Foto: SITA

EMA dnes potvrdila stanovisko na svojej oficiálnej webovej stránke.

Súvislosť medzi krvnými zrazeninami a vakcínou existuje, uviesť by sa mali k očkovacej látke ako „zriedkavé vedľajšie účinky“. Píše sa to vo vyhlásení, ktoré EMA zverejnila na svojej oficiálnej webovej stránke. Na tlačovej konferencii o tom informovala výkonná riaditeľka EMA Emer Cookeová. Po analýze vakcíny tak rozhodol bezpečnostný výbor agentúry.

Článok pokračuje pod videom ↓

Obavy z neočakávaných vedľajších účinkov vakcíny AstraZeneca viedli k pozastaveniu používania očkovacej látky v niekoľkých krajinách, mimo iného napríklad v Dánsku či Taliansku. Británia do posúdenia vakcíny pozastavila testovanie vakcíny na deťoch. Doteraz nebolo zrejmé, či sú obavy z očkovacej látky opodstatnené.

“Podľa môjho názoru už teraz môžeme povedať, že je zrejmé, že súvislosť s vakcínou existuje,” povedal Cavaleri, šéf vakcinačnej stratégie EMA vo včerajšom vyjadrení. Dnes boli obavy z vakcíny oficiálne potvrdené.

Krvné zrazeniny dnes EMA potvrdila

Európska agentúra pre lieky (EMA) dnes uviedla, že tvorba krvných zrazenín by mala byť uvedená ako „zriedkavý vedľajší účinok“ vakcíny proti koronavírusu od spoločnosti AstraZeneca. Medzi zrazeninami a očkovacou látkou existuje súvislosť, ale nie týka sa extrémne malého percenta očkovaných.

Odborníkom EMA sa nateraz nepodarilo identifikovať rizikové faktory, ktoré by mohli podmieniť tvorbu krvných zrazením. Pravdepodobným vysvetlením však môže byť „imunitná odpoveď“ jednotlivcov na zaočkovanie touto vakcínou, informuje Emer Cookeová.

Unsplash

„Konkrétne rizikové faktory ako vek, pohlavie alebo predchádzajúce zdravotné komplikácie sa nedali potvrdiť, keďže tieto zriedkavé javy sa vyskytli u všetkých vekových kategórií,“ uviedla na briefingu. Zároveň však zdôraznila, že výhody vakcíny od AstraZenecy naďalej prevažujú nad možnými vedľajšími účinkami.

Strausová aj Cookeová zdôraznili, že je dôležité, aby ľudia dostávajúci vakcínu a zdravotníci vedeli o týchto rizikách a sledovali možné znaky alebo symptómy, ktoré sa obyčajne objavujú počas prvých dvoch týždňov po očkovaní. Cookeová ďalej konštatovala, že pri vakcínach sa môžu vyskytnúť takého veľmi zriedkavé prípady, ktoré neodhalia klinické štúdie. EMA bude preto podľa Cookeovej naďalej monitorovať nové zistenia a keď bude mať viac informácií, vydá ďalšie usmernenie.

Británia ponúkne ľudom mladším ako 30 rokov inú vakcínu

Britský Regulačný úrad pre lieky a zdravotnícke výrobky rozhodol, že ľuďom mladším ako 30 rokov budú v Británii pri očkovaní proti koronavírusu ponúkané aj iné vakcíny ako látka od firmy AstraZeneca, ak to bude možné. Dôvodom tohto rozhodnutia sú práve veľmi zriedkavé krvné zrazeniny, ktoré sa po vakcinácii touto látkou objavili v dosiaľ 79 prípadoch v Británii, z ktorých 19 sa skončilo smrťou. Tri z týchto úmrtí sa týkali osôb mladších ako 30 rokov. Predstavitelia MHRA to oznámili dnes na tlačovej konferencii, informovala spravodajská stanica Sky News.

Z celkovo 79 ľudí, u ktorých sa zrazeniny vyskytli, bolo 51 žien a 28 mužov vo veku 18 až 79 rokov. Vakcínu od AstraZeneca v Británii podali už vyše 20 miliónom ľudí, uviedla riaditeľka MHRA June Raineová. „Rizikovými sú štyria ľudia z milióna,“ zdôraznila.

Slovensko používanie AstraZenecy nepozastavilo

Očkovanie AstraZenecou na Slovensku pozastavené nikdy nebolo. „Riziko z neočkovania a následného ochorenia COVID-19 je podstatne vyššie na vznik tromboembolických príhod ako riziko po očkovaní,“ vyjadrila sa koncom marca riaditeľka Štátneho ústavu pre kontrolu liečiv Zuzana Baťová.

Na Slovensku bol medializovaný jeden prípad krvných zrazenín. Do konca apríla podľa hovorkyne ministerstva zdravotníctva SR Zuzany Eliášovej krajina očakáva dodanie 292.500 očkovacích dávok od spoločnosti Pfizer a Biontech, 80.400 dávok od Moderny, 200.000 od AstraZenecy a koncom apríla 26.400 dávok od Johnson & Johnson. Osud AstraZenecy na Slovensku zatiaľ jasný nie je.

Uložiť článok

Najnovšie články