Bola to najhoršia havária v histórii jadrovej energetiky. Po výbuchu reaktora v černobyľskej atómovej elektrárni V. I. Lenina muselo byť evakuovaných na území Ukrajiny, Bieloruska a Ruska viac ako 200-tisíc ľudí. Rozsiahle územia boli kontaminované radiáciou a najmä Bielorusko a Ukrajina pociťujú následky tejto udalosti dodnes.
Len nedávno si svet pripomenul 33. výročie Černobyľskej havárie. Do povedomia túto udalosť dostáva aktuálne aj HBO so svojím novým seriálom Černobyľ. Oveľa častejšie však o oblasti Černobyľu počujeme vďaka vedeckým výskumom. Najnovšie sa o to postarali odborníci z univerzity v anglickom Bristole, ktorí sa na okolie bývalej atómovej elektrárne pozreli s pomocou dronov.
Vedci z univerzity v Bristole s pomocou dronov zmapovali oblasť Černobyľu tak, ako sa to ešte nikomu pred nimi neporadilo. Využili pritom známu metódu LIDAR založenú na výpočtoch doby šírenia pulzov laserových lúčov, ktoré sa odrážajú od snímaných objektov. Týmto spôsobom získali vedci digitálny model povrchu oblasti. S pomocou spektrometra navyše skúmali množstvo gama žiarenia, ktoré sa v oblasti vyskytuje. Počas 10 dní vykonali presne 50 prieskumných letov.
Using the new #DJI M600 over the Buriakivka area of #Chernobyl. Firstly a scanning LiDAR pod to generate a terrain model, followed by a gamma spectrometer to measure the radiation intensity. Had loads of fun filming from another drone too! @NCNRobotics @UOBFlightLab pic.twitter.com/xPpODC3kPD
— Kieran Wood (@DrKieranWood) 20. apríla 2019
Zo zakázanej zóny v okolí Černobyľu zmapovali vedci s pomocou dronov asi 15 štvorcových kilometrov. Najviac ich zaujímala oblasť s názvom „červený les“. Ide o hustý borovicový les s rozlohou asi 10 štvorcových kilometrov, ktorý sa nachádza v blízkosti poškodeného reaktora. Stromy a pôda v tejto oblasti nasali takú veľkú dávku radiácie, že dodnes niektoré oblasti lesa patria k najkontaminovanejším miestam na celej planéte.
Vedcom z univerzity v Bristole sa zmapovaním radiácie v okolí Černobyľu podarilo odhaliť lokality so zvýšenou radiáciou, o ktorých svet doposiaľ možno ani nevedel. Napríklad v starom depe neďaleko elektrárne dokázali namerať oblasť, kde by bol človek vystavený ročnej dávke radiácie v priebehu niekoľkých hodín. Celkovo však výskumníci hovoria o všeobecnom poklese radiácie v celej oblasti s lokalitami, ktoré nepredstavujú už prakticky žiadne riziko. V niektorých miestach sa však radiácia vzhľadom na miestne podmienky „drží“ dlhšie.
Podobné výskumy budú hrať v budúcnosti Černobyľskej oblasti veľmi dôležitú úlohu. Pred tým, ako sa sem (možno) raz vrátia ľudia, si budeme musieť byť istí, že je celá oblasť absolútne bezpečná. Do mesta Pripiať a okolia bývalej elektrárne prúdia každoročne desiatky tisíc turistov z celého sveta. Trvalý pobyt človeka v tejto oblasti by však predstavoval vážne zdravotné riziko.
Science Alert
Nahlásiť chybu v článku