Schopnosť využiť prírodné zdroje iných kozmických telies ako Zeme, by ľudstvu otvorilo dvere do širokého vesmíru. Predstava, že dokážeme využiť napríklad zásoby Mesiaca existuje v sci-fi príbehoch už desaťročia. Čoskoro sa však možno stane realitou. Spoločnosť ArianeGroup chce po boku Európskej vesmírnej agentúry na Mesiaci ťažiť do roku 2025.
Na prvý pohľad vyzerá prirodzený satelit našej planéty celkom pusto. Zdá sa, že na Mesiaci nie je okrem prachu celkom nič. Pravdou však je, že ľudstvu by mohol poslúžiť oveľa viac, ako si zrejme myslíte. Mesačný prah, ktorý Mesiac pokrýva, sa totiž nazýva regolit a ide o zvetralinovú vrstvu, ktorá vznikla počas 4,6 miliárd rokov „bombardovania“ povrchu Mesiaca meteoritmi. Z regolitu by človek mohol získať to najcennejšie, čo zrejme Mesiac ponúka. Vodu a kyslík.
Všetko naznačuje tomu, že z regolitu by mal byť človek schopný získať vhodnými procesmi vodu aj kyslík. Mesačný prach okrem toho obsahuje aj izotopy hélia-3, ktorý sa na Mesiac dostáva vďaka slnečnému vetru. Teoreticky by tak bolo možné využiť Mesiac ako obrovskú „čerpaciu stanicu“ všetkého, čo na skúmanie vesmíru ľudstvo potrebuje. Vody, kyslíka aj raketového paliva.
Už pred niekoľkými dňami oznámila spoločnosť ArianeGroup podpísanie ročného kontraktu s Európskou vesmírnou agentúrou. Cieľom spolupráce má byť preskúmanie možností príprav misie, ktorá by viedla k „ťažbe“ a spracovaniu regolitu z povrchu Mesiaca. To by sa podľa prvotných odhadov mohlo stať realitou do roku 2025. Banské zariadenia by na Mesiac mohla vyniesť Európskou vesmírnou agentúrou aktuálne vyvíjaná raketa Ariane 6.
Európska vesmírna agentúra nie je zďaleka prvá, ktorej napadlo využiť mesačné zdroje. O podobných plánoch v minulosti hovorila aj americká NASA či Čínska vesmírna agentúra. Prirodzený satelit Zeme sa v poslednom období opäť skutočne dostal do popredia vesmírneho výskumu. Využitie mesačných zdrojov by mohlo ľudstvo priblížiť k odvážnym plánom, napríklad tých o kolonizácii Marsu.
cnn.com, independent.co.uk
Nahlásiť chybu v článku