Chriašteľ bielobradý, Foto: flickr.com (Charles Davies)

Evolúcia opäť dokazuje, že si vždy dokáže nájsť cestu.

Keď pred 136-tisíc rokmi zaplavilo atol Aldabra v Indickom oceáne, druhy, ktoré nedokázali tejto skaze ujsť, vyhynuli. Medzi nimi bol aj malý nelietavý vták chriašteľ bielobradý. Na dlhé tisícročia to vyzeralo tak, že tento druh už nikdy po Zemi chodiť nebude. Avšak, ako sme sa teraz presvedčili, evolúcia ho dokázala „vzkriesiť z mŕtvych“.

Článok pokračuje pod videom ↓

Atol Aldabra sa nachádza v Indickom oceáne, približne 400 kilometrov od najväčšieho ostrova Afriky, Madagaskaru. Naň sa pred státisícmi rokov priletel práve z Madagaskaru vták chriašteľ. Keďže sa ale na ostrove nenachádzali žiadni predátori, ktorí by ho ohrozovali, zanikla u neho potreba lietať. A to sa mu stalo osudným.

Atol Aldabra, Foto: Simisa [CC BY-SA 3.0], via Wikimedia Commons

Vyhynutie

Pred vyše 130-tisíc rokmi vzrástla hladina oceánov a atol zaplavilo. Všetko, čo nedokázalo ujsť našlo vo vode svoju smrť. Medzi nimi aj nelietavý chriašteľ. Dlhé roky atol v podstate neexistoval. Až neskôr, keď hladina oceánov ustúpila, začala tam opäť rásť vegetácia a objavovali sa tu prvé živočíchy. A medzi nimi aj chriašteľ.

Chriašteľ bielobradý, Foto: Simisa [CC BY-SA 3.0], via Wikimedia Commons

Iteratívna evolúcia po prvýkrát

Objav, ktorý uskutočnili teraz vedci je významný v tom, že prvýkrát v histórii dokázali tzv. iteratívnu evolúciu či iteratívny vývoj. Ten v podstate spočíva v opakovaní sa udalostí, ktoré sa už udiali. A to dokazuje práve chriašteľ.

Ten na ostrov po ustúpení vôd opäť priletel a opäť, keďže tu nenašiel predátorov, stratil schopnosť lietať. Dokazujú to fosílie objavené na atole.

Atol Aldabra zaplavila voda a všetko vyhynulo. Avšak chriašteľ tu žije dodnes, takže niečo sa muselo stať“ uvádza prírodovedec Julian Hume z Prírodopisného múza v Londýne a ďalej dodáva: „Neexistuje žiadny iný zdokumentovaný prípad,  v ktorom by jeden vták dokázal dvakrát kolonizovať ten istý ostrov a následne by ho evolúcia upravila do takej istej podoby“.


Ak sa zamyslíme nad tým, že až miliónu druhov živočíchov a rastlín hrozí vyhynutie, niektorým dokonca v priebehu desaťročí, je táto správa povzbudzujúca a prináša nám nádej, že aj druhy, ktoré sme pokladali za vyhynuté sa v budúcnosti môže opäť na Zemi objaviť. Lebo ako aj dokazuje chriašteľ, evolúcia si vždy nájde cestu.

allthatsinteresting.comiflscience.com
Uložiť článok

Najnovšie články