Hladina Dunaja v Bratislave má kulminovať na úrovni približne 950 centimetrov v utorkových (17. 9.) ranných, respektíve dopoludňajších hodinách. Zrážky na Slovensku by mali ustať počas pondelkovej noci. Uviedli to hydrológ Peter Smrtník a meteorológ Andrej Kozák na tlačovej konferencii s tým, že očakávajú upokojenie hydrologickej situácie.
„Značnou zmenou oproti rakúskemu úseku bude súhra Dunaja a Moravy, kam budú stekať naspäť kubíky, ktoré Dunaj naplavil do dolnej časti slovenského úseku Moravy,“ uviedol hydrológ. Dunajská vlna sa podľa neho bude presúvať smerom dole na slovenský stredný a dolný úsek Dunaja. V Štúrove SHMÚ očakáva kulmináciu zo stredy (18. 9) na štvrtok (19. 9.). Odhadovaná kulminácia v Devíne by mala podľa neho vrcholiť pri prekročení úrovne 900 centimetrov.
Ako priblížil Kozák, momentálne je zamračené na celom území SR a kompaktné zrážky už ustávajú, vyskytujú sa miestami. „Ešte sa nám nejaké prehánky vyskytujú v Banskobystrickom kraji, na Spiši, ale toto nie sú kritické lokality,“ objasnil. Za pondelok podľa meteorológa zaznamenali zväčša päť až 25 milimetrov (mm) zrážok z tejto vlny, na juhozápade Slovenska okolo desať až 15 milimetrov zrážok. Kysuce už podľa neho nie sú kritické.
SHMÚ podotkol, že na rakúskom úseku tesne pod Viedňou je už hladina rieky po kulminácii. Na dolnom úseku pod vodným dielom Gabčíkovo podľa neho stále pretrváva výrazný vzostup. Zložitá situácia zostáva podľa SHMÚ v povodí Moravy – na Záhorí, kde dochádza k dotekaniu menších prítokov z Malých Karpát. Ústav vysvetlil, že hladina Moravy v profiloch na hornom úseku naďalej mierne stúpa, smerom nižšie po toku je vzostup výrazný. V úseku nad sútokom s Dunajom dochádza podľa neho k vzdutiu jej hladiny, pričom v ohrození sú najmä Devín a Devínska Nová Ves.
Nahlásiť chybu v článku