Spojené štáty americké sú známe mnohými ropnými nešťastiami. V roku 2010 sa v Mexickom zálive odohrala najväčšia ropná katastrofa USA v dejinách. Dnes, v roku 2016, sa USA znovu postarala o ďalší škandál. Napriek mnohým protestom a odsudzovaniu ich projektu podzemného ropovodu sa len pred niekoľkými stalo to, čoho sa bojovníci za životné prostredie obávali najviac. V Severnej Dakote totiž z potrubia uniklo viac ako 176-tisíc galónov ropy.
Dakota Access Pipeline je projekt podzemného ropovodu v USA. Ropovod sa má tiahnuť cez 4 štáty USA a to Severnú Dakotu, Južnú Dakotu, Iowu a Illinois. Práce začali v roku 2014 a dokončené mali byť začiatkom roku 2017. Ropovod vedie dokonca aj cez Indiánsku rezerváciu Standing Rock, a práve tu sa konali najväčšie protesty proti projektu. Vzhľadom na rozsah a dĺžku ropovodu by podľa amerického zákona mal mať projekt posúdenie vplyvu na životné prostredie. Takúto správu však nikto nikdy nevypracoval a aj to je jeden z dôvodov búrlivých protestov.
Protesty proti ropovodu začali práve v Indiánskej rezervácii Standing Rock. Potomkovia pôvodných obyvateľov bojovali proti projektu, ktorý mal ohroziť nielen životné prostredie oblasti, ale aj zničiť ich pohrebisko a iné kultúrne artefakty. Architekti projektu teda sľúbili, že trasu ropovodu zmenia no vzápätí sa rozbehli ďalšie protesty ochranárov prírody, ktorí sa obávali, že projekt ohrozí životné prostredie v celej oblasti, ktorou bude ropovod viesť a to hlavne zdroje pitnej vody.
Na začiatku mesiaca, 5. decembra 2016, došlo presne k tomu, čoho sa ochranári najviac obávali. Tesnenie potrubia bolo porušené a len 150 kilometrov od tábora protestantov v Severnej Dakote začala z ropovodu unikať ropa. Do potoku v tejto oblasti uniklo až 130 200 galónov ropy a ďalších 46 200 galónov uniklo mimo vodného toku. Za jeden deň teda uniklo až 176-tisíc galónov ropy, čo predstavuje viac ako 666 200 litrov tejto suroviny. Začiatkom tohto týždňa, 13. decembra, sa únik ropy opäť zopakoval. Tentokrát americké úrady hlásili ďalších 37 000 galónov uniknutej ropy, no toto číslo pravdepodobne nebude konečné.
V deň, keď ropa z potrubia unikla po prvý raz, bol celý projekt Dakota Access Pipeline zastavený a jeho budúcnosť je tak ohrozená. Najhoršie na celej situácii je, že protestujúci sa obávali práve toho, čo sa nakoniec skutočne stalo. No ako vždy, nikto ich nepočúval…
interez.sk (Lukáš M.), cnn.com, cnbc.com
Nahlásiť chybu v článku