Keď v utorok 14. mája otvorila skupina nepálskych horských vodcov jarnú sezónu výstupov na Mount Everest, ešte nikto netušil, koľko nešťastia najbližšie týždne prinesú. Na najvyššiu horu sveta je možné vystúpiť iba počas niekoľkých jarných týždňov. Tento rok sa Mount Everest rozhodlo zdolať celkom 41 tímov zložených z 378 horolezcov. Za dva týždne si ale najvyššia hora sveta vyžiadala už 11 ľudských životov.
Historické 66. výročie prvovýstupu Edmunda Hillaryho a šerpu Tenzing Norgaya si budeme pripomínať zajtra 29. mája. Od prvého známeho zdolania Everestu v roku 1953, vystúpilo na jeho vrchol už vyše 5000 ľudí. Niekoľko stoviek ľudí však pri tomto pokuse prišlo o život. Aktuálna sezóna si vyžiadala už 11 obetí. Tou poslednou sa stal práve dnes vo veku 62 rokov americký horolezec Christopher John Kulish.
Američan 8848 metrov vysokú horu zdolal a v pondelok večer sa bezpečne vrátil do tábora pod vrcholom. Po zostupe sa uňho vyskytli problémy so srdcom, ktoré spôsobili smrť, uviedlo nepálske ministerstvo cestovného ruchu. Včera pritom pri zostupe zomrel aj 44-ročný Brit Robin Haynes Fisher, ktorý najvyššej hore sveta podľahol pre nedostatok kyslíka v „zóne smrti“ nad 8000 m n. m.. Od začiatku jarnej sezóny zahynuli aj štyri Indovia, Američan a Nepálčan, Íra prehlásili za mŕtveho po páde. Na čínskej strane sa nevrátili Rakúšan a Ír.
Najtragickejší rok
Ide o najtragickejší rok na Evereste od sezóny 2014/2015, keď silné zemetrasenie spôsobilo lavíny. Minimálne štyri úmrtia zapríčinili tlačenice po tom, ako nepriaznivé počasie skrátilo časový úsek na výstupy. Horolezci, z ktorých mnohí nie sú dostatočne zdatní, čakajú niekoľko hodín v chlade, riedkom vzduchu a náročnom teréne. Príčinou nešťastí je v neposlednom rade „preplnenosť“ najvyššej hory sveta potom, ako nepálske úrady vydali rekordných 381 a čínske 140 povolení na výstup.
Pod vrcholom Mount Everestu sa teda tvoria zápchy, ktoré sú obzvlášť nebezpečné v „zóne smrti“ nad 8000 m n. m. Horolezci čakajú na výstup alebo zostup na jednom lane niekoľko hodín a hrozí im vyčerpanie, omrzliny, výšková choroba či nedostatok kyslíka v závere. „Dlhý čas v ‚zóne smrti‘ zvyšuje riziko, dokonca až smrti,“ zdôraznil bývalý prezident Nepálskej horolezeckej asociácie Ang Tsering Sherpa.
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
Minulý týždeň v utorok v noci a v stredu bolo počasie veľmi priaznivé a vznikol 24-hodinový, najdlhší časový úsek na výstup v histórii. Zo štvrtého tábora vo výške 7900 m n. m. vyrazilo 250 horolezcov, dokázalo to vyše 200, ktorí utvorili nový rekord v počte výstupov na „strechu sveta“ za jeden deň. Práve počas týchto dní vznikol aj záber, zverejnený vo väčšine svetových médií. Jarná sezóna na Evereste sa skončí tento týždeň a je možné, že prekoná vlaňajší rekord v počte 807 výstupov.
Nahlásiť chybu v článku