Foto: IMDB, CC Wikimedia

Snowden. Toto slovo sa v posledných rokoch stalo všeobecne známym. Aj napriek explodujúcej popularite však stále primálo ľudí vie, že Edward Snowden je meno.

A nie hocijaké meno, Edward Snowden je v istých kruhoch známy aj ako najväčší zradca Americkej histórie. Pred rokom sa do kín dostal film, ktorý niesol názov Edwardovho priezviska. Nejde však o vymyslenú postavu. Hovoríme o človeku, ktorý sa vzdal všetkého čo mal, utiekol z rodnej krajiny, zahodil všetky istoty a stal sa najhľadanejším Američanom. A to všetko z jediného dôvodu. Považoval za správne povedať svetu pravdu.

Článok pokračuje pod videom ↓

A tak sa stal whistle-blowerom, ktorý zverejnil tajné dokumenty o sledovacích aktivitách amerických a britských vládnych agentúr. Jeho príbeh začal takmer nevinne, potom sa zmenil na nočnú moru, celosvetový fenomén a Edward skončil odrezaný od sveta na ruskom letisku. Na druhej strane sa nechal hollywoodsky režisér Oliver Stone jeho príbehom inšpirovať, aby o ňom natočil celovečerný film, kde si hlavnú úlohu zahral Joseph Gordon Lewitt. Dobrá správa je že skutočný Snowden ešte stále žije a dokonca je na slobode. Poďme sa však bližšie pozrieť na to, kde to celé začalo.

 

 

„Nesnažte sa zostať v bezpečí. Snažte sa zostať slobodní.“

Písal sa rok 2003, keď 20 ročný Edward Snowden vstúpil do americkej armády, kde trénoval so špeciálnymi jednotkami. Lewitt, ktorý ho stvárnil vo filme, dobrovoľne podstúpil ten istý tréning, aby bol snímok čo najviac autentický. Edwarda však prepustili potom, čo si zlomil obe nohy. Tam sa však jeho práca ani zďaleka nekončila. Začal pracovať ako IT špecialista pre CIA. Jeho kariéra sa uberala sľubným smerom, už ako 24 ročný získal diplomatický post v Ženeve. Tu však zistil, ako naozaj funguje americká vláda.

Edward Nowden

Svoje veľké odhalenie plánoval omnoho skôr, než sa v skutočnosti odohralo. Vtedy však čakal na zvolenie Baracka Obamu vo viere, že sa veci zmenia. Veci sa však nezmenili a tak 20. mája 2013 priletel Edward Snowden z Havaja do Hong Kongu. So sebou niesol len štyri notebooky vďaka ktorým sa dokázal pripojiť k najprísnejším tajomstvám americkej vlády. V Hong Kongu sa stretol s novinármi z britských novín The Guardian. Odhalil im tajné dokumenty, v ktorých sa nachádzal súdny príkaz pre spoločnosť Verizon Communications, ktorá bola donútená sprístupniť milióny záznamov telefonických hovorov.

 

 

„Žijeme v časoch, kedy tlieskame úradníkom za lži a zatvárame ich za pravdu.“

Deň na to bol odhalený program PRISM, teda tajný národný bezpečnostný program elektronického sledovania. Na to sa odohralo niekoľko ďalších podstatných udalostí, ako odhalenie identity Edwarda Snowdena či odtajnenie informácie, že že NSA masívne odpočúva čínske mobilné telefóny a číta čínske SMSky. Vtedy čínska vláda vyhlásila, že Spojené štáty americké sú „najväčší lotri v histórii“. Európania sú v príslušných dokumentoch uvedení ako cieľ (sledovacieho) útoku. Okrem toho je pravdepodobné, že NSA odpočúvala aj ústredné budovy Európskej Únie v Bruseli.

Snowden opsutil Hong Kong 23. júna, preto ho USA obvinili zo špionáže a požadovali jeho vydanie.  Snowden sa od 23. júna 2013 nachádzal v tranzitnej zóne moskovského letiska Šeremetievo. Snowdenov advokát Kutcherena sa vyjadril, že ruské úrady zatiaľ nevydali Snowdenovi žiaden doklad, ktorý by ho oprávňoval opustiť tranzitnú zónu letiska a zotrvávať na ruskom území a tam bude čakať na konečné vybavenie svojej žiadosti na udelenie ruského víza. Ruský prezident Vladimir Putin sa však vyjadril, že Snowdena nevydá a tak eventuálne získal ruské víza.

Russia - Moscow - Red Square

Keď Obama tento rok odstupoval z úradu, riaditeľ CIA Michael Morell navrhol, aby Rusko vydalo Snowdena Spojeným štátom, ako „dar“ pre nového prezidenta Donalda Trumpa, o ktorom je známe, že udržuje s Putinom dobré vzťahy. Táto poznámka rozlúčila Ruské Ministerstvo zahraničných vecí, ktorého hovorca sa vyjadril, že Snowdenove víza boli predĺžené do roku 2020 a jeho vydanie by bolo považované za zradu. Potom, čo režisér biografického snímku o Snowdenovom živote Oliver Stone film dokončil, navštívil ho, aby mu ukázal nakrútené materiály.

 

 

Film bol uvedený do kín minulý rok a jeho scenár vznikol za pomoci zmieňovaného advokáta menom Anatoli Kutcherena, ktorý poskytol materiály o celej kauze. Na danú kauzu mali režisér a herec v hlavnej úlohe Joseph Gordon-Levitt rovnaký názor a aj preto si Snowdena zahral práve on.

Pozri aj: Orol Eddie: Úžasný príbeh o najhoršom skokanovi sveta, ktorého jediným snom bolo dostať sa na olympiádu

en.wikipedia.org, csfd.cz
Uložiť článok

Najnovšie články