osobná správa práve pre agenta Reina Hayhanena, v ktorej bolo uvítanie od tajnej služby.

Tlmočník pre náčelníka Sacagawea

wikimedia.org

Sacagawea, skutočným menom Lemhi Shoshone, bola žena, ktorá sa narodila v Idahu. Keď mala 12 rokov, počas bitky bol unesená aj spolu s ostatnými dievčatami. O rok neskôr bola vydatá za Toussainta Charbonneau, ktorý bol kvadobitským lovcom. V čase, keď mala 16 rokov, kapitáni Meriwether Lewis a William Clark prišli na územie, kde žila a najali si jej muža, aby bol ich tlmočníkom. Keď zistili, že Sacagawea vie takisto tlmočiť, vybrali si ju. V roku 1805 sa snažili Lewis, Clark a Sacagawea nájsť kameň Shoshone. Aby sa mohli rýchlejšie presúvať, potrebovali kone. Zatiaľ čo Sawagawea tlmočila, zistila, že náčelník, s ktorým sa zhovárala, je jej dlho stratený brat. Lewis napísal článok, v ktorom spomenul aj toto stretnutie. Bolo vraj plné radosti a lásky.

Skladateľ Arnold Schoenberg sa bál čísla 13. Zomrel v piatok trinásteho.

wikimedia.org

Arnold Choenberg bol rakúsky skladateľ, hudobný teoretik a maliar. Bol známy tým, že mal strach z čísla 13. V roku 1950 ho astrológ varoval, že keď bude mať 76 rokov (7+6=13), môže sa stať niečo zlé. Kvôli veľkému strachu zostal v piatok trinásteho celý deň v posteli, aby sa mu nič nestalo. 15 minút pred polnocou však zomrel.

Rovnaké vlajky na Olympijských hrách

wikimedia.org / wikimedia.org

Letné olympijské hry v roku 1936 sa konali v nemeckom Berlíne, keď sa nacistická strana dostala k moci. Tieto hry vytvorili niekoľko sporov, medzi ktoré patril aj ten s vlajkou. Lichtenštajnsko si uvedomilo, že ich vlajka je identická s vlajkou, ktorú má Haiti, a preto na ňu pridali korunku.

Atentát, ktorý začal prvú svetovú vojnu

wikimedia.org

Rakúsky arcivojvoda František Ferdinand bol princom Rakúska, Uhorska a Česka. 28. júna 1914 bol s manželkou napadnutý Nedeljkom Čabrinovicom, ktorý na nich zaútočil granátom. František a jeho manželka prežili, pár ľudí bolo zranených. Po krátkom čase sa rozhodli navštíviť zranených v miestnej nemocnici. Vodič, ktorý ich viezol však nevedel, že trasa je zmenená. Po zistení chyby sa vodič pokúsil otočiť auto, no rad áut za nimi ho zastavil. Gavrilo Princip, ďalší člen zo skupiny, do ktorej patril aj prvý atentátnik, sedel v kaviarni. Uvidel Františka Ferdinanda, využil príležitosť a zastrelil nielen jeho, ale aj jeho ženu. Obaja zomreli na ceste do nemocnice. Tento atentát začal prvú svetovú vojnu.

Atentáty na prezidentov sú vždy po dvadsiatich rokoch

wikimedia.org

Podľa niekoľkých výskumov, úmrtia prezidentov začali v roku 1841, kedy zomrel William Henry Harrison. Ten bol zvolený v roku 1840. Prekliatie „Tippecanoe“ je pomenované po bitke Tippecanoe. Táto bitka predstavovala Harrisona, ktorý pri jednom z rokovaní rozhneval vodcu kmeňa Šóniov. Ten vraj preklial budúcich prezidentov. V nasledujúcich 120 rokoch – až do roku 1960 – zomrel každých 20 rokov zvolený prezident. Po Harrisonovi bol zvolený Abraham Lincoln v roku 1860, James A. Garfield v roku 1880, William McKinley v roku 1900, Warren G. Harding  v roku 1920, Franklin D. Roosevelt v roku 1940 a ohn F. Kennedy v roku 1960. Po tomto roku už boli len pokusy na atentát, ale žiadne úmrtia.

Pozri aj: Šanca je jedna k miliónu, no napriek tomu sa stali. Týchto 10+ fotografií vás presvedčí, že náhoda naozaj existuje

unbelievable-facts.com
Uložiť článok

Najnovšie články