Foto: Flickr (Marcello Consolo)

Pavúk dostal pomenovanie "upír", čo odráža jeho výzor a aj správanie.

Telo má dlhé dva centimetre a rozpätie jeho nôh dosahuje šesť centimetrov. Jedovatý pavúk Zoropsis spinimana, ktorý nemá slovenský názov, je nočnou morou všetkých ľudí trpiacich arachnofóbiou. Dostal pomenovanie nosferatu, teda upír, čo dokonale vystihuje jeho výzor a aj schopnosť prehryznúť ľudskú pokožku.

Článok pokračuje pod videom ↓

Pôvodne pochádza zo Stredomoria, no od roku 2005 jeho výskyt hlásia aj z Nemecka. V posledných rokoch sa objavil už aj u našich českých susedov, informuje TN Nova.

Opustil svoje prirodzené prostredie

„Je takmer všade. Pavúk nosferatu, ktorý pochádza z oblasti Stredozemného mora, sa rozšíril takmer po celom Nemecku,“ uviedli zástupcovia Nemeckej asociácie ochrany prírody (NABU). Do polovice apríla zaznamenali 35-tisíc správ o jeho výskyte.

Pavúk sa objavil aj v Českej republike, a to predovšetkým v blízkosti ľudských obydlí. Česká arachnologická spoločnosť eviduje od roku 2019 osem nálezov, posledný bol hlásený v tomto roku.

Foto: Luis nunes alberto, CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons

Nedávno zverejnená štúdia tvrdí, že tento osemnohý tvor sa prirodzene vyskytuje v Taliansku, Chorvátsku, vo Francúzsku alebo na Pyrenejskom polostrove. Objavil sa však aj vo Švajčiarsku, v Holandsku alebo vo Veľkej Británii.

Ako informoval Christian Henkes z porýnskej pobočky NABU, upír netká pavučiny. Aktívny je predovšetkým v noci. Nehybne čaká na svoju korisť, a keď usúdi, že nadišiel vhodný čas, zaútočí. Útok tohto jedovatého pavúka na človeka ale nie je pravdepodobný. Ak k nemu aj dôjde, uhryznutie je síce bolestivé, jed je však neškodný. Problémy môže spôsobiť alergikom.

Uložiť článok

Najnovšie články