Vedci z nemeckej univerzity Ludwig Maximilian University skúmali jav, ktorý je nazývaný polárny vír. Ten má vplyv na počasie a často môže pomôcť pri predpovediach počasia, a to aj na niekoľko týždňov vopred. Na to je však potrebné, aby došlo k jeho rozpadu. Štúdiu výskumníkov zverejnil portál Meteored.
Uľahčí dlhodobé predpovede
Predpovede počasia sú často problematické, najmä z dlhodobého hľadiska. Rozpad polárneho víru však môže meteorológom túto úlohu zjednodušiť a pomôcť v dlhodobých predpovediach v severnej Európe.
Nová štúdia ukázala, že v prípade, ak dôjde k tomu, že polárny vír zoslabne alebo sa úplne rozpadne, severoatlantický tryskový prúd má tendenciu posunúť sa na juh. Tým sa zvyšuje pravdepodobnosť studených období nad severnou pologuľou.
Výskumný tím zistil, že viaceré predpovede ukazujú znížený výskyt poveternostných podmienok asi o 25 percent. Tieto súbory sa skladajú z obrovského počtu predpovedí, tie sa však v dlhších časových intervaloch rozchádzajú.
To znamená, že viacero predpovedí v dlhodobom horizonte ukazuje iné predpovede počasia. Vedci však upozorňujú, že po slabých udalostiach polárnych vírov sa tieto predpovede v severnej Európe darí predpovedať s vyššou pravdepodobnosťou a líšia sa menej.
„V priebehu zimy na severnej pologuli môže stav cirkulácie v polárnej stratosfére poskytnúť užitočné informácie pre zlepšenie dlhodobých predpovedí, najmä pre klímu v severnom Atlantiku a Eurázii,“ vysvetlil Thomas Birner, profesor teoretickej meteorológie a jeden z autorov štúdie.
Vysvetľuje tiež, že posun trajektórií zimných búrok smerom na juh, ktoré sú hlavným zdrojom neistoty predpovedí v tejto sezóne, vedie k menšej búrkovej aktivite, čím sa znižuje neistota predpovedí v severnej časti starého kontinentu. Naopak, v južnej Európe sa neistota prognóz zvyšuje.
Nahlásiť chybu v článku