Atóm

Foto: Pixabay

To, ako chápeme realitu sa nám síce môže javiť jednoznačne, no z pohľadu fyziky je naše vnímanie skreslené.

Všetky naše zmysly, to čo vidíme, počujeme, či cítime formuje našu predstavu o svete a realite. No z pohľadu fyziky to nie je také, ako sa nám môže zdať. 

Článok pokračuje pod videom ↓

Fyzici sa rozhodli otestovať myšlienkový experiment známy ako Wignerov priateľ. Jeho nastavenie nie je príliš zložité. Treba uvažovať nad kvantovým systémom, ktorý má dva stavy v tzv. superpozícii. To znamená, že pokiaľ systém neodmeriate, obe štádiá systému existujú súčasne. Ako dodáva portál IFLScience, experiment je podobný ako Schrödingerova mačka.

Eugene Paul WignerPaul Wigner

  • Vedec maďarskej národnosti, ktorý v 20. rokoch zmenil chápanie fyziky
  • Spolu s Wernerom Heisenbergom, Erwinom Schrödingerom a Paulom Diracom položil základy kvantovej fyziky
  • Zaviedol pojem symetria do kvantovej mechaniky
  • Vytvoril myšlienkový experiment Wignerov priateľ
  • Za svoj prínos získal Nobelovu cenu za fyziku

Wignerov priateľ

Myšlienkový experiment prebieha asi takto. Dvaja vedci sú v laboratóriu. Jeden vedec meria pozíciu fotónu, druhý sa na meranie prizerá. Keďže správanie fotónu sa nedá predvídať, pre druhého vedca je fotón v superpozícii. Prvý vedec uskutoční meranie, no jeho záver si nechá pre seba. Druhý vedec tak prijíma skutočnosť, že výsledok merania existuje vo všetkých možnostiach.

Dve reality
Foto: Pexels

Napriek protichodnému zisteniu sú závery prvého aj druhého vedca správne. Existujú tak dve odlišné reality, o ktorých sa nedá povedať, že by niektorá z nich bola vyhodnotená zle. Obaja vedci tak zažili to isté, no ich realita zo zážitku je odlišná.

Pokus v laboratóriu

Testovanie tejto myšlienky nebolo doteraz možné. Avšak nedávno boli vedci schopní vytvoriť model kvantovej mechaniky, ktorý by tento pokus reprodukoval  v laboratórnych podmienkach.

Ako vysvetľuje portál MIT Technology Review, pokus zahŕňal pozorovateľov, ktorých predstavovali meracie prístroje a šesť kvantových fotónov zapletených v pároch, rozdelených práve medzi meracie prístroje. Prvá skupina meracích prístrojov odmerala fotóny a zistila ich výsledok. Druhá skupina prístrojov zase zisťovala, či sú fotóny v superpozícii.

Pokus dospel k záverom, aké predpovedal Wigner. Obe reality môžu existovať súčasne, aj keď majú protichodné výsledky.

iflscience.com
Uložiť článok

Najnovšie články