Kým škodlivosť klasických cigariet je nevyvrátiteľná, e-cigarety a vapovanie sú pomerne novým fenoménom, ktorý nie je ešte dopodrobna preskúmaný. Vo všeobecnosti sa predpokladá, že keď pri ňom nedochádza k spaľovaniu materiálu, mal by byť menej škodlivejší. To ale nemusí automaticky znamenať, že tento spôsob prijímania nikotínu je zdravý.
Už krátkodobé vapovanie cez e-cigaretu môže viesť k rozvoju nebezpečných baktérií v ústach. Dokazuje to štúdia uverejnená v časopise Science Advances a uvádza, že zmeny v ústnej bakteriálnej mikroflóre nastávajú už po troch mesiacoch od začatia vapovania, pričom nezáleží, či je v náplni e-cigarety nikotín.
Vaping je útok na mikroflóru
Ako píše portál Daily Mail, dôvodom sú pary, ktoré vplývajú na baktérie a tie potom môžu vyvolať zápal, zvyšovať riziko ochorenia ďasien, či dokonca spôsobiť rakovinu.
Vedci zahrnuli do štúdie 123 účastníkov, ktorí nemali žiadne príznaky ochorenia v ústach. 25 z nich bolo fajčiarov, 25 nefajčiarov, 20 bolo užívateľov e-cigariet a posledná skupina o 28 účastníkoch fajčila klasické cigarety a tiež e-cigarety.
Autorka štúdie Purmira Kumarová zo štátnej univerzity v Ohio uviedla, že vaping je veľký útok na mikroflóru v ústach a zmena nastáva v dramaticky krátkom čase.
„Ak prestanete fajčiť a začnete vapovať, neposuniete sa k zdravému bakteriálnemu profilu, ale posuniete sa smerom k vapingovému profilu,“ uviedla Kumarová.
Horšia mikroflóra ako u fajčiarov
Medzi účastníkmi štúdie boli aj noví užívatelia, ktorí vapovali iba štyri až 12 mesiacov. Aj u nich vedci s prekvapením zistili, že mikróby v ústach vyvolávali reakciu imunitného systému a ten vytvoril na ich povrchu slizovitú vrstvu podobnú hlienu. Je to súčasť zápalovej reakcie, pri ktorej sa imunitný systém snaží s baktériami bojovať.
Z pohľadu zloženia mikroflóry sú tak na tom užívatelia e-cigariet horšie ako klasickí fajčiari.
Vedci na testovanie vytvorili aj umelé ústa a napodobňovali prostredie vzniknuté fajčením a vapovaním. Aj tu sa potvrdilo, že aerosoly z e-cigariet vyvolali vznik tých najškodlivejších baktérií.
Vedci si spočiatku mysleli, že vapovanie bude mať na zdravie človeka pozitívnejší vplyv, no ako sa presvedčili, nebolo to tak.
E-cigarety nezatracuje
Nedá sa teda povedať, že by vapovanie malo byť zdravšie ako klasické cigarety, na druhej strane sa nedá ani povedať, že by bolo škodlivejšie. Ani samotná Kumarová nezatracuje e-cigarety, najmä ak človek chce prestať fajčiť. Jej ideálny scenár je taký, že klasický fajčiar prejde a e-cigarety, tie fajčí niekoľko mesiacov, potom začne užívať e-cigaretu bez nikotínu a napokon fajčiť prestane úplne.
Nahlásiť chybu v článku