Foto: commons.wikimedia.org/Horster

Naprieč rokmi sme mali možnosť zhliadnuť množstvo vojnových filmov. Niektoré sa vydarili, iné menej. Tento rok však očakávame veľkolepý film z prostredia Bitky o Dunkirk.

Vojnové filmy sa za posledných pár rokov dočkali naozaj veľmi pekných spracovaní. Niektoré z nich boli dokonca natoľko jedinečné, že pritiahli aj pozornosť divákov, ktorí sa v danej téme nevedia nájsť. Avšak s miliónovým rozpočtom a hviezdnym obsadením sa dajú robiť naozaj zázraky. Nervy trhajúci, emóciami nabitý scenár a veľkolepá výprava sú už spravidla osvedčenými prvkami, ktoré v tomto žánri nesmú chýbať.

Článok pokračuje pod videom ↓
imdb.com/Anders Rosqvist

Od čias Zachráňte vojaka Ryana sa k nám dostalo ešte mnoho zadosťučinenia z brutálnych, krvavých, no zároveň veľmi prepracovaných snímkov. Mali sme možnosť vidieť udalosti z Pearl Harbor či Nepriateľa pred bránami, kde ikonického ruského snipera stvárnil Jude Law. Teraz sa k nám ale valí celkom iná voda. Francúzska voda, ktorá obmýva sever krajiny pri mestečku Dunkirk.

Réžiu tohto filmu dostal na starosť Christopher Nolan. Režisér, ktorý sa za posledných 20 rokov od čias svojho študentského filmu dokázal vyšplhať na absolútnu špičku a má na svedomí filmy ako Počiatok, Interstellar či temné spracovanie Batmana s názvom Temný Rytier, kde exceloval úžasný Heath Ledger.

Vďaka kvalite jeho filmov, schopnosti budovať temnú atmosféru a napätý vývoj udalostí sa od Nolana v súčasnosti očakáva veľa. Aj keď si vzal do rúk tému, ktorá sa píše sama a on sám má s filmom bohaté skúsenosti, treba sa na film pozerať s rezervou. Teda aspoň do doby oficiálnej premiéry.

commons.wikimedia.org/Horster

Jedným z dôvodov prečo sa tešiť je, že Nolan tradične rozpočet nešetril a je jasné, že film bude veľký. Veľmi veľký. Svedčí o tom aj fakt, že kvôli natáčaniu zakúpil staré lietadlo v hodnote 5 miliónov dolárov a nechal naň namontovať IMAX kamery. Po jeho využití bolo lietadlo zámerne zničené. Áno. Znamená to, že sa môžeme tešiť na úžasné scény, ktoré budú nabité vizuálnymi efektami a pach peňazí sa bude rozliehať celou kinosálou.

Avšak zo strany fanúšikov je tu aj vlna kritiky. Tá, samozrejme, zatiaľ nie je celkom oprávnená, keďže film sme nemali možnosť vidieť. Filmy tohto režiséra sú však známe svojou temnotou. V skratke nechcete, aby ich videli vaše deti, zatiaľ čo Dunkirk je označený ako prístupný od 13 rokov. Rozhodne film s týmto označením potenciál má, lenže zatiaľ si dokážeme len ťažko predstaviť, ako to bude vyzerať v prípade vojnového filmu. Ďalšou pochybnosťou sú postavy. Vzhľadom k tomu, že film nemá hlavnú postavu a má byť len prezentáciou nádherných efektov, je ťažké od neho očakávať niečo konkrétne.

imdb.com

Samozrejme, uvidíme, čo prinesie tento film, ktorý sa nevyhol ani hviezdnemu obsadeniu. V hlavných úlohách hrajú Tom Hardy a Cillian Murphy. S oboma hercami už má tvorca filmu skúsenosť a sklamanie sa doposiaľ nedostavilo. Bitka o Dunkirk sa odohrala v rovnomennom francúzskom meste počas 2. svetovej vojny medzi Spojencami a nacistickým Nemeckom. Ako súčasť Bitky o Francúzsko na západnom fronte bola Bitka o Dunkirk obranou a evakuáciou Britských a Spojeneckých jednotiek v Európe od 26. mája do 4. júna 1940.

Samotná bitka započala po okolnostiach z podivnej vojny, ktorá je známa ako počiatočná fáza druhej svetovej vojny a skončila sa až s vypuknutím bitky o francúzsko. Jej pomenovanie je veľmi príhodné, pretože vzniklo z pasivity Francúzska a Spojeného kráľovstva na Európskom bojisku. Tie dve veľmoci zvolili tento typ taktiky práve preto, že čerpali zo skúsenosti, ktorú načerpali počas prvej svetovej vojny. Keď sa však tento prístup ukončil, započala Bitka o Dunkirk. Na východe nemecká skupina armád B napadla a porazila Holandsko. Bol to pre nich jasný dôkaz úspechu a neoblomnosti a tak pokračovali na západ.

en.wikipedia.org

Britská propaganda využila úspešnú evakuáciu Dunkirku a rolu „malých lodí“ veľmi efektívne. Väčšina lodí, ktoré sa do evakuácie zapojili boli súkromné plavidlá a rybárske člny. Zároveň sa však pričinili aj komerčné lode ako napríklad trajekty. Propaganda bola nazvaná „Duša Dunkirku“ a slúžila na oboznámenie ľudí s Britskou solidaritou počas nepriaznivých časov.

Pozri aj: 10 filmov o 2. sv. vojne, ktoré boli tak realisticky natočené, že ich veteráni nedokázali pozerať

en.wikipedia.org, imdb.com
Uložiť článok

Najnovšie články