Foto: youtube.com

Dôkaz o tom, že aj napriek ťažkej minulosti sa dá žiť plnohodnotný život s úsmevom.

Životy niektorých ľudí nepotrebujú dávku fantázie, aby boli inšpiratívne a tak trochu neuveriteľné. Realita niekedy sama píše tie najlepšie príbehy. Jeden z nich predstavuje tento 92 ročný pán, ktorý prežil dva koncentračné tábory a dodnes prekvapuje vnútornou silou.

Článok pokračuje pod videom ↓

Ed Mosberg pochádza z Poľska, kde sa narodil v meste Krakov v roku 1926. Druhá svetová vojna sa na jeho živote podpísala viacerými temnými udalosťami. Dostal sa totiž do dvoch koncentračných táborov, a to do Mauthausenu a Plaszowu na území Krakova. Oba sa mu podarilo prežiť, no jeho rodine už nie. Po udalostiach v Európe sa napokon presťahoval do USA, kde žije dodnes. Je príkladom toho, ako ľudská sila dokáže prekonať čokoľvek. Napriek ťažkostiam v živote si Ed stále zachováva svoj optimizmus. Má na to dokonca konkrétne tipy, ktorými by sa mohol inšpirovať každý z nás.


Cvičiť a neprejedať sa

Kľúčom k dobrému zdraviu je podľa neho predovšetkým cvičenie. Aj vo veku úctyhodných 92 rokov si naň každý deň nájde čas, a to v podobe 100 klikov, drepov a 10 minút na stepperi. Najviac času však trávi na čerstvom vzduchu. Túto snahu argumentuje predovšetkým tým, že chce byť zdravý pre svoju ženu Cecile. Tá je totiž na vozíčku. Občas vraj mávajú obaja nočné mory z prežitých udalostí, no prekonávajú ich spoločne láskou jedného k druhému. „Prekonať pocit prázdnoty a smútku zo straty nám pomáha len naša láska,“ hovorí Ed o ich vzťahu.

Pokiaľ ide o stravu, Ed Mosberg má celkom jasný názor. „Neprejedajte sa,“ odkazuje každému, „ľudia strácajú kontrolu nad tým, či sú skutočne hladní alebo len znudení.“

A 92-Year-Old Holocaust Survivor Explains Why His Duty Will Never Be Done⠀ ⠀ “However, one underreported but essential story is how Holocaust survivors lived their lives after World War II: starting families, careers, and legacies of their own all while carrying the weight of one of history’s darkest hours.⠀ ⠀ 92-year-old Ed Mosberg says, “For me, every day is the Holocaust.”⠀ ⠀ Today, more than 70 years after his liberation, he continues to travel the world speaking to just about anyone who will listen about the crimes and tragedies he and millions of others experienced during the brutal reign of the Nazi regime. “This is my duty and obligation to go and talk about the Holocaust and what happened to my family.”” ⠀ ⠀ https://buff.ly/2iCSScZ⠀ ⠀ #holocaust #worldwartwo #ww2 #wwii #worldwar2 #worldwarii #holocausteducation #holocaustsurvivor

A post shared by Darker Destinations (@darkerdestinations) on


Nezabudnúť na seba a svoju minulosť

Boli časy, keď bol Ed skutočne blízko smrti. Prežitie dvoch koncentračných táborov jeho život a osobnosť poznačilo. Dnes však hovorí o tom, aby sme si vážili svojich blízkych a zároveň zlepšovali samých seba. Je totiž dôležité neustále sa učiť nové veci, trénovať svoju pamäť a myseľ. Ed sa objavil napríklad v dokumente Destination unknown, kde tematiku holokaustu zobrazila britská režisérka Claire Ferguson. Okrem toho sa zúčastňuje na rôznych konferenciách a verejne vystupuje pred študentmi. Nezaostáva ani za modernou spoločnosťou a vlastní dokonca iPhone.

Za najdôležitejšie považuje neustále hovoriť o holokauste. Sám sa do týchto diskusií zapája verejnými vystúpeniami, aby ľuďom sprístupnil príbeh svojho života a pripomenul tak nedávnu minulosť. „Nerobím to kvôli vlastnej radosti či prospechu, v skutočnosti mi to spôsobuje bolesť, s tou sa však musím zmieriť kým žijem, pretože v súčasnosti zažívame oživovanie nacistických ideológií a antisemitizmu. Je dôležité o tom hovoriť.“

Youtube

Aký je teda kľúč k šťastnému životu podľa Eda? Jeho energia je neuveriteľná a už teraz vraví o tom, že na svoje 100. narodeniny usporiada veľkú oslavu. S ťažkými udalosťami z minulosti dodnes žije, no dokáže na ne hľadieť inak. Ľudia sú dnes v neustálom strese a príliš sa na seba hnevajú, pritom niekedy stačí len obyčajný úsmev. Ed je neobyčajným príkladom toho, že sa to naozaj dá.

Pozri aj: V priebehu 6 minút zabili až tritisíc Židov. Historici rozlúštili ukrytý list väzňa z Osvienčimu, ktorý podáva svedectvo o hrôzach tábora

brightside.me
Uložiť článok

Najnovšie články