Zahral si postavu menom Arthur Fleck. Ten sa pokúšal o kariéru komika, no skončil izolovaný a nepochopený spoločnosťou. Phoenix bravúrne stvárnil nielen človeka, ktorý bojuje s osamelosťou, ale aj niekoho, kto trpí chorobou, tzv. pseudobulbárnym afektom.
Nekontrolovateľné prejavy emócií
O tomto ochorení ste možno ešte nepočuli, no pseudobulbárny afekt (PBA), inak nazývaný aj emocionálna inkontinencia, môže jedincovi poriadne znepríjemniť život. PBA je neurologické ochorenie, ktoré sa objavuje zvyčajne po poranení mozgu alebo ako pridružený príznak iného ochorenia, napríklad sklerózy multiplex, demencie či parkinsonovej choroby. Prejavuje sa nekontrolovateľnými prejavmi emócií, napríklad plačom alebo smiechom, pričom daný prejav nemusí vôbec súvisieť s tým, ako sa osoba práve skutočne cíti.
Napríklad, jedinec sa nečakane rozplače bez zjavnej príčiny a nedokáže prestať niekedy aj desiatky minút. Následne však plač prejde do záchvatu smiechu. Ten sa môže objaviť aj vtedy, keď je človek nahnevaný alebo smutný a v skutočnosti vôbec nemá chuť smiať sa. V iných prípadoch sa zas PBA môže prejaviť prehnanou reakciou na podnet. Napríklad, keď sa jedincovi nechtiac podarí rozbiť hrnček, namiesto povzdychnutia sa rozplače a nedokáže prestať.
Zasahuje milióny ľudí po celom svete
Smiech a plač sa objavujú nečakane a často, pacienti prejavy neraz prirovnávajú k záchvatom, ktoré nie je možné ovládať a sú nepredvídateľné. Záchvat sa opakuje niekoľkokrát denne, pričom môže trvať od niekoľkých sekúnd až po desiatky minút. Mnohí si PBA mýlia afektívnou labilitou alebo s hraničnou poruchou osobnosti. Osobnosť jedinca však v prípade PBA nie je narušená a človek nie je labilný. Aj keď sa o ochorení hovorí málo, postihuje milióny ľudí po celom svete.
Ochorenie ovplyvňuje nielen zdravotný stav človeka, ale aj jeho sociálny život. Jedinec totiž nechce vytŕčať z davu a každý z nás potrebuje niekam patriť, nekontrolovateľné záchvaty smiechu či plaču však priťahujú neželanú pozornosť. Predstavte si napríklad, že nakupujete v potravinách, keď sa zrazu pri pohľade na chlieb nekontrolovateľne rozosmejete a pri pokladni zas na vás zazerá predavačka, lebo nedokážete prestať plakať.
Ešte nepríjemnejšie je, keď sa človek rozosmeje napríklad po vážnej nehode, pri ktorej zahynuli ľudia. Nie je ľahké záchranným zložkám vysvetliť, že nie ste blázon, ale trpíte neurologickou poruchou. Najmä preto, že sa o PBA hovorí málo a ľudia o ochorení často nevedia.
Ak máte pocit, že niekto vo vašom okolí by mohol PBA trpieť, najlepšie je čo najskôr vyhľadať pomoc odborníka. Ochorenie je možné kontrolovať medikamentózne, celkom však nezmizne. Dôležité je preto šíriť povedomie a ľudí správnym spôsobom informovať.
Wikipedia, PBAInfo, NCBI
Nahlásiť chybu v článku