Foto: NASA, Space Telescope Science Institute

Hubblov teleskop sleduje hviezdu Eta Carinea už desaťročia.

Keď sa námorníci plavili v polovici 19. storočia južnou pologuľou, navigovali sa počas noci pomocou hviezdy v súhvezdí Kýl, ktorú oveľa neskôr niekto nazval Eta Carinea. V tom čase bola jednou z najjasnejších hviezd na južnej nočnej oblohe. Trvalo to však len desaťročie. Eta Carinea potom z oblohy zmizla. Dnes už vieme, že to bolo pre obrovský výbuch a mrak prachu a plynov, ktorý zabránil, aby sme na vzdialenosť viac ako 7500 svetelných rokov videli svetlo, ktoré vyžaruje. 

Článok pokračuje pod videom ↓

Americkému úradu pre letectvo a vesmír (NASA) sa pomocou Hubblovho teleskopu podarilo len nedávno vyhotoviť ďalší jedinečný záber hviezdneho ohňostroja, ktorý začal už pred 170 rokmi a vo svojej podstate trvá až dodnes. NASA o tom informuje prostredníctvom tlačovej správy. S využitím ultrafialového filtra teleskop zachytil jedinečnú energiu uvoľnujúcu sa z hviezdy z dvoch akýchsi lalokov prachu a plynu, ktoré hrajú odtieňmi červenej, modrej a bielej farby.

Foto: NASA, Space Telescope Science Institute

Eta Carinea patrí k najmohutnejším hviezdam v Mliečnej dráhe, pričom vedci odhadujú, že jej hmotnosť je až 150-krát väčšia ako hmotnosť Slnka. Energia, ktorú Eta Carinea vyžaruje, sa však podľa odborníkov rovná niekoľko miliónovému násobku energie Slnka. Keď v 40. rokoch 19. storočia hviezda vybuchla, stala sa voľným okom nepozorovateľná. Po udalosti nazývanej medzi odborníkmi Veľká erupcia (Great Eruption) ju ešte dodnes možno pozorovať len s využitím teleskopov.

Hubblov teleskop sleduje Eta Carinea už viac ako dve desaťročia. S využitím nových metód sa vedcom najnovšie podarilo pozorovať plynné oblaky v okolí hviezdy na miestach, kde ich nikdy predtým nevideli. Napriek tomu, že hviezdu študujú už dlhé roky, aj po tak dlhom čase  ich stále dokže prekvapiť. Eta Carinea je pre vedcov výnimočným objektom, ktorý im postupne pomáha odhaliť to, ako vyzerá životný príbeh hviezd. Na výskum majú pritom ešte poriadne veľa času. Koniec existencie Eta Carinea výbuchom, ktorý nazývame supernova, by mal podľa odhadov prísť až o niekoľko miliónov rokov.

Uložiť článok

Najnovšie články