Svet sa v dôsledku klimatickej zmeny a čoraz intenzívnejšiemu otepľovaniu blíži k dôležitému bodu zvratu. V Indickom oceáne môže už v polovici tohto storočia dôjsť k obnoveniu starodávnych klimatických vzorcov, ktoré nápadne pripomínajú fenomén El Niňo v oblasti Pacifiku.
Globálne otepľovanie planéty sa podľa výskumníkov z Texaskej univerzity v meste Austin blíži k zlomovému bodu. Podľa ich najnovšieho výskumu sa v oblasti Indického oceánu prebúdza klimatický fenomén podobný javu El Niňo v Pacifiku, informujú na webovej stránke texaskej univerzity.
Opätovné oživenie starodávneho javu v tejto oblasti ešte viac ohrozí obyvateľstvo na pobreží Indického oceánu v oblastiach, ktoré už dnes patria ku klimatickou zmenou najviac zasiahnutým regiónom planéty. Ak sa jav v Tichom oceáne spustí, podľa vedcov sa zintenzívnia obdobia sucha, vlny horúčav, silné búrky a následné záplavy sa budú vyskytovať čoraz častejšie. Stať sa tak môže podľa prognostických modelov už v polovici tohto storočia.
Návrat starodávneho fenoménu
Ešte v roku 2017 objavil Kaustubh Thirumalai z geofyzikálneho inštitútu univerzity v Texase dôkazy o klimatickom fenoméne podobnom javu El Niňo v oblasti Indického oceánu. Štúdiom vzoriek z 21-tisíc rokov starých lastúrnikov vedci objavili extrémne prejavy počasia spojené s výkyvmi teplôt vody v oceáne. Podľa nových výskumov sa starodávny fenomén môže do oblasti v dôsledku klimatickej zmeny vrátiť, a to už v najbližších desaťročiach.
„Náš výskum ukazuje, že pri zvýšení alebo znížení priemernej globálnej teploty len o niekoľko stupňov sa Indický oceán správa rovnako ako iné tropické oceány. Dôsledkom je nerovnomerné rozdelenie teploty vody v oceáne a vlastný El Niňo fenomén,“ vysvetľuje v tlačovej správe vedúci výskumu Pedro DiNezio.
Extrémnejšie a dlhšie suchá, intenzívnejšie záplavy
S pomocou počítačových simulácií vedci zistili, že starodávny klimatický fenomén sa môže do oblasti Indického oceánu vrátiť ešte v tomto storočí. Prvotné modely ukazovali na koniec storočia, zohľadnenie najaktuálnejších faktorov o vývoji klimatickej zmeny možnosť objavenia spomínaného javu posunulo na rok 2050.
Podľa Kaustubha Thirumalaia globálne otepľovanie spúšťa v Indickom oceáne rovnaké procesy ako príchod doby ľadovej pred 21-tisíc rokmi. „Globálne otepľovanie vytvára svet, ktorý sa bude diametrálne odlišovať od toh,o ako ho poznáme dnes alebo od toho, ako sme ho poznali v 20. storočí,“ hovorí Pedro DiNezio.
V súčasnosti má Indický oceán pomerne stabilné klimatické podmienky. V priebehu roka nedochádza k veľkým výkyvom podnebia, pre región je typické najmä striedanie letného a zimného monzúnu. Spustenie fenoménu podobného El Niňo by podľa vedcov prinieslo nové a intenzívne klimatické extrémy v Ázii, ale aj vo východnej Afrike. Dôsledkom by boli najmä extrémnejšie a dlhšie trvajúce suchá prerušované nemenej extrémnymi obdobiami záplav. Takéto prejavy počasia by mali pre obyvateľstvo južnej Ázie a východnej Afriky, ktoré je závislé od pravidelných monzúnových dažďov, možno až fatálne následky.
Nahlásiť chybu v článku