Ohľadom jeho života a diela vzniklo v priebehu desiatok rokov mnoho konšpiračných teórií. Bol považovaný za spisovateľského génia, ale aj za blázna. Niektorí veria, že spáchal samovraždu, iní, že bol otrávený a ďalší zas tvrdia, že trpel závažnou chorobou, ktorá ho napokon stála život. Ako to teda naozaj bolo?
Spáchal Poe samovraždu?
Edgar Allan Poe je známy ako americký romantický spisovateľ, ktorého diela zanechajú v čitateľovi hlbokú stopu. Napísal niekoľko známych diel, ako napríklad Čierny kocúr či Havran. Vzhľadom na temnotu jeho diel sa mnohí zaoberali jeho mentálnym zdravím a predpokladali, že Poe trpel depresiami.
Vznik konšpiračných teórií podnietil aj spôsob, akým z tohto sveta odišiel. Poe bol totiž 3. októbra v roku 1849 nájdený na chodníku v Baltimore. Bolo očividné, že je v stave delíria, bol preto prevezený do nemocnice a zverený do opatery lekárov. O niekoľko dní neskôr spisovateľ zomrel. O tom, čo jeho smrť zapríčinilo, sa dlho viedli diskusie, víťazila však teória, že Poe spáchal samovraždu.
Ako informuje portál Daily Mail, nová analýza autorových diel by mala túto teóriu vyvrátiť. O spisovateľovi je známe, že nebol šťastný a jeho život bol pretkaný tragickými udalosťami. V mladosti prišiel o oboch rodičov, o pestúnku a neskôr zahynula aj jeho prvá manželka Virginia Clemmová. Navyše, Poe holdoval alkoholu a drogám.
Ku sklonku svojho života ťažkou depresiou netrpel
V novej počítačovej analýze jazyka sa odborníci venovali listom, poviedkam a básňam, ktoré Poe napísal a došli k záveru, že autorova depresia vrcholila vždy v časoch, keď stratil niekoho blízkeho, napríklad manželku. Prejavy depresie boli badateľné v jeho textoch aj v čase, keď vrcholila jeho závislosť, neboli však výrazné v jeho posledných dielach. Odborníci sa preto domnievajú, že tesne pred smrťou netrpel ťažkou depresiou, ani nespáchal samovraždu.
Analýzou textov sa zaoberal psychológ Ryan Boyd a jeho kolegovia, ktorí hovoria, že Poe sa zrejme z depresie nikdy celkom nedostal a ku koncu života nebol šťastným človekom, je však nepravdepodobné, že by spáchal samovraždu. Vyhodnotených bolo celkovo 309 súkromných listov, 49 básní a 63 poviedok a štúdia bola následne publikovaná v odbornom časopise Journal of Affective Disorders.
Boyd a kolegovia sa sústredili najmä na päť faktorov, ktoré napovedajú, že osoba, ktorá text napísala, môže trpieť depresiou. Prvým z nich je vyjadrovanie sa v prvej osobe jednotného čísla, ako napríklad „ja, môj“. Druhým faktorom je popisovanie negatívne ladených emócií, ako je napríklad smútok alebo hnev, tretím faktorom je kognitívne spracovanie slov, ako napríklad „viem, myslím si, chápem“. Štvrtým faktorom je chýbajúci popis pozitívnych emócií, ako napríklad radosti a posledný faktor zahŕňa nedostatok vyjadrení v množnom čísle prvej osoby, ako napríklad „my, náš“.
Prechádzajúce výskumy ukázali, že zvláštne jazykové vzorce sa v texte vyskytujú najmä vtedy, ak osoba zvažuje samovraždu. Zdá sa však, že Poe sa pri písaní svojich posledných textov samovraždou nezaoberal, je teda nepravdepodobné, že ju spáchal. Je však zrejmé, že Poe sa ťažko vyrovnával so svojou slávou a faktory naznačujúce depresiu sa v jeho textoch vyskytovali najčastejšie v rokoch 1843, 1845 a 1849, kedy žali spisovateľove diela najväčší úspech.
Daily Mail
Nahlásiť chybu v článku