foto: Zuzana Veslíková, interez.sk

Stopom po južnom pobreží Nórska. Alebo veľa zážitkov sa dá získať aj za naozaj málo peňazí.

Ak si myslíte, že na cestovanie potrebujete množstvo peňazí, tak ste na omyle. Dokonca to platí aj v jednej z najdrahších krajín sveta. Aby sme sa o tom presvedčili, vybrali sme sa to otestovať do Nórska. Síce za málo peňazí, no o to viac zážitkov sme mali. 

Článok pokračuje pod videom ↓

Náš dvojtýždňový low costový trip sme začali na letisku v Sandefjorde s nápadom precestovať celú južnú polovicu Nórska stopom. Počiatočné obavy opadli vo chvíli, keď nám zastavilo prvé auto. Podarilo sa nám tak navštíviť miesta ako Larvik, Stavern, Porsgrunn, Arendal, Kristiansand, Mandal, Ana- Sira, Egersund, Stavanger, Preikestolen až sme sa napokon dostali do Bergenu. Odtiaľ sme sa vrátili do Osla a Sandefjordu.

foto: Zuzana Veslíková, interez.sk

Stopovanie išlo v okolí väčších miest bez problémov, horšie to však bolo v tých malých, pri pobreží. Napriek tomu sme však nikdy nečakali viac ako hodinu a niekedy sa nám za deň podarilo precestovať až 200 kilometrov.

foto: Zuzana Veslíková, interez.sk

Nebolo to však len o tom, prepravovať sa čo najviac nízko nákladovo a dostať sa rýchlo do všetkých plánovaných miest. Počas stopovania sme stretli a spoznali množstvo zaujímavých ľudí a dozvedeli sa veci, ktoré by sme sa inak ako „bežní“ turisti nikdy nemali možnosť dozvedieť. Vďaka tomu sme mohli vidieť množstvo zaujímavých miest, ktoré v bežnej turistickej príručke nenájdete.

Niektorí ľudia nás dokonca zaviezli aj desiatky kilometrov mimo ich trasu alebo nám ukázali ich obľúbené miesta. Previezli sme sa napríklad v Tesle, v policajnom aute, v aute s dvoma mŕtvymi prasatami alebo autobuse či taxíku s tureckým taxikárom. Ochotní vodiči nám totiž zastali aj na križovatke a odviezli nás úplne zadarmo.

foto: Zuzana Veslíková, interez.sk

Okrem hamakov a stanu sme sa rozhodli vyskúšať aj couchsurfing. Vďaka tomu sme mali možnosť nahliadnuť do domácností Nórov, Slovákov žijúcich v Nórsku, študentov z Afriky či Indie. Priblížil sa nám teda život rôznych typov ľudí v jednej krajine. Napriek tomu, že je v Nórsku ekonomická a sociálna situácia na vyššej úrovni ako u nás, aj tu môžeme vidieť triedne rozdiely medzi obyvateľmi.

foto: Zuzana Veslíková, interez.sk
foto: Zuzana Veslíková, interez.sk

Aj keď sa títo ľudia od seba líšili, všetkých spájala pohostinnosť. Väčšina z nich nám pripravila aj program a ukázali nám množstvo krásnej nórskej prírody. Couchsurfing teda prináša najmä množstvo zážitkov. Napríklad sme dostali pozvanie na večeru alebo videli vzácnu zbierku starých áut. A nie hocijakých. Sedeli sme napríklad v Cadillacu z roku 1906, v ktorom utekal prezident a používal sa aj na natáčanie filmu.

foto: Zuzana Veslíková, interez.sk

Dokonca sme mali možnosť bývať u muža, ktorý sa venuje couchsurfingu naozaj naplno. Od roku 2014 mal u seba ubytovaných niekoľko stoviek ľudí, viedol si o nich tabuľky, mal pravidlá. Všetci sme však boli ubytovaní v jednej spoločnej miestnosti, aj spolu s ním. Jeho koníčkom ale bolo vyrábanie vlastných drinkov, ktorými nás pohostil.

