Foto: wikimedia.org (NASA)

Mimozemský život k nám môže byť oveľa bližšie, ako sme si doteraz mysleli.

Minuloročný objav planetárneho systému Trappist-1, ktorý opäť oživil naše sny o osídľovaní nových planét, bol skutočne obdivuhodný počin a iba utvrdil astrofyzikov v tom, že hľadanie „druhej Zeme“ má naozaj zmysel. A to sa teraz znovu potvrdilo. Astrofyzici totiž iba nedávno objavili novú obývateľnú exoplanétu, ktorá je k nám až o 23 svetelných rokov bližšie, ako planéty zo spomínaného systému Trappist-1. Sen o osídľovaní nových planét, ale aj o prvom kontakte s mimozemským životom, tak po roku znovu ožíva.

Článok pokračuje pod videom ↓

Nová nádej pre osídľovanie mimozemských svetov

Hoci sa o systéme Trappist-1 minulý rok napísalo mnoho senzačných článkov a bol označovaný ako miesto, kde by sme mali veľkú šancu nájsť mimozemský život, s postupom času sa toto prvotné nadšenie začalo vytrácať. Áno, planéty tohto systému, vzdialeného 39 svetelných rokov, síce spadajú do tzv. obývateľnej zóny, no ďalším skúmaním sa začalo vynárať mnoho ďalších faktorov, kvôli ktorým je udržateľný život na týchto planétach menej pravdepodobný, ako si vedci pôvodne mysleli.

Nič však ešte nie je stratené, ba práve naopak. V najnovšom čísle vedeckého magazínu The Astrophysical Journal uverejnili astrofyzici z University of Texas (UTA) článok, v ktorom tvrdia, že predpovedali existenciu Zemi-podobnej planéty oveľa bližšie, ako by ktokoľvek očakával. Ich obývateľná planéta sa nachádza v hviezdnom systéme Gliese 832, ktorý je vzdialený „iba“ 16 svetelných rokov od Zeme. To je až o 23 svetelných rokov bližšie, ako systém Trappist-1.

Gliese832c-Groeßenvergleich.jpg
wikimedia.org (NASA)

Vedúci výskumného tímu astrofyzikov, Suman Satyl, v tlačovej správe vyhlásil, že „Podľa našich výpočtov by tento hypotetický mimozemský svet mal mať veľkosť 1 až 15 násobku Zeme.

Jedná sa o prelomový objav, ktorý demonštruje možnosť existencie potenciálne obývateľnej planéty, ktorá obieha hviezdu veľmi blízko tej našej„, vyhlásil v tlačovom správe fyzik Alexander Weiss. „Fakt, že Dr. Satyal bol schopný preukázateľne potvrdiť stabilnú obežnú vzdialenosť v obývateľnej zóne okolo červeného trpaslíka je veľmi pôsobivý. „

Hudba ďalekej budúcnosti

Dr. Satyal ďalej vyhlásil, „Existenciu tohto sveta už predbežne potvrdili výsledky z pozorovania dlhodobej obežnej stability tohto hviezdneho systému, pozorovania obežnej dynamiky a analýza syntetickej radiálnej rýchlosti. Zároveň je však potrebné vykonať ešte veľké množstvo ďalších doplnkových meraní a pozorovaní, ktoré budú nevyvrátiteľným dôkazom o existencii obývateľnej planéty v systéme Gliese 832. „

Existencia tejto vysnívanej planéty teda zatiaľ nie je na 100% potvrdená, no už teraz máme k dispozícii mnoho veľmi silných dôkazov, že je skutočná. Je však nutné položiť si otázku – aj keby sa jej existencia skutočne potvrdila, čo to bude znamenať pre ľudstvo?

Technológie, ktoré by nám umožnili objavovanie vzdialených kútov vesmíru sú stále iba vo vývoji. Už len cestovanie na planétu Mars, ktorá je vzdialená „len“ 12,5 svetelných minút, je ešte stále prakticky nedosiahnuteľnou výzvou. Ako by sme preto mohli byť v dohľadnej dobe schopní cestovať šialených 16 svetelných rokov? Hoci sa v poslednej dobe rozbehlo mnoho vesmírnych programov, na čele s populárnym SpaceX od Elona Muska, cestovanie na takúto vzdialenosť je a dlho ešte bude iba témou zo science-fiction.

V porovnaní so vzdialenosťami ostatných exoplanét je však táto  najhorúcejším kandidátom na preskúmanie. Ktovie, možno sa takto o rok dočítate o ďalšej obývateľnej planéte, ktorá bude ešte o kus bližšie k nám. Objavovanie vesmíru je jeden nikdy sa nekončiaci proces, ktorý je poháňaný iba našou zvedavosťou. A ako sa vraví – kto hľadá, nájde.

Pozri aj: Ako vysoko by ste vyskočili na Marse, Plute či na Jupiteri? Budete prekvapení

futurism.com

 

Uložiť článok

Najnovšie články