Foto: Viasat History

Druhá svetová vojna ponúka množstvo silných príbehov, ale aj dych vyrážajúce štatistiky.

Presne 2194 dní trval najhorší vojenský konflikt v ľudskej histórii. Za týchto 6 rokov a 2 dni sa menila história hneď niekoľkokrát. Druhá svetová vojna sa do nej zapísala tak hlboko, že sa stala neodlúčitelnou súčasťou všetkých ďalších generácií. Pri príležitosti 75. jej ukončenia v Európe a Dňa víťazstva nad fašizmom vám opäť prinášame jeden z našich archívnych textov, v ktorom sme sa na druhú svetovú vojnu pozreli cez zaujímavé štatistiky. 

Článok pokračuje pod videom ↓

V rokoch 1914–1918 a neskôr medzi rokmi 1939–1945 sa svet menil na nepoznanie. Svetová vojna so sebou prináša dramatické zmeny vo všetkých aspektoch existencie. Mení sa spoločnosť, hospodárstvo, dopyt aj potreby ľudí. Krajina je devastovaná, milióny ľudí umiera, pričom tých, čo o život pripraví vojna samotná, možno považovať za šťastlivcov. Najhoršej kapitole histórie aspoň z časti unikli len neutrálne krajiny. Na ich spočítanie by vám pokojne stačili prsty na vašich končatinách.

Svet vo vojne

Pred vypuknutím druhej svetovej vojny žilo na našej planéte približne 2,3 miliardy ľudí. V priebehu nasledujúcich 6 rokov sa do svetového konfliktu zapojil takmer každý z nich. V armáde slúžili starci, ženy, aj deti. Napríklad Calvin Graham (USA) narukoval do armády vo veku 12 rokov, Sergey Aleshkov sa mal bojov pri Stalingrade zúčastňoval ako 6-ročný.

Viac ako vojaci, umierali civilisti

Druhá svetová vojna si vyžiadala podľa odhadov približne 70 miliónov ľudských životov. Ako pri každom vojenskom konflikte však ľudia nezomierali len v zákopoch a na bojových frontoch. Milióny ľudí každodenne nachádzalo smrť pri bombardovaní miest, či zločinoch proti ľudskosti, ktoré páchali vojaci na oboch stranách konfliktu pri posune frontovej línie. V neposlednom rade obyčajných ľudí sužovali choroby a hladomor.

Poľsko prišlo o 17 % obyvateľstva

Zo 70 miliónov obetí pripadá viac ako polovica iba na dve krajiny. Najťažšiu obeť v tomto smere priniesol Sovietsky zväz, ktorý vojna pripravila približne o 25 miliónov obyvateľov. Druhá v poradí je Čína a až na treťom mieste je hlavný agresor konfliktu – Nemecko. Počas druhej svetovej vojny prišlo o život približne 325 000 obyvateľov predvojnového Československa. Najhlbšie sa však vojna zapísala do života Poľska. V dôsledku bojov, útlaku či holokaustu prišlo o život približne 17 % obyvateľstva krajiny.

Vojnu vyhráva ekonomika

Moderným spôsobom vedená vojna je neodmysliteľne spojená aj s hospodárstvom. Frontové línie treba neustále zásobovať nielen stravou, ale aj muníciou (zbraňami). Tie k frontu putujú zásobovacími trasami po vzduchu, či po súši vo vojenských transportéroch i dopravných lietadlách. Budujú sa cesty, celé prístavy, letiská. Zbrojársky priemysel je v rozkvete, rovnako ako ťažba a spracovanie palív.

Modernú vojnu, ktorej počiatky tvorila práve tá v rokoch 1939-1945 nevyhrávajú vojaci, ale priemysel a technológie. Pri pohľade na HDP Spojencov a krajín Osi Berlín-Rím-Tokio je zrejmé, že šance na víťazstvo mal Hitler skutočne mizivé. Pri porovnaní jednotlivých krajín je už na prvý pohľad jasné, že najväčším víťazom vojny boli po ekonomickej stránke Spojené štáty americké.

Vylodenie v Normandii vs. Stalingrad

O rozsahu 2. svetovej vojny hovoria aj štatistiky jej kľúčových momentov. Pre východný front to bola ofenzíva pri Stalingrade, ktorá otočila vývoj vojny vo východnej Európe. Druhým kľúčovým momentom bolo vylodenie Spojencov v Normandii a otvorenie druhého frontu, ktorý decentralizoval pôsobenie nemeckých jednotiek. O sile nacistického Nemecka zas svedčí fakt, že dokázalo na všetkých líniách zhromaždiť dostatočný počet vlastných vojenských prostriedkov.

Doposiaľ najväčší vojenský konflikt v dejinách ľudstva sa za uplynulé desaťročia odzrkadlil aj na umeleckej tvorbe. Druhá svetová vojna sa stala námetom veľkého množstva literárnych, dramatických či filmových diel. Množstvo skvelých dokumentov plných zaujímavých informácií nájdete napríklad vo vysielaní Viasat History. Už od dnes o 21:00 má na Viasat History premiéru nový dokumentárny seriál Berlín 1945, ktorý televízia zaradila do programu práve pri príležitosti 75. výročia konca druhej svetovej vojny v Európe.

secondworldwarhistory.com, World War II Casualities (wikipedia.org), World War II Foundation, Military production during WWII (wikipedia.org)
Uložiť článok

Najnovšie články