Foto: SpaceX

Spoločnosť SpaceX zverejnila niekoľko materiálov k pripravovanej rakete Big Falcon.

Niektorí odborníci hovoria o science-fiction, Elon Musk to však zjavne myslí celkom vážne. Len pred pár dňami zakladateľ spoločnosti SpaceX oznámil, že prvým pasažierom súkromného letu okolo mesiaca bude japonský miliardár Jusaku Maezava. K Mesiacu má pritom letieť v novej Muskovej rakete Big Falcon Rocket (BFR), ktorá má zohrať i dôležitú úlohu v kolonizácii Marsu. Takto by mala vyzerať.

Článok pokračuje pod videom ↓

Kým Elon Musk „básni“ o súkromných letoch a verejnosť šokuje termínmi, kedy by chcel začal s kolonizáciou Marsu (prvé nákladné lode by mali na červenej planéte pristávať v roku 2022), mnohí odborníci sú o niečo skeptickejší a splneniu týchto plánov, najmä z časového hľadiska, neveria. SpaceX však ukazuje, že dobývanie vesmíru a komerčné lety myslí smrteľne vážne. Dokazuje to aj zatiaľ najdetailnejší pohľad na gigantickú BFR.

via Gfycat

Spoločnosť SpaceX zverejnila niekoľko záberov, vizualizácií a detailov o tom, ako bude medziplanetárna vesmírna loď BFR vyzerať. V komerčnej sfére pritom ide o pomerne nezvyčajný krok. Nestáva sa často, že by spoločnosť dopredu zverejňovala detaily svojho pripravovaného projektu takýchto rozmerov. Elon Musk si je však zrejme istý, že vo vesmírnom priemysle aktuálne nemá na trhu konkurenciu. Pri pohľade na BFR to je zrejmé azda každému.

Foto: SpaceX

Raketa Big Falcon má byť budúcnosťou kozmonautiky. Približne 120 metrov vysoká kozmická loď, má byť totiž znovu využiteľná, schopná pristáť na inej planéte i znovu na Zemi, podobne ako predchádzajúce menšie projekty spoločnosti Space X. Big Falcon sa má skladať z dvoch častí a poháňať ju má celkom 7 motorov. Na obežnú dráhu Zeme by pritom mala vyniesť až 150 ton nákladu. Hlavnou myšlienkou SpaceX je využívať pri vývoji moderné uhlíkové vlákna, ktoré sú pri jednej pätine hmotnosti silnejšie ako oceľ.


Marco Cáceres, vesmírny analytik Teal Group, sa pre Business Insider vyjadril, že v oblasti vesmírneho inžinierstva ide pri Big Falcon Rocket o najväčšiu výzvu od čias rakety Saturn V, používanú pri misiách Apollo. Dodal tiež, že ide o projekt epických rozmerov a doposiaľ v kozmonautike nič podobné nevidel. Podľa jeho slov zverejnené zábery rakety Big Falcon pomôžu Muskovi s hľadaním investorov, ktorých financie by mohli celý vývoj ešte urýchliť.

Foto: SpaceX
Foto: SpaceX

Podľa mnohých chce spoločnosť Space X zaujať najmä americký Národný úrad pre letectvo a vesmír (NASA), ktorý by mohol byť pre vývoj Big Falcon kľúčovým investorom. Vývoj gigantickej rakety by bol pritom prínosom pre oboch. Samotná NASA totiž aktuálne pracuje na vývoji Space Launch System, ťažkej nosnej rakety, ktorá má v kozmonautike nahradiť raketoplány. Jej obrovskou nevýhodou je jednorázové použitie, výhodou nižšia cena oproti BFR.

Ak by aj spoločnosť SpaceX veľkého investora do vývoja BFR nenašla, stále sa môže spoľahnúť na zisky z komerčných letov a či z projektu vypustenia 12 000 satelitov na vytvorenie vysokorýchlostnej internetovej siete. Prototyp rakety Big Falcon by podľa doterajších informácií mohol byť na svete už budúci rok.

ScienceAlert
Uložiť článok

Najnovšie články