Obyvateľov Afriky sužujú mnohé choroby. Ebola začína ako neškodná chrípka. O niekoľko dní prichádzajú tráviace ťažkosti sprevádzané hnačkou a zvracaním. Človek v tom čase ešte často ani netuší, že jeho telo bojuje proti vírusu s hrozivo vysokou úmrtnosťou. U niektorých pacientov potom prichádza krvácanie. Z uší, očí, nosa i do čriev. Zotavenie z choroby vyvolanej vírusom Ebola trvá v ťažkých afrických mesiacoch mesiace. Veľká časť ľudí také šťastie ale nemá. Prichádza však nová nádej.
Prvý známy prípad choroby vyvolanej vírusom Ebola siaha do roku 1972. Odvtedy sa vírus objavoval sporadicky najmä v tropickej Afrike. Do zvýšenej pozornosti sveta sa ale choroba dostala až v roku 2013, kedy na čiernom kontinente vypukla epidémia. Vírusom vyvolávané ochorenie bolo neliečiteľné, navyše s mimoriadne vysokou úmrtnosťou. Ako však informuje britský The Guardian, Ebolu by sme za nevyliečiteľnú už považovať nemali.
Testovanie protilátok v Konžskej demokratickej republike totiž podľa vedcov vykazuje pozitívne výsledky. Ako uvádza BBC, v Kongu testovali celkom štyri rôzne lieky, pričom výrazné zníženie úmrtnosti nakoniec preukázali u dvoch z nich. Výskum ukazuje, že aj 90% pacientov nakazených vírusom Ebola má pri novej liečbe šancu na prežitie. Len donedávna pritom v Kongu podľa The Guardian dosahovala úmrtnosť pacientov nakazených Ebolou až 70%.
Obyvatelia Demokratickej republiky Kongo od minulého augusta bojujú s najsilnejšou vlnou vírusu Ebola v krajine od 70. rokov 20. storočia. Ešte horšia bola situácia v západnej Afrike, kde bolo v rokoch 2014-2016 nakazených viac ako 28-tisíc ľudí, z ktorých chorobe podľahlo viac ako 11-tisíc. Nové lieky sú vytvorené na báze protilátok od ľudí, ktorí ochorenie vírusom Ebola prežili. V Kongu budú v nasledujúcom období experimentálne lieky podané každému z nakazených pacientov.
Nahlásiť chybu v článku