A samozrejme, mal svoje pravidlá:

foto: Zuzana Veslíková, interez.sk

Prečo sme si vybrali práve Nórsko? Je to krajina s neuveriteľne fascinujúcou prírodou. Mali sme možnosť vidieť rôzne prístavy, fjordy, vodopády či absolvovať množstvo túr. Nevynechali sme ani známu turistickú atrakciu Preikestolen, čo je obrovský kvadrovitý skalnatý blok a naskytne sa vám z neho neuveriteľný výhľad na Lysefjord. Natáčalo sa tu napríklad nové Mission Impossible a konala sa tu aj jeho premiéra.

foto: Zuzana Veslíková, interez.sk
foto: Zuzana Veslíková, interez.sk
foto: Zuzana Veslíková, interez.sk


Väzenie v Nórsku

foto: Zuzana Veslíková, interez.sk
foto: Zuzana Veslíková, interez.sk

Náš stopársky plán sa nám podarilo splniť už za sedem dní a ďalší týždeň sme strávili v dvoch najväčších mestách Nórska, v Bergene a Osle. Tam sme okrem prírody navštívili aj množstvo galérií, ako KODE či Národnú galériu. Podarilo sa nám tak vidieť svetoznáme diela ako napríklad autoportrét Vincenta van Gogha, Výkrik Edvarda Muncha, obrazy Francisca Goyu, Paula Gauguina či Claude Moneta.

foto: Zuzana Veslíková, interez.sk

V Bergene sme samozrejme nevynechali jeho najstaršiu štvrť Bryggen, ktorá je tvorená z radov pestrých domčekov, ktoré majú krivé podlahy a kedysi boli hlavným centrom obchodu severnej Európy.

foto: Zuzana Veslíková, interez.sk

Ráno sme síce väčšinou nevedeli, kde budeme večer a možno aj vďaka tomu sa nám podarilo zažiť množstvo nezabudnuteľných zážitkov ako kúpanie sa v ľadovom fjorde či penovú párty v centre nočného Stavangeru.

Koľko nás to celé stálo?

Zohnali sme lacné spiatočné letenky z Katovíc za 24 eur a vďaka stopovaniu a couchsurfiingu sme ušetrili množstvo peňazí za cestu či ubytovanie. A samozrejme sme stretli veľa pohostinných ľudí, ktorí nám pripravili rôzne ich jedlá alebo dali ochutnať miestne špeciality. Možno sme mali len neuveriteľné šťastie, že sme natrafili práve na nich, no presvedčili ma o tom, že dobrí ľudia naozaj existujú. Ľudia sú tu navyše už na stopárov zvyknutí, tak z nás neboli veľmi prekvapení. Viacerých sme stretli aj my. Dokonca aj zo Slovenska či Čiech.

V niektorých miestach bolo nutné prepravovať sa pomocou trajektov či vlaku. Na tie sme minuli približne 70 eur. Keby si však našu trasu trocha upravíme, bez týchto výdavkov by sme sa jednoducho zaobišli. Lístky na vlak z Bergenu do Osla sme si kúpili v predstihu, pretože sme si mysleli, že nám stopovanie bude trvať oveľa dlhšie. Stihli sme to však za neuveriteľne krátky čas, tak sme ich teoreticky ani nepotrebovali. Bežné vyžitie nás však vyšlo do 30 eur.

Dva týždne v Nórsku sa teda dajú zvládnuť za minimum peňazí. Napríklad aj za 30 eur, ak vynecháte miesta, pri ktorých je nutné použiť trajekt alebo budete naozaj poctivo stopovať. Za málo peňazí teda môžete navštíviť naozaj veľké množstvo zaujímavých miest a spoznať skvelých ľudí. A som si istá, že takéto zážitky môže priniesť len cestovanie na punk.

Uložiť článok

Najnovšie články