Ak vás zaujíma, ako bude vyzerať druhá polovica zimy, prognózu nájdete v tomto článku. No ak patríte medzi zvedavcov, ktorí sa už nevedia dočkať jari, iMeteo prichádza so zaujímavou prvou predpoveďou. A opäť skloňuje už známy pojem El Niño.
Prognóza sa týka mesiacov marec, apríl a máj a vychádza z dvoch modelov meteorologických spoločností, vysvetľuje portál o počasí. Vyzerá to tak, že El Niño bude mať vplyv na počasie nielen v USA, ale aj v Európe, aj keď v menšej miere.
Čo sa stane?
Podľa modelu ECMWF sa máme pripraviť na nadpriemerne teplú jar. Vo väčšine Európy pôjde o 1 °C nad dlhodobým normálom. Druhý model CFS hovorí v podstate niečo veľmi podobné. Na Slovensku predpovedá ešte väčšiu anomáliu, a to priemerné teploty vyššie do 2 °C. Čo sa týka zrážok, zostane, čo poznáme.
Aj keď má El Niño slabnúť, vidíme, že jeho vplyv bude stále citeľný.
Treba sa pripraviť na zmenu
Odborníci tvrdia, že dni El Niño sú už spočítané. Aj keď sa nedokážu zhodnúť na tom, kedy úplne odznie, väčšina z nich počíta s tým, že by sa tak mohlo stať v marci, prípadne v apríli. Tichomorská oblasť sa však bude naďalej ochladzovať a počas jari prejde jav do neutrálnej fázy.
Najnovšie predpovede však hovoria o tom, že sa čoraz viac zvyšuje pravdepodobnosť návratu javu La Niña. Americký Národný úrad pre oceán a atmosféru tvrdí, že je 73 percentná šanca, že od apríla do júna bude prebiehať takzvaná neutrálna fáza. La Niña nastúpi niekedy koncom leta.
„Pre fázu La Niña sú typické suchá na juhu USA s chladnejším a vlhkejším počasím na severozápade Pacifiku,“ informuje Fox Weather. Zároveň sa vyznačuje aj podpriemernými teplotami povrchovej morskej vody a vysokým tlakom vzduchu.
La Niña má tendenciu ovplyvňovať sezónu hurikánu v Atlantickom oceáne. Pokiaľ je teplota čo i len o pol stupňa nižšia, treba sa pripraviť na väčšie množstvo hurikánov. Podľa špecialistu na hurikány Bryana Norcrossa má studená voda v Tichom oceáne tendenciu vytvárať horné vetry cez Atlantik. Tým vytvára vhodnejšie podmienky pre vývoj búrok.
Nahlásiť chybu v článku