Foto: By Ian Lambot - http://cityofdarkness.co.uk/order-print/01-aerial-view/Also found in the book City of Darkness: Life in Kowloon Walled City by Ian Lambot (ISBN 1-873200-13-7)., CC BY-SA 4.0, Link

Dnešný príbeh nás zavedie na miesto, ktoré v slovenskom jazyku poznáme ako opevnené mesto Kowloon (九龍寨城).

Kým mnohým z nás tento názov veľa neprezradí, v minulosti sa dystopická štruktúra z Číny skloňovala s prezývkou „najhustejšie obývaného miesta na planéte“.

Pozrite si naše najnovšie video, článok pokračuje pod ním ↓

Portál South China Morning Post referuje, že v dobe najpočetnejšieho osídlenia na rozlohe 26-tisíc metrov štvorcových (2,6 hektára) žilo 55-tisíc obyvateľov. Podľa CNN je toto číslo o niečo nižšie (33-tisíc obyvateľov), avšak, štatút niekdajšieho „najhustejšie obývaného miesta na zemi“ tým aj tak nestráca.

Okolo štruktúry vznikol oblak pochybností a strachu. Jej meno ľudia skloňovali v súvislosti s kriminalitou a tvrdili, že ide o časť sveta, kde zákony prestávajú platiť.

Temný pocit presakoval do samotnej architektúry — bola to kolosálna ríša blokov, niektoré naskladané na sebe, a spájali ich mračná schodísk a visiacich káblov.

Historická nehoda bez administratívy

Vznik štruktúry opisuje CNN ako „historickú nehodu“.

„Bývalá pevnosť dynastie Čching (1636 – 1912) nikdy plne nepodliehala regulácii britskej koloniálnej vlády v Hongkongu. Výsledkom bolo, že obyvatelia mohli stavať svoje obydlie podľa vlastného uváženia, ignorujúc bezpečnostné predpisy.“

Foto: By Ian Lambot – Ian Lambot. City of Darkness – Life in Kowloon Walled City (ISBN 1-873200-13-7). 1993., CC BY-SA 4.0, Link

Občas sa nový dom pristaval k inej budove — občas sa prerazila jedna zo stien, aby sa postavilo schodisko. A občas sa dokonca dom ocitol niekde v strede, odrezaný od vzduchu a bez svetla.

Po vodu si obyvatelia dochádzali pod domy. Na prízemí rástli ambulancie so zubármi bez licencií a stánky s potravinami bez hygienických štandardov. Na strechách sa zbierali odpadky, matrace a kusy elektroniky. Pokiaľ ste si nedali pozor na zem pod vami, mohli ste skončiť v odpadovej šachte, ktorá bola odkrytá v niektorom koridore. V uliciach sa ľudia ukrývali pod dáždnikom, aby sa ochránili pred vodou, ktorá voľne kvapkala z potrubia v uličkách.

Miesto bez zákonov dnes neexistuje

Klaustrofobický ostrov videla väčšina návštevníkov Hongkongu v 70. až 80. rokoch len zo vzduchu. Na zemi si držal povesť miesta bez zákonov, kde sa združujú miestne gangy a kde nájdete vždy dosť ópia, aby ste prežili abstinenčné príznaky.

Foto: By Ian Lambothttp://cityofdarkness.co.uk/order-print/art-prints-p02-2/, CC BY 4.0, Link

Vo vnútri miesto žilo vlastným životom — niekdajší obyvateľ Winson Čan opisuje „prostitúciu, gamblerov, opilcov, ľudí bez domova a ľudí závislých od drog, ktorí sa všetci združovali“ v štruktúre s prezývkou „hongkonské mesto temnoty“.

Jackie Pullingerová, niekdajšia britská misionárka opevneného mesta  Kowloon povedala: „Technicky nebolo možné niekoho zatknúť. Niekto mohol spáchať zločin v Hongkongu a ujsť do opevneného mesta  Kowloon — policajti na štruktúru nemali dosah.“

Miesto bolo zničené až v roku 1994 a v lokalite dnes objavíte park, ktorý je pripomienkou chaosu, ktorý rástol a vyvíjal sa ako živý nezávislý organizmus.

Miestny architekt Aaron Tan dodáva: „(Pri demontáži) som bol absolútne fascinovaný — bolo to ako sledovať stroj, ktorý z nejakého dôvodu funguje. Demolácia bola ako rozkladanie prístroja — po prvý raz sme videli, čo sa ukrývalo pod povrchom.“

Uložiť článok

Najnovšie články