Zdroj: Profimedia

Giovanni Aldini sa pokúšal oživiť mŕtvych. Do histórie sa zapísal svojimi kontroverznými experimentmi.

V oblasti medicíny existuje príbeh, ktorý je natoľko neuveriteľný, že pripomína výplod fantázie. Počuli ste už o kontroverznom lekárovi menom Giovanni Aldini? Tento šialený doktor sa venoval experimentom, ktoré šokovali verejnosť aj vedeckú komunitu. Jeho práca zahŕňala radikálne metódy, pri ktorých používal netradičné postupy na hranici etiky.

Článok pokračuje pod videom ↓

Giovanni Aldini je považovaný za kontroverzného vedca, ktorého meno síce nefiguruje v odborných publikáciách o histórii elektrotechniky a medicíny, ale zanechal svoj odkaz v kuriozitách ľudskej histórie. Snažil sa oživiť mŕtvych pomocou elektriny, svoje pokusy robil ako divadelné predstavenie pre širokú verejnosť. Experimentoval na zvieratách a neskôr na telách mŕtvych väzňov.

Kontroverzného vedca inšpiroval strýko

Online magazín All That´s Interesting uvádza, že Giovanni Aldini sa narodil v talianskom meste Bologna a vyrastal v rodine popredných učencov. Jeho strýko Luigi Galvani bol významný lekár a univerzitný profesor, ktorý v 90. rokoch 18. storočia uskutočňoval revolučné experimenty s elektrickým prúdom na mŕtvych žabách.

Galvani si všimol, že elektrické impulzy dokážu spôsobiť, že sa svaly mŕtvej žaby pohybujú. Tento jav nazval „živočíšna elektrina“ a veril, že rovnaká metóda by mohla byť použitá aj na vzkriesenie ľudí. Záhadnému javu venoval 11 rokov obsiahlych výskumov s cieľom odhaliť jeho podstatu, ako píše časopis Stoplusjednicka.

„Galvanizmus“ a bioelektrické javy boli na svete a stali sa hitom, ktorý zamestnával celé generácie prírodovedcov. Jeho experimenty v rôznych úpravách vedci opakovali a hľadali nové oblasti skúmania tohto javu. Medzi experimentátorov s animálnou elektrinou patrili aj lekári. Rovnako ako on považovali svaly za zdroj elektriny.

Mladý Giovanni bol týmito pokusmi fascinovaný, strýkove myšlienky mu ostali v pamäti po zvyšok života. Preto sa po štúdiu medicíny v Bologni rozhodol kráčať v jeho stopách, no ambície mal ešte väčšie.

Elektrický prúd nepoužíval len na experimenty so žabami, ale aj s väčšími zvieratami, ako boli ovce a kravy. Dokázal, že mŕtvoly týchto zvierat sa mohli pohybovať, gúľať očami a dokonca vrtieť jazykmi, ak boli stimulované elektrickými impulzmi. Tento úspech ho povzbudil k tomu, aby skúsil niečo podobné aj na ľudských mŕtvolách.

Zdroj: Profimedia
Tento článok je dostupný členom Interez PREMIUM

Uložiť článok

Najnovšie články