Vtedy si uvedomíme, akí sme v tomto vesmíre maličkí a bezvýznamní. Napriek tomu, že autor snímok Benjamin Grant nie je astronaut, presne tento pocit zažil, vďaka možnosti vidieť svet na satelitných snímkach. Grant pôvodne hľadal niečo úplne iné, jeho objav mu však údajne zmenil život.
Pôvodne hľadal zábery celej Zeme, objavil však zábery Texasu, na ktorých je zobrazený napríklad zavlažovací systém usporiadaný do perfektného kruhu. Avšak z úplne inej perspektívy. Na záberoch v plnej miere vidno, ako sme si prispôsobili zem tak, aby sme mohli pestovať plodiny a vyrábať z nich pokrmy. Po tom, čo to zbadal, chcel vedieť viac, chcel získať viac odpovedí, aby zistil, čo sa skrýva za perfektným geometrickým usporiadaním.
Grant o tomto objave dokonca napísal aj knihu s názvom Overview. Vo svojej knihe využil umenie vo forme satelitných záberov a pomocou nich sa snaží odštartovať diskusie o dopade nášho správania na planétu.
Grant pracuje so satelitom spoločnosti Digital Globe. Vyberie si nejakú oblasť, zadá požiadavky na snímku a potom už len získava tieto nádherné umelecké diela, ktoré upravuje pomocou Photoshopu. Na zábere sú odparovacie jazerá na získavanie hypermangánu, Moab, Utah.
Za svoju prácu považuje fotografovanie, avšak jednoznačne nie v klasickom slova zmysle. Obytné člny na jazere Oroville, California.
Snímky orezáva, upravuje kompozíciu a farebný kontrast. Je to jednoduchý formát, zároveň je to však rozšírenie potenciálu sveta fotografie, ako ho poznáme. Takto vyzerá z vtáčej perspektívy Central Park v New Yorku.
Na záberoch je fascinujúce aj to, že nemajú správnu stranu, neexistuje vrchná, či spodná strana. Ak fotíte z helikoptéry, vidíte horizont, oblohu, zem a je jasné, čo kam patrí a ako sa na záber treba pozerať. Satelitné zábery však majú len dve dimenzie, môžete ich otáčať ľubovoľne o 360 stupňov a stále budú vyzerať dobre a správne.
Je výzvou zobraziť vybraný výrez čo najlepšie, ale poskytuje to nekonečné množstvo možností, nájsť niečo krásne a hypnotizujúce. Burning Man, Block Rock Púšť, Nevada.
S celým svetom pod palcom môže byť skľučujúce vybrať práve jeden obraz. Barcelona, Španielsko.
V prvý deň svojej práce sa rozhodol, že bude vyberať zábery, ktoré súvisia s vplyvom ľudskej činnosti na Zem, ako meníme jej povrch, čo to znamená a ako to vyzerá. Olivové polia.
Napríklad, keď sa chcel zaoberať problémami súvisiacimi s energiami, pýtal sa sám seba, kde nájde najväčší zhluk solárnych zariadení.
Grant si vyberá obrázky, ktoré hovoria o dopade nášho správania na zem, zároveň sú však na pohľad krásne. Pláž Ipanema, Rio De Janeiro, Brazília.
Chcel sa uistiť, že snímky sú vizuálne príťažlivé, nie sú len príbehom, ale sú obrazovým svedectvom. Medzinárodné letisko Fort Worth, Dallas, Texas.
Jadrom jeho práce je zvedavosť a túžba naučiť sa viac o našej planéte, objavovať nové veci, uvedomiť si, čo našej Zemi robíme.
Jeho obrázky majú začať diskusiu o tom, čo robíme našej planéte, ako ju meníme. Vie však, že ľudia nezačnú čítať, pokiaľ text nebude dopĺňať záber, ktorý upúta ich pozornosť. Angkor Wat, Kambodža.
Grant na svojom projekte pacoval viac než tri roky a tvrdí, že až teraz chápe, aká rozsiahla je sieť a infraštruktúra, ktorú sme vybudovali. Tulipány.
Jeho práca mu otvorila oči tým, že ju vykonával deň čo deň.
Grant nám však nechce ukázať len to, ako svoju planétu ničíme. Uhlie, Qinhuangdao, Hebei, Čína.
Nie je to všetko nevyhnutne len o ničení, táto perspektíva núka príležitosť vidieť nie len to, čo sa uberá nesprávnym smerom, ale aj to, čo sa uberá tým správnym. Pláž Delray, Florida.
Správnymi riešeniam myslí Grant riešenie energetických problémov, ale napríklad aj mestá, ktoré fungujú efektívne a sú aj produktívne rozmiestnené.
Dúfa tiež, že pri videní jeho práce sa ľudia pobavia na duchaplnej vynaliezavosti ľudstva. Základňa leteckých síl Davis Montham, Boneyard, Tucson, Arizona.
Dúfa, že dospejeme k širšiemu pochopeniu toho, čo znamená byť ľudskou bytosťou, ako sme všetci prepojení. Pre Granta je vidieť to, čo ľudia vytvorili úžasným objavom. Jacksonville, Florida.
Projekt mu otvoril oči a tak teraz dokáže oceniť našu planétu, či už ľudské výtvory alebo krásu prírody. Antwerpy, Belgicko.
Zámerom projektu bolo nie len ukázať nám novú perspektívu, ale nasmerovať nás k oceneniu toho, čo máme. Mali by sme si uvedomiť, aké máme vlastne šťastie, že máme túto krásnu oázu vznášajúcu sa v nekonečnom vesmíre.
Zastavte sa na chvíľku a pozrite si našu Zem z trochu inej perspektívy. Napriek tomu, že ľudstvo koná veľa zlého, vždy sa nájde aj kúsok dobrého. Tieto krásne zábery sú toho dôkazom.
interez.sk (Petra Sušaninová) thisisinsider.com
Nahlásiť chybu v článku