To potvrdilo, že trh s kanabisom je najväčším trhom s drogami v Európskej únii (EÚ). Informovalo o tom v utorok európske protidrogové centrum – European Monitoring Centre for Drugs and Drug Addiction (EMCDDA).
Centrum vo svojej výročnej správe uviedlo, že celkový trh s narkotikami v EÚ dosiahol v roku 2017 hodnotu najmenej 30 miliárd eur. Na porovnanie, v roku 2013 to bolo 24 miliárd eur.
Odhaduje sa, že globálny trh s nelegálnymi drogami má hodnotu medzi 426 až 652 miliárd USD (386,99 – 592,30 miliardy eur). Európske centrum zároveň upozornilo, že jeho odhady týkajúce sa trhu EÚ sú konzervatívne.
Nelegálny predaj marihuany ako rastliny a jej živice sa v roku 2017 podieľali 39 % na trhu s drogami v EÚ, oproti 38 % v roku 2013, pričom príjmy zločineckých organizácií vysoko prevýšili legálne príjmy.
Najväčší legálny trh s marihuanou na svete je v Kalifornii, kde tržby z jej predaja dosiahli minulý rok približne 2,5 miliardy USD.
Správa EMCDDA okrem iného odhalila, že marihuana konzumovaná v EÚ pochádza čoraz častejšie z domácej produkcie. Živica sa dováža väčšinou z Maroka, zatiaľ čo Albánsko je hlavným vývozcom bylinného kanabisu. Správa tiež pripomína, že ceny sa zvyšujú.
Kokaín je druhou najčastejšie konzumovanou nelegálnou drogou v EÚ, pričom jeho predaj vygeneroval v roku 2017 tržby minimálne 9 miliárd eur, zatiaľ čo predaj heroínu dosiahol hodnotu viac ako 7 miliárd eur.
„Európsky drogový trh sa čoraz viac vyznačuje tým, že spotrebitelia majú prístup k širokej škále produktov vysokej čistoty a vysokej účinnosti,“ uvádza sa v správe.
To odráža vysokú úroveň produkcie na celom svete aj v rámci EÚ, pričom sa odhaduje, že produkcia kokaínu v Južnej Amerike a výroba heroínu v Afganistane sú na historických maximách.
Veľká väčšina príjmov z drog končí vo vreckách zločineckých skupín, ktoré z nich financujú násilie a korupciu. Časť výnosov smeruje aj k militantným organizáciám, uvádza sa v správe, podľa ktorej predaj narkotík je hlavným zdrojom príjmov pre Boko Haram, Islamský štát aj somálsky aš-Šabáb.
Nahlásiť chybu v článku