Foto: Interez.sk

Bývalý policajný prezident Tibor Gašpar nevidí problém v tom, že príslušníci polície použili taktické rukavice.

Druhý policajt, ktorý bol súčasťou dvojice, pri ktorej zásahu zomrel muž v Košiciach, už mal byť prepustený z polície. Tvrdí to bývalý policajný prezident Tibor Gašpar. Muž však naďalej chodí do práce.

Článok pokračuje pod videom ↓

Mohol byť frustrovaný

Podľa  poslanca strany Smer-SD Tibora Gašpara mala byť príčina jeho konca v polícii tá, že nezakročil voči kolegovi, ktorý nebohého muža zbil. Uviedol tak počas tlačovej konferencie.

Ako Gašpar ďalej dodal, polícia nemala dôvod zaoberať sa týmto prípadom až do momentu, kým neprišla správa z pitvy, ktorá upozornila na násilnú smrť. Policajti v úradnom zázname totižto klamali. Uviedli, že nepoužili donucovacie prostriedky a muž v nemocnici tvrdil, že spadol.

„Som určite za to, že pokiaľ sa preukáže, že mohol tomu zabrániť a že si do záznamu vymýšľali udalosti, nemá čo robiť v Policajnom zbore,“ cituje Gašpara TASR.

Poslanec vyzval médiá, aby si počkali na závery vyšetrovania, ktoré majú ukázať, prečo policajt 48-ročného muža dobil na smrť. „Mohol byť frustrovaný z toho, že sa ráno dozvedel, že ho opúšťa priateľka,“ vyhlásil a dodal, že mohol mať aj zranenie v hlave.

Skutočnosť, že príslušníci polície pri zásahu použili taktické rukavice, nepovažuje za problém, označil to za normálne. To, čo normálne nie je, je podľa jeho slov útok rukavicami na hlavu.

Hovoria o systémovej chybe

Opoziční poslanci Národnej rady (NR) SR za PS a SaS tvrdia, že v prípade košického policajta obvineného zo zabitia nešlo o individuálne zlyhanie, ale ide o systémový problém. KDH vyzýva na prehodnotenie efektivity psychotestov v polícii.

Exminister vnútra a poslanec Roman Mikulec (Slovensko, Za ľudí, KÚ) zdôraznil, že priamu zodpovednosť za prípad majú niesť minister vnútra Matúš Šutaj Eštok (Hlas-SD) i šéf polície Ľubomír Solák. Uviedli to po štvrtkovom zasadnutí Výboru NR SR pre obranu a bezpečnosť, ktoré prebiehalo vo vyhradenom režime.

Predseda poslaneckého klubu PS Martin Dubéci vyzval premiéra Roberta Fica (Smer-SD), aby sa začal touto témou zaoberať. V parlamente by PS chcelo odvolávať ministra vnútra.

Poslanec Juraj Krúpa (SaS) taktiež nesúhlasí s tým, že by šlo o individuálne zlyhanie policajta. Ide podľa neho o systémovú chybu, pretože prípady policajnej brutality sa opakujú. Pýta sa, koľko prípadov policajnej brutality už bolo zametených pod koberec. Mária Kolíková (SaS) nerozumie konaniu druhého policajta, ktorý mal byť pri skutku prítomný. Podľa Kolíkovej mal byť postavený mimo služby.

Policajti sú podľa KDH frustrovaní a je ich málo. Žiada preto systémové zmeny. Poslanci KDH ocenili, že na výbor prišiel aj minister, riaditeľ ÚIS a šéf polície, ktorí sa snažili detailne informovať o prípade aj priebehu vyšetrovania.

Poslanci za KDH na výbore navrhovali, aby sa prehodnotila efektívnosť skúmania psychologickej spôsobilosti policajtov v službe. Pomohlo by to podľa nich predísť v čo najväčšej možnej miere policajnej brutalite.

„Policajt nie je stroj, je to človek, ktorý znáša obrovskú dávku stresu a negatívnej emócie. Policajná práca je psychicky a fyzicky náročná, lebo policajt dennodenne rieši konflikty, je pod obrovským tlakom, čo má vplyv na jeho psychiku a je prirodzené, že psychický stav sa môže meniť. Preto navrhujeme k všeobecnému psychologickému vyšetreniu, ktoré je ale skôr zamerané na dopravu, vykonávať aj osobnostné psychotesty policajtov,“ uviedol František Majerský (KDH).

Uložiť článok

Najnovšie články