Foto: Instagram.com

Príroda nás má stále čím prekvapiť. Dúhová hora v Peru je prírodný unikát, ktorý rozhodne stojí za zmienku.

Ak radi spoznávate svet po svojom, pričom vás nelákajú vychýrené turistické destinácie plné fotografujúcich turistov, skúste sa vybrať do Peru. V tejto vskutku originálnej krajine nenájdete len Matchu Picchu ale i dúhovú horu Vinicuncu, ktorá bola objavená len nedávno.

Článok pokračuje pod videom ↓

Na svete nájdeme niekoľko dúhových hôr, ktoré svedčia o tom, že príroda je ten najväčší umelec. Asi tie najznámejšie sú v Číne či na Islande. Hora Vinicunca nachádzajúca sa v Peru, doposiaľ unikala pozornosti cestovateľov. Podarilo sa ju objaviť len v roku 2013, pričom sa odvtedy stala skutočným lákadlom pre turistov.

Pod povrchom sa ukrýval farebný poklad

Photo by Roi Dimor on Unsplash

Vinicunca je súčasťou Andského pohoria Ausangate, pričom jej farebné odtiene červenej, oranžovej, žltej a tyrkysovej doslova priťahujú pozornosť. Prejsť sa po tejto psychodelickej hore musí byť zážitok.

Ak sa chcete i vy vydať na túto horu, budete musieť aspoň trošku popracovať na kondičke. I keď hora nevyzerá náročne, podľa cestovateľov je opak pravdou. Pri výstupe sa prekonáva viac než tisícmetrové prevýšenie, avšak ten výhľad rozhodne stojí za to. Ak vás zaujíma, prečo je hora dúhová, je na to jednoduché vedecké vysvetlenie. Vinicunca je súčasťou sopečného reťazca, ktorý prebieha pozdĺž okrajov tektonických dosiek Južnej Ameriky a Nazca. Je bohatá na vzácne minerály, ktoré sú zodpovedné za farebnosť tejto hory.

Foto: Pixabay.com

Oxid železitý vytvoril červené vrstvy, sulfid železa spôsobil zas žlté a oranžové sfarbenie. Chlorit vytvoril tyrkysovú farbu, ktorá pri interakcii so žltou farbou vytvára tyrkysovú modrú. Vinicunca sa dlhé roky na prvý pohľad nelíšila od ostatných okolitých hôr. Avšak dlhodobé nepriaznivé poveternostné podmienky v kombinácii s eróziou postupne odstraňovali vonkajšie vrstvy, až pokiaľ nevyšiel najavo farebný poklad, ktorý hora ukrývala pod povrchom.

Jedinečný cestovateľský zážitok

foto: Unsplash

Prečo horu však objavili až tak neskoro? Vinicunca bola dlho ukrytá pod vrstvou snehu, ktorý dokonale ukryl tajomstvo. Avšak kvôli globálnemu otepľovaniu sa sneh na hore začal postupne topiť, až sa pred miestnymi ukázala takáto nádhera. Odvtedy začalo na horu prichádzať množstvo turistov, pričom v okolitých mestečkách a osadách začal vo veľkom prekvitať turistický ruch. Cestovatelia vo veľkom využívajú miestnych turistických sprievodcov, pretože samostatný výstup na horu je sám o sebe dosť náročný.

Vinicunca

Najschodnejšia trasa na dúhovú horu je z mestečka Cuzco, ktoré je od hory vzdialené približne 100 kilometrov. No ako to už býva, prekvitajúci turistický ruch nemá práve najpriaznivejší vplyv na horu, ktorá bola doposiaľ zvyknutá len na hŕstku pastierov. Turisti chtiac či nechtiac ničia pôvodnú faunu a flóru, čím ovplyvňujú reliéf krajiny. Ak sa však turistický ruch nevymkne kontrole, hora Vinicunca môže byť krásnym miestom, ktoré môže i v budúcnosti osloviť nejedného cestovateľa skutočne milujúceho prírodu.

Pozri aj: Siahneme hlbšie do vrecka. Za ubytovanie priamo pri „slovenských moriach“ zaplatíte takéto astronomické sumy

allthatsinteresting.com
Uložiť článok

Najnovšie